Попри те, що не встиг напередодні привітати своїх читачів із Різдвяними святами, «Христос рождається!». Саме так звучить сецесійний триптих (який мені дуже подобається) авторства одного з найкращих львівських художників першої половини XX cт. - Казимира Сіхульського ( 1879 - 1942 ) - «Гуцульська Мадонна» (1909, ЛГМ).
Цікаво, що це не єдиний твір художника польського походження на українську тематику. Більше того, гуцульська тематика у творчості художника навіть домінує. Як зазначає дослідник творчості Сіхульського Ярослав Кравченко (з його статтею можна ознайомитись з публікації у газеті «День» -
https://day.kyiv.ua/uk/article/naprikinci-dnya/guculska-secesiya-kazimira-sihulskogo) : «У перші десятиліття ХХ ст. художник створив багато картин-полотен із гуцульського побуту. Це численні весілля, весільні походи, відхід та повернення пастухів і пастушок з полонин, психологічно-точні портрети сивоволосих мольфарів і виважено-поважних ґаздів, ніжно-ліричні й водночас граційно-еротичні образи молодих гуцулок».
Ось лише деякі із картин К.Сіхульського присвячених гуцульській тематиці:
Триптих «Квітна неділя»
«Гуцульська дружка»
«Молодий гуцул»
«Задуманий гуцул»
«Гуцульське весілля»
Ці полотна мальовано з яскравим насиченням сонячного світла та інтенсивністю колористичної гами. Тут виразно відчувається вплив мюнхенського експресіонізму.
У 1910-1930-х роках полотна Сіхульського гуцульської тематики експонувалися на виставках у Німеччині, Австрії, Італії, Голландії, Бельгії, Фінляндії, США. У цей період художник займався живописом, рисуванням карикатур, а також пробував себе в архітектурі та декоративно-ужитковому мистецтві - створив ескізи-картони килимів, вітражів та мозаїк.
Взагалі, Гуцульщина в той міжвоєнний час XX ст. наче магніт притягувала польських художників. З цієї нагоди І.Труш згадував: «Гуцульщина належить у Галичині до найпринадніших тем для малярів. …У Галичині нема, може, маляра, котрий би не подорожував по Гуцульщині і не намалював хоч би кілька студій з тієї надзвичайної країни. Найінтереснішим предметом для артистів є самі Гуцули в своїй незвичайно мальовничій одежі… Вплив Гуцульщини на Польську штуку досить значний. Деякі малярі посвячували навіть літа для студій наших ґаздів із-під Чорної Гори…».
А це твори Сіхульського, які виконані (як і «Гуцульська Мадонна»» вже у стилі (віденської) сецесії.
Плакат виставки архітектури скульптури і живопису у Львові (1910)
Сецесія на релігійну тематику -
«Ангел»
Дві частини триптиху «Поклін Трьох царів»
Проект вітражу "Благовіщення" для церкви в с. Старе Село. Він був втілений у життя в значно спрощенішому варіанті. Чому б не відтворити його сьогодні і не прикрасити ним одну з наших церков?
У 1920-1930-х роках К.Сіхульський викладав малюнок у Львівській промисловій школі.
В час німецької окупації (6 листопада 1942 р.) після тяжкої хвороби художник помер. Похований в родинному склепі Ланґнерів на Личаківському цвинтарі.