Українська література має тисячолітню історію, формування її бере початок ще до становлення Київської Русі. Однією з найбільш знакових подій в історії української писемності стала бурлескно-травестійна поема Івана Котляревського "Енеїда", вихід якої датований 1842р. З цієї пори почалось становлення новітньої української літератури, а сам твір визнаний "першою пам'яткою українського писемництва, що була укладена розмовною українською мовою". Не дивно, що за 175 років саме "Енеїду" Котляревського ілюстрували численну кількість разів, проте дивно інше - її так детально і не дослідили.
Виставка "Проект Енеїда", що стартувала 24 серпня в Національному Художньому Музеї України та триватиме до 29 жовтня, містить в собі найбільш повну збірку мистецьких артефактів, котрі різними візуальними шляхами, пласт за пластом, відкривають перед нами становлення та розвиток України, починаючи з ілюстрацій Порфирія Мартиновича, датованих 1873 роком, закінчуючи ілюстративним циклом Івана Будзи у вигляді коміксу 1995 року.
Я б сказала, що "Проект Енеїда" є своєрідною мапою національних кодів та кліше, котра впливає на всі органи чуття. Мандруючи даною мапою від одного залу до іншого, ми споглядаємо мінливість історичних сцен, зміщення політичних, релігійних та культурних акцентів, переосмислення навколишнього через один і той самий знаковий твір.
Персонажі елітарної античності Вергілія тлумачаться Котляревським на свій оригінальний лад, надихаючи художників, скульпторів, ілюстраторів та композиторів зображувати своїх героїв згідно з канонами власного часу.
Експозиція не обмежується лише відомими візуальними та аудіальними творами, такими як ілюстрації Базилевича та Данченка, чи опера Миколи Лисенка, хоч їм відведене почесне місце в залах, а числить за собою й маловідомі твори, як, наприклад, замальовки персонажів до вистави "Енеїда" Бориса Ердмана - представника російського авангарду, або майже невідомі нікому сувої В. Пресича, котрі були знайдені у фондах Літературно-меморіального музею Івана Котляревського в Полтаві.
Загалом, колекція експозиції налічує понад 200 визначних експонатів: ілюстрації, станковий живопис і графіку, театральні афіші, мультиплікацію, фото- та відеоматеріали, книжкові видання, які стосуються візуальних образів поеми Івана Котляревського з приватних колекцій та 11 музеїв України. Окрім того, постійно проходять лекції, кураторські екскурсії, освітні заходи, зустрічі з творцями та знавцями образів твору "Енеїда".
"Проект Енеїда" на даний момент надає найбільш обширну бібліотеку візуальних, мультимедійних та аудіальних образів, котрі проходили етапи деформації в період XIX-XXст., та за допомогою котрих можна спробувати уявити, яким представлявся пересічний українець, починаючи з 1900-х років, як змінювалось його ставлення до політики, культури та етносу за майже як 200 років, а також задуматись над тим, що чекає на нього в майбутньому.