Мій рідний замок.....

Sep 14, 2014 17:22

Цього разу хочу познайомити усіх зі своїм безмежно дорогим та таким рідним Луцьким замком, або ж замком Любарта, як його тут усі називають.



Відразу зазначу, хоч я і лучанин, але в замку напевно бував разів 3, не більше. Якось так виходить. Тому мені самому було дуже цікаво піти на екскурсію та подивитися, що ж змінилося в цій величній архітектурній пам'ятці. До речі, дуже багато мешканців Луцька, яких майже чверть мільйона, ніколи замок і не відвідували. Це я вам можу точно сказати ))))



А не відвідували дарма. Мені трохи важкувато судити про його, скажімо так, відомість в Україні і не тільки, але те, що замок зображений на 200-гривневій купюрі напевно багато говорить само за себе. Ну і плюс, замок став переможцем всеукраїнської акції "7 чудес України: замки, фортеці, палаци", що, погодьтеся, теж говорить про його туристичне визнання.



Ну, звичайно, трішки історії. Будівництво Верхнього замку (а це саме Верхній замок - про Нижній трохи пізніше) розпочалося у 1350-ті роки і в основному було завершене у 1430-ті, хоча деякі елементи (наприклад, висота веж) ще змінювалися протягом наступних століть.



Замок Любарта являє собою у плані рівносторонній трикутник із випнутими сторонами і відстанями між вершинами (вежами) 100 м. Висота стін близько 12 м над валом. Товщина сягає до 3 м. Загалом на замок використано до 5 млн цеглин. Протягом шести віків існування рівень підлоги замкового двору піднявся приблизно на 3,8 м. Стіни і вежі вимуровані у готичній системі кладки.



Веж у Верхнього замку три: В'їзна, Стирова та Владича.



Зі слів екскурсовода, Луцький замок - єдиний в Україні збережений замок, який виконував функцію державної резиденції. У Луцьку були зосереджені політичні, адміністративні, судові, оборонні, релігійні функції центру Воєводства Волинського.



Замок в доволі хорошому стані. Трапляються, правда, і місця, де відбувалася реконструкція та відновлення новішою цеглою, але на мою особисту думку нічого в цьому страшного немає. Зараз замок має прекрасний та цілісний вигляд.



Історія в замку Любарта дуже насичена та цікава, він витримав не одну облогу, але не хочу акцентувати на цьому увагу. Для всіх, кому це цікаво є Вікіпедія та багато матеріалів в інтернеті. Я ж буду старатися описувати свої враження від побаченого.
В дворі замку є ще 2 будівлі. Одна з них - це старе казначейство. Тепер тут знаходиться музей книги.





Магазин з сувенірчиками теж тут.



Ще однією будовою в замковому дворі є Шляхетський будинок. Зовсім недавно реконструйований. В ньому розміщується картинна галерея.





На території замку був, також, Кафедральний собор Івана Богослова. Зараз від нього залишилися лише руїни його фундаменту. Собор був у свій час розібраний, так як перебував в аварійному стані. До речі як і замок, який вдалося відновити. Щоб побачити його фундамент, потрібно спускатися в спеціальне підземелля - на стільки піднявся шар грунту в теперішній час в порівнянні з 1175р.





До речі, потрапити туди можна тільки з екскурсоводом. Так що поодинокі туристи цього зазвичай і не бачать. Тут, також є своєрідний музей стародавньої цегли.







А далі, я напевно покажу певною мірою ексклюзивні кадри - підйом на В'їзну вежу. Туди насправді потрапляє зовсім небагато туристів, навіть з екскурсоводами. Я сам, чесно кажучи побував там вперше.
Підйом доволі складний, з високими та крутими сходами, тому туристам з дітьми підійматися небажано.



По дорозі трапляються кімнати, в які можна зайти та перепочити. А одночасно і переглянути картини та історичні матеріали, які виявляється там є.







Мушу сказати, що для мене це був сюрприз. Взагалі шкода, що вежа переважно закрита. Підйом на неї додає якихось зовсім інших вражень від екскурсії.





А піднявшись, взагалі перехоплює подих! Навкруги прекрасна панорама міста!



