Попередня тема так мені сподобалася. стільки цікавих обставин ми при її обговоренні виявили, що я певний час почувалася наче присутньою на судовому процесі десь так в середині 17-го віку. Виступають представники обох сторін, одні запевняють: князь Корецький, себто позвана сторона, безумовно, переборщив і втратив обличчя, але загалом був у своєму
(
Read more... )
Тіна, це Ви чи цитата? В будь-якому разі, в яблучко!)
Тут не зовсым зрозуміло. Михайло Гулевич мав залишити заповіт, де мав чітко прописати опікунів своїх дочок? Думаю, що так і було, і там була прописана колективна опіка, тб вказано кілька опікунів, серед який були і брати жінки і чоловіка?
Reply
Михайло Гулевич мав залишити заповіт, де мав чітко прописати опікунів своїх дочок?
Це, як видно з прикладу з Гальшкою чи Богданою Семашко, не така проста справа. Загальною тенденцією був рух до того, щоб "головним опікуном" була мати і вона на свій розсуд користалася з опіки чи навіть змінювала опікунів. Однак вистачало "ревнителів", не стільки про старовинні права, скільки про власну вигоду, які настоювали на першочерговому праві опіки з боку рідні по батьківській лінії. А от скину я Вам посилання на процес Олександра Семашка, отут
Reply
скільки про власну вигоду
ну, це й зрозуміло, можливість користуватись спадщиною до повноліття дитини.
Тут як на мене найцікавіший момент - чи потребувалася для заміжжя воля усіх опікунів?
Зараз у мене більше роздуми вголос, треба ще подумати. Заодно, і почитаю, посилання).
Reply
Але, мабуть, якісь юридичні рації мав і Семашко, бо, овдовівши, Богдана таки вийшла заміж вдруге за його кандидата, Воловича.
Reply
Це великий аргумент! До повторного заміжжя матір дійсно фактично розпоряджалася і майном ( хоча тут погоджувалось з опікунами), і долею дітей. Король вважався головним опікуном усіх сиріт( хто б іще сказав - це прописана правова норма чи звичаєве право?). Проте, коли читаєш практику, незмінне враження, що коли прямо не вказувався головний опікун у заповіті, все вирішувала "зубастість" рідні.
Зараз як раз сиджу "по вуха" у темі опікунства, бо нарешті прийшла довгоочікувана книжка з Польщі. Та у 16 ст все ж буду йти через 17:)
Reply
А від зубатості рідні залежало дуже багато, звичайно.Можна було і сумнівний заповіт проштовхнути, можна було й законний заблокувати.
Reply
Reply
Reply
Супер, зараз іду шукати.
Reply
Reply
Reply
Reply
Reply
Але і з цього випадку видно, наскільки там плутаною була справа з опікою і правами опікунів. Щось схоже було і в Богдани Семашківни: Олександр, найближчий родич по батьківській лінії, "опікун прирожений", але є й мати і вітчим. А князь Корецький (це дід того нещасливого Самійла-Карла) теж названий як опікун, хоча він, напевно, більше в почесній місії виступав.
Reply
Reply
коли опікункою виступала жінка - і вказана в заповіті,і за природженим правом, вона ж, мабуть, таки могла виступати головним опікуном?
У "Шлюбній стратегії вдів" такі випадки згадуються, але їх небагато, здається, всього два. Хоча з тих справ, які приводить Ор.Левицький, випливало б, що подібних ситуацій було далеко більше, але, напевно, формально там якийсь мужчина в опікунах значився.
але музейники! За націоналізовану чужу власність! У мене до цих пір немає слів.
Я від здивування аж рота розкрила. От би якийсь Радзивіл - чи теперішній, чи й тодішній :-) - влаштував реституційний процес :-)
Карлота красуня.
Reply
Leave a comment