Originally posted by
alex_shutyuk at
Невідомий музей Як все-таки мало ми знаємо самі про себе та про досягнення своїх земляків, часом навіть не чувши про таких, ким можна пишатися. Сьогодні як раз розповідь про один з таких випадків - про
музей сучасної скульптури Михайла Дзиндри, що знаходиться в с. Брюховичі неподалік Львова.
Михайло Дзиндра вчився у Львові, під час Другої світової війни емігрував спочатку до Німеччини, переїхавши через лінію фронту на велосипеді, а згодом до США, де зробив собі ім'я, беручи участь у численних виставках. Є навіть легенда, що свого часу Михайло Дзиндра допомагав Джорджу Лукасу у роботі над інопланетними персонажами Зоряних воєн, однак підтвердження цьому в інтернеті я не знайшов.
1. Але першим ділом, приїхавши до Брюхович, потрібно знайти дорогу до музею, що не так просто - поодинокі скромні вказівники губляться серед більш яскравих конкурентів.
2. З центральної вулиці потрібно звернути на вул. Музейну (вказівник на повороті висить у незручному місці і його дуже легко прогавити) і вже на ній випробувати інтуіцію на розвилках (на цій треба йти ліворуч). Над навігацією явно треба попрацювати.
3. І ось нарешті ще одна дуже скромна табличка - ми біля музею.
4. Михайло Дзиндра повернувся до України відразу після здобуття нею незалежності. Зібрав всі свої скульптури у кілька контейнерів та перевіз їх сюди, маючи намір подарувати їх державі та організувати музей сучасної скульптури. Щоправда батьківщина зустріла досить прохолодно - після численних спроб отримати приміщення для організації музею у Львові це врешті-решт вдалося зробити у Брюховичах у покинутому військовому ангарі, на що були витрачені практично всі особисті заощадження скульптора.
Музей було відкрито незадовго до смерті Михайла Дзиндри у 2006 році.
5. Зараз тут на площі близько 1500 кв. м. виставлено більше 800 скульптур. За порядком в музеї зараз самотужки слідкує друга дружина Михайла Дзиндри Софія.
6. Заходимо всередину. Спочатку Михайло Дзиндра працював в жанрі реалістичної скульптури, однак в якийсь момент вирішив, що це хибний шлях, побив всі скульптури та почав працювати у жанрі сучасної скульптури.
7. Музей практично не отримує допомоги від держави, тому допомозі тут завжди раді - покосити траву, щось полагодити.
8.
9. Праворуч скульптура, що зображає сім'ю печерної людини, яка стала першою у модерністичному періоді.
10.
11. Під час саміту президентів у Львові десяток скульптур було виставлено на просп. Шевченка, однак хтось не полінувався всіх їх розбити ломом, що стало для митця великою особистою драмою.
12.
13. Праворуч - скульптура Колядники. Є ідея встановити її копію на одній з площ у Львові, проце згодом напишу детальніше.
14.
15.
16.
17.
18.
19. До речі, цікаве інтерв'ю є в архівах сайту газети
Високий замок.
20.
21. Скульптура Жінки-феміністки.
22. Диктатор.
23. Гребінець диктатора.
24. Верховна рада.
25.
26.
27.
28.
29. Нажаль цей музей є фактично невідомим серед львів'ян і японські туристи навідуються сюди чи не частіше за місцевих мешканців. Так що не полінуйтеся знайти час та приїхати сюди.
30.
31.
32. До речі, в музею є
сайт з 3д-панорамами та
блог у ЖЖ, щоправда останній запис у ньому було зроблено ще 2008 року. Є й телефон, за яким можна задзвонити та взнати чи не потрібна якась допомога.
33. Дякую всім за увагу.