Біологічне версус соціальне

Jan 01, 2014 16:35

Невеличка історія про те, як соціальне видозмінює природню/біологічну поведінку людей.

В Штатах у середині 19-го століття серед жінок пішла мода готувати немовлять грудним молоком. Жіночки полюбляли робити фото себе з дитинчятком. Щоправда, ця мода скоро пішла нанівець, оскільки не в*язалась із уявленням про те, як має себе вести цивілізована жіночка з кращих страт суспільства (посилання).





Ця історія нагадала власні розвідки про Голландію 19 століття.  Годування власним молоком там також було соціальним феноменом, а не суто біологічним. На початку 19 століття дитяча смертність в в голландській провінції Зеландія серед немовлят була приголомшливою - 375 на тисячу народжених! У великій мірі дитяча смертність була пов’язана із відсутністю нормальної води та небажанням жінок годувати дітей власним молоком. Молочко із пляшки часто змішувалось із брудною водою, що приводило до смерті немовля. Далі наводжу власний переклад з монографії по історії Нідерландів:

«Король [Луі] відзначив із болем та здивуванням, що багато селянок, замість того, щоб виходжувати своїх діток на першій та натуральній їжі, давали їм коров’яче молоко та суміші із цього молока; та наказав духовенству направити всі зусилля, щоб побороти це зловживання. Він опитав багатьох із Зеландських жінок щодо цього звичаю; та дізнався із здивуванням, що ця практика була систематичною між цим народом, чиї жінки майже без виключень чудові матері та вірні дружини. Магістрати визнали безрезультатність власних спроб боротьби із цим звичаєм. Жінки Зеландії мали звичай носити щось на кшталт напів-вуалі з гарної тканини, що прикриває голову cзаду та на скронях, але не закриває обличчя, дістаючи чола, де вона кріпиться золотою смужкою, яку заміжні жінки кріпили на одній стороні голови, а незаміжні на іншій. Не порушуючи цього звичаю, Король наказав, що ті жінки, які кормлять груддю своїх дітей мають отримати право носити повне кільце золота на вуалі; і що три оздоблені у такий спосіб вуалі будуть вручені щороку трьом матерям, які вигодували власними грудьми найбільшу кількість дітей»

Джерело: Michael Wintle. An Economic and Social History of the Netherlands 1800-1920: Demographic, Economic and Social Transition. Cambridge University Press, 2000

Відіграв свою роль і релігійний розподіл країни. В певний момент католицькі священники заявили, що ця протестантська кампанія не має сенсу, бо демонструвати оголену цицьку дитині - це срамота, що гарному християнину не личить.  Як результат -  у католицьких територіях смертність немовлят зменшувалась повільнішими темпами, ніж у протестантських (посилання).

США, Історія, Нідерланди

Previous post Next post
Up