Щоправда, прекрасна панорама псується жахливим Старим ринком під стінами замку. В Луцьку давно вже намагаються його перенести в інше місце, але поки що безуспішно. Кажуть вже навіть готовий проект туристичної інфраструктури на це місце. Що цікаво, навіть думки лучан розділилися по цьому поводу - багато хто навпаки за ринок в центральній частині міста. Для мене це шок! Однозначно цей гадюшник варто перенести за межі історичної частини. До речі, інколи зустрічав думки в ЖЖ від туристів з інших міст, що Старий ринок продовжує функціонувати якби на тому ж місці, що і в давнину під стінами замку. Насправді, він був штучно створений в радянські часи разом з цією жахливою підстанцією (ну про "турботу" совєтів щодо історичних пам'яток прийнаймі Західна Україна знає дуже добре). І нічого спільного з старовиною він немає. Назва "Старий" народна, а офіційна "Центральний". А на цьому місці колись була річка Глушець з широкою заплавою, яка разом з річкою Стир з іншого боку робила замок неприступним.



Але все ж давайте насолоджуватися панорамою всього міста.



Особливо його старою частиною



Луцьк - це Україна!



А з такої будки туристи потрапляють на оглядовий майданчик



Милуватися замковим подвір'ям звідси одне задоволення





До замку впритул наближається приватний сектор



Повторюся, що саме підйом на вежу приносить найбільші емоції





Ну але пора спуститися знову до низу.
У Владичій вежі на нижньому ярусі розташовується виставка «В'язниця»
Ось і сама вежа, вхід в яку вечь час відкритий. Оглядового майданчику на ній, зважаючи на конструкцію, немає. Остання, Стирова вежа закрита для відвідувань.



А ось і в'язниця. Чесно кажучи, нічого цікавого



Піднімаємося на вежу. До речі, сходи майже всюди доволі круті, тому обережність не завадить.



І потрапляємо в музей дзвонів.



Дзвонами я не дуже цікавлюся, але колись чув що луцька колекція рахується доволі серйозною та унікальною.















Також, в цій же вежі є арсенал. Однак він, як і в'язниця теж не дуже цікавий і так само доступний до огляду тільки через грати





Я бував у багатьох замках, але не у кожному є можливість вільно прогулюватися по оборонних мурах. А це насправді дуже цікаво.





Переходи на одній із стін навіть двоярусні.





Зі стін замку видніється Свято-Троїцький кафедральний собор, колишній костел бернардинів.



Всередині двору теж є на що подивитися. Наприклад, оборонні машини та механізми.



Або ж шахи, що відразу нагадують Гаррі Поттера



А, також, дуже цікавий музичний інструмент, який приваблює як дітей, так і дорослих.



В замку відбуваються дуже багато лицарських турнірів та фестивалів, найвідоміший з яких "Ніч у Луцькому замку". Дуже рекомендую! Щоправда, зважаючи на події в країні, цього року його не проводили.





Трішки скривлена панорама замкового подвір'я.



До речі, забув розповісти про таку визначну подію в житті замку як з'їзд європейських монархів. На початку січня 1429 р. гості почали з'їжджатися в місто. Для їх розміщення були приготовані двори і будинки не тільки в Луцьку, а й його околицях. Були заготовлені сотні бочок вина та пива, стада лосів, зубрів, диких кабанів, домашні воли, барани, золоте та срібне столове приладдя. Загалом до Луцька прибуло 15 тисяч осіб, що перевищувало населення міста в кілька разів (населення було приблизно 4-5 тисяч, уявіть які масштаби). Цей з'їзд мав на меті розв'язати політичні та економічні питання центрально-східної Європи.









Ну і як обіцяв, кілька слів про Нижній замок. Його територія була більша за Верхній приблизно в 5 разів. Зараз, на жаль, він не зберігся. Причиною тому стали часті пожежі дерев'яного Луцька. Тому з часом, коли необхідність в оборонних мурах відпала, Нижній замок просто розібрали на будівельні матеріали. Єдине, що збереглося - вежа Чарторийських і невеликий шматок стіни поруч.



А ось так виглядав Луцьк у давнину (фото сайту irni-ways.ru). Верхній та Нижній замки



А ось це вже своєрідне продовження Нижнього або ж Окольного замку, відтворене в наш час



Хто ще не бачив замок Любарту обов'язково швиденько це виправляйте! Не пожалієте! Тим більше, що у Луцьку ще і крім нього є на що подивитися. Але про це іншим разом.





Чекаємо вас у Луцьку! І любіть свою країну! Вона в нас найкраща!

















Луцький замок, замок Любарта, Луцьк

Previous post Next post
Up