UK">Барселона - це важкий наркотик, до якого звикаєш майже одразу. Зрештою починає здаватись, що ейфорія це і є нормальний твій стан і з поверненням додому починається справжнісінька ломка. Але якщо вас це не лякає, то Барселона стане найкращим, що з вами коли-небудь ставалося.
UK">Перш за все Барселона - величезна. Її практично неможливо обійти пішки, хоч ми і намагались. Старовинні квартали де збереглися будинки 14-15 століття тут успішно межують з великими площами і запрудженими широкими проспектами. Барселона спланована дуже чітко: ціле місто зверху виглядає дитячим конструктором, що складається з маленьких квадратиків. Тому в ній дуже легко орієнтуватись, і маючи карту заблудитись майже неможливо.
UK">У листопаді в Барселоні середня температура 15-17 градусів, вітру з моря чомусь практично немає, комфортно себе почуваєш у футболці і легкій куртці. Черги до музеїв відсутні, натовпів туристів не видно. Думаю, що час для відвідання ми вибрали дуже хороший, ще краще може бути хіба у березні-квітні. Адже влітку Барселона - це 40 градусів тепла, сієста в обідній час і цілковита залежність від кондиціонера. Те що місто південне і жарке видно навіть наприкінці листопада: сієста з 2-4 години зберігається, на усіх будинках помітні щільні віконниці, усюди багато фонтанів і маленьких криничок з питною водою. Сприймати прекрасне на такій спеці здатні не усі.
UK">А прекрасне тут усе і повірте, Барселона це не лише Гауді: мозаїка і фрески на будинках, чудернацькі хмарочоси, перманентно засмаглі усміхнені діти, зелені дворики з фонтанами, балкони уставлені велосипедами, іграшками та усіма можливими квітами, дракони усіх ґатунків, ятки на базарах з фруктами і овочами усіх кольорів райдуги, кольорові графіті замість нудних вивісок магазинів, море, блакитне і тепле навіть у листопаді, вуличні музиканти, які співають наче особисто для тебе твої улюблені пісні, жінки з обличчями і формами, які не снились Альмадовару, проходять повз тебе на вулиці просто так… А у Кафедральний соборі на вході видають екскурсійний буклет де сказано: «Pray for peace and love». Що тут можна ще сказати?
UK">Звісно Барселона - ще й місто музеїв, вони тут є усіх можливих видів і ґатунків, перечислення вийде на абзац. Та на мій погляд, якщо ви вперше у Барселоні, обмежтесь одним або двома, які вас найбільше цікавлять, а решту лишіть на наступний раз (який ви вже одразу собі плануєте потрапивши в Барселону вперше). Музеї у Барселоні достатньо дорогі: від 6 Євро музей Пікассо (зі знижкою для молоді) до 20-30 євро у всі споруди, що стосуються Гауді.
UK">Тому я спробую зробити невеличкий рейтинг найцікавіших атракцій Барселони, які вам нічого не коштуватимуть. Якщо ви не схильні довіряти захопленим відгукам людей про щось, як я (якщо всі хвалять значить попса), будь ласка зробіть виключення для співаючих фонтанів Барселони, повірте жодне відео з ю-тубу абсолютно не передає краси цього видовища і ейфорії яка виникає від споглядання (співаючі фонтани знаходяться за площею Іспанії і «співають» у вечірній час, найчастіше на вихідні відбуваються найграндіозніше шоу). Друге місце заслужено отримує парк Гуель: тут ви можете побачити і творіння Гауді і екзотичні рослини, оглянути панораму Барселони з верхньої тераси парку і як бонус послухати дуже багато гарної музики. Усе це абсолютно безкоштовно. Єдиний момент: парк по-різному працює у різні пори року, тому подивіться заздалегідь графік у Інтернеті. Ну і наостанок: море! Навіть якщо ви не любите пляжний відпочинок, тут знайдеться дуже багато цікавого: вітрильники та яхти, шедевральні піщані замки, цікаві скульптури і колишній рибацький квартал Барселонета, який у дечому навіть цікавіший за Готичний.
Click to view
UK">Пересуватись по Барселоні легко, бо транспорт тут дуже різноманітний: автобуси, метро, фунікулер, мотоцикли велосипеди та велорикші, ролики і скейти , а ще голубий трамвай. У місті всюди велодоріжки та паркувальні зони і велосипедисти здається почувають себе вільніше ніж власники автомобілів. Принаймні, на світлофорах я бачила багато випадків, коли пішоходи та велосипедисти йдуть не на своє світло, але жодного разу не бачила, щоб так поводився автомобіль. Загалом, я не раджу користуватись нашим досвідом і усюди ходити пішки: відстань від готичного кварталу де ми жили до Парку Гуель приблизно 5 км (тобто туди назад вже виходить 10 км). А це був далеко не єдиний наш маршрут за день. На третій день такого темпу просто не відчуваєш ніг. Тому добре розраховуйте свої сили при плануванні прогулянок.
UK">Але громадський транспорт тут недешевий (метро та автобус 2 євро, оренда велосипеду на дві години 6 євро), тому якщо плануєте багато пересуватись містом, раджу придбати проїзний квиток, який коштує біля 11 євро - він дає можливість пересуватись усіма видами транспорту протягом двох днів.
