Чортківський замок

Dec 07, 2012 23:42



Перші дерев'яні укріплення в Чорткові з'явились в кінці ХV століття. Їх спорудження було здійснено з ініціативи тодішнього власника цих земель Єжи Чартковського задля оборони поселення від татарських набігів.



У 1522 році Чортків отримав магдебурзьке право, що суттєво посприяло розвитку і розростанню міста, проте часті татарські напади протягом ХVІ століття заважали поселенню розкритись у всій красі.



У 1578 році місто разом з замком переходить у власність подільського воєводи Яна Сенявського.



У 1597 році в Чорткові з'являються нові власники - родина Гольських, які розпочинаються будівництво нового мурованого замку на місці дерев'яного попередника.



Матеріалом для будівництва було вибрано місцевий піщаник. Замок був п'ятистороннім з вежами по кутах. Товщина стін сягала до двох метрів, а висота від шести до дванадцяти метрів.



В середині замку окрім ренесансового палацу було зведено ряд житлових і господарських споруд, які розташовувались впритул до замкових стін.



У 1618 році Чортків переходить у власність Стефана Потоцького, який проводить реконструкцію замку.



Оскільки напади татар були дуже частими, то в ті часи твердиня практично перебувала в стані перманентного ремонту.



Восени 1648 року замок здобули загони Максима Кривоноса, захопивши в полон велику кількість польської шляхти. Через рік влітку 1649 року твердиня знову була захоплена козаками.



У 1655 році місто і замок вже вкотре не встояли. Цього разу під натиском об'єднаних козацько-російських військ.



У 1772 році місто було захоплено турецькими військами Магомета IV, під володінням яких Чортків перебував до 1683 року, коли польські війська під керівництвом Андрія Потоцького витіснили турків з міста.



Офіційно Чортків повернувся до складу Речі Посполитої у 1699 році, після підписання Карловицького договору.



Після Потоцьких твердинею володіла родина Садовських.



У ХVІІІ столітті замок втратив своє оборонне значення і його було перебудовано під резиденцію. Саме в той час з'явилась відкрита тераса і галерея з зовнішнього боку замку.



У ХІХ столітті Садовські здають твердиню в оренду австрійській владі, яка спочатку розмістила тут військових, потім приміщення використовувались як купецькі склади, а у 1863 році в замку була в'язниця, в якій перебували заарештовані польські повстанці.



Наприкінці ХІХ століття останній власник замку Гієронім Садовський передав твердиню жіночому монастирю сестер-кармеліток, які продовжили здавати приміщення в оренду.



В радянський час реставрацією замку ніхто не займався і споруда почала занепадати, поступово перетворюючись в руїну.



У 2010 році чортківський замок увійшов до складу історико-архітектурного заповідника "Замки Тернопілля". З того часу в твердині проводяться реставраційні роботи.



Табличка при закритому для відвідувачів вході яскраво свідчить про стан твердині, проте відновлювальні роботи по трохи таки ведуться.



На завершення вже традиційно пропоную подивитись на панораму замку.



Чортківський р-н, Чортків, замки

Previous post Next post
Up