Про проблеми країни не хочуть чути. Хоча зараз вони значно складніші, ніж були ще рік чи два тому. Гуркіт грому все ближче і сильніше, - каже про нинішній бюджет колишній міністр фінансів, народний депутат із "Блоку Петра Порошенка" 60-річний Віктор Пинзеник. - Не можна заплющити очі й затулити вуха і сподіватися на те, що пронесе. Влада зобов'язана діяти. Найкращим її подарунком народу на 2015-й мав би стати збалансований бюджет. Він давав би сигнали впевненості в майбутньому. Вийшло навпаки. Бюджет визначає, кому і скільки належить дати. Коли ділили пиріг, забули чи не захотіли подивитися, а чи є що роздавати? А виявляється, бракує близько 200 мільярдів гривень.
Народні депутати ухвалили бюджет під ранок 29 грудня. Працювали 18 годин. "За" проголосували 233 нардепи. Документа не бачили. У сесійній залі позафракційний Борислав Береза попросив прем'єра показати його. Однак тексту депутатам так і не роздали.
- Цей бюджет, як і всі попередні, дуже далекий від досконалості, - каже прем'єр Арсеній Яценюк, 40 років. - Низку статей змінимо, залежно від того, як скоригуємо дохідну і видаткову частину і як домовимося з міжнародними кредиторами. Ми його переглянемо не пізніше 15 лютого.
Бюджет має лише один плюс - значно зросли видатки на оборону й безпеку, вважає економіст 41-річний Андрій Новак:
- Це є нормальним для країни, на території якої відбуваються бойові дії. Мінусів значно більше. Видатки перевищують доходи на 64 мільярди гривень. Сумнівною є стаття про те, що Національний банк повинен перерахувати в бюджет 65 мільярдів гривень. Керівництво НБУ, коли побачило цю цифру, заявило, що зможе дати лише 38. Від приватизації планують отримати 17 мільярдів. Коли країна перебуває у стані війни, що треба напродавати за рік, щоб була така сума?
Бюджет ще більш централізований, ніж за часів Миколи Азарова. У того співвідношення між центральним бюджетом і місцевими було 80 на 20 відсотків. Зараз - 82 на 18.
Соціальні виплати заморожені. Підвищення заплановане, як було в Азарова - на останній місяць року. Враховуючи інфляцію, це означатиме реальне зниження рівня життя фактично всього українського населення. Зате ціну на газ піднімуть уже в першому кварталі. Тобто, весь економічний тягар уряд перекладає на пересічних українців. Після сплати обов'язкових платежів, витрат на транспорт і харчування, у них нічого не залишатиметься. Доведеться діставати заощадження - у кого вони є.
http://gazeta.ua/