UK">Під вечір на вулицях і поблизу моря з’являються дивні молодики, переважно індуси та чорношкірі, які нав’язливо пропонують кока-колу. До слова, кока-колу у них ніхто не купує, ну бо магазини ще відкриті і о 10 і о 12 ночі (хоча алкоголь заборонений до продажу після 10 вечора). Перші два дні ми не могли зрозуміти у чому цимес. На третій до нас дійшло, що це дилери, а кока-кола - лише розпізнавальний знак. У Барселоні - напівлігалайз. Тут можна вирощувати марихуану для своїх потреб і дозволено переносити із собою наркотики у певних межах.
UK">Найбільше у Барселоні мене вразило чистота та відчуття безпеки. Я не очікувала, що портове південне місто може виявитись настільки вилизаним - звісно де-не-де можна побачити самотній бичок на асфальті, але його життя дуже недовге - уночі комунальні служби швидко прибирають усе що насмітили вночі, а також постійно прибирають удень. Коли вони сплять незрозуміло. Я багато чула про те що в Барселоні високий рівень злочинності - тому ми планували не носити з собою великих сум готівки і по можливості розраховуватись карткою. Але насправді, скористались ми нею лише в аеропорту у дьюті-фрі. Вночі ми гуляли по Равалю ( місцевий «злачний» квартал), сиділи в місцевих недорогих кафе і барах, раз просиділи на пляжі до 3 ночі і що ж з нам трапилось? Ми зустріли повій, танцюючих людей на роликах, компанію п’яних студентів, наркодилерів і жодного справжнього злочинця. :)
UK">Ще одна порада: не харчуйтесь аби де. Якщо не знати куди йти, у Барселоні можна влетіти в великі гроші на харчуванні. У кожної людини свої побажання щодо ціни, сервісу, смаку і атмосфери закладу. Тому раджу обов’язково промоніторити перед поїздкою кафе і ресторани, що знаходяться поблизу вашого готелю чи квартири. За одні й ті самі 4-8 євро у різних закладах можна з’їсти або дві сумні канапки або шикарний домашній рибний суп та найсмачніший світі десерт «crème de catalonia». Тому не можу не прорекламувати місце, де я куштувала останнє: «Polo Rico», що в перекладі значить «Смачна курка» - це заклад для місцевих, де можна спробувати по справжньому смачну домашню їжу, ще й великими порціями. Що важливо, до нас тут поставились дуже привітно, не дивлячись на те, що ми не розмовляли іспанською. Їдять тут за барною стійкою, столиків немає в принципі: як тільки сідаєш перед тобою ставлять шматок хліба і склянку. Тож втекти вже не лишається жодної можливості, а згодом жодного бажання, коли за кілька хвилин приносять замовлення :)mso-ansi-language:UK">.
UK">Та якщо туристи й почувають себе тут як в раю, то місцеві жителі однозначно менш ідеалістичні. Це й не дивно, адже у Іспанії досі розпал кризи і майже 20% рівень безробіття. Окрім цього Каталонія хоче відділитися від Іспанії, в наступні два роки пронаціоналістичні партії, які пройшли в парламент на недавніх виборах планують проведення референдуму щодо каталонської незалежності (хоч це й суперечить іспанській конституції). Усюди на балконах будинків можна побачити лише каталонський прапор, у більшості ресторанів і кафе меню трьома мовами: англійською, іспанською та каталонською. Складається враження, що принаймні у Барселоні, більшість людей висловились би за незалежність якби такий референдум усе таки відбувся.
UK">За один вечір, гуляючи по готичному кварталу ми побачили аж дві демонстрації. Королівська площа була заповнена людьми, які розставляли по периметру свічки, тож спершу в нас виникли нав’язливі асоціації з нашими акціями по голодомору. Відтак, ми вирішили запитати міліціонерів що тут відбувається. Але вони чи то не хотіли нам відповідати, чи справді не знали. Тоді ми звернулись до одного з хлопців, які розставляли свічки: він розповів що є студентом-медиком, навчається в аспірантурі і тут вони зібралися, щоб опротестувати рішення іспанської влади про перехід на платну медицину. Згодом, повернувшись і перевіривши інформацію я зрозуміла, що йшлося не про повний перехід, а про приватизацію кількох медичних закладів. Втім, можна лише похвалити барселонців за такий швидку реакцію на рішення влади, які їх не влаштовують.
UK">А на наступній площі людей виявилось значно більше, вони тримали транспаранти «Зупиніть політичне насильство» та «Зупиніть гумові кулі» і роздавали агітки (каталонською). Скориставшись гугл-транслейтом ми зрозуміли, що кілька тисяч людей вийшло на площу підтримати жінку на ім’я Естер Квінтана, яка постраждала у мітингу 14 листопада через використання невідомими бойовими підрозділами зброї з гумовими кулями. В результаті вона втратила зір на одне око. Тож люди зібралися на мітинг аби виразити своє незадоволення несправедливістю і своє співчуття жінці, яка невинно постраждала: «Це не перша жертва спецзасобів, гумові кулі не розрізняють віку, статі або політичної приналежності, на кулі ми не можемо вплинути. Це небезпечна смертоносна зброя, як це було нещодавно продемонстровано на вулиці Більбао, і небезпека збільшується, адже вони використовуються щодо людей незаконно» - сказано у агітці, яку ми отримали.
UK">І останнє - чотири дні це катастрофічно мало для Барселони, фактично за цей час ми не встигли побачити й половини усієї краси яка там є. Економте на транспорті, готелі, харчуванні і сувенірах, але дозвольте собі трохи більше часу - Ви про це не пошкодуєте!