Įrašas su komentarais perkeltas į
http://rokiskis.popo.lt/2010/05/12/ekonomine-dinamika/ Neretas šiuolaikinis ekonomistas teigia, kad seni ekonomikos dėsniai neveikia, tuo tarpu nauji - neišaiškinti, tad realiai nieko neįmanoma prognozuoti, viskas panašu į chaosą. Išties, tokiame požiūryje yra labai daug subjektyvios (stebėtojiškos) tiesos, tačiau
(
Read more... )
Reply
(The comment has been removed)
Reply
Reply
Man čia labiau krenta į akis kiti dalykai - matematikos fanatas ginčijasi apie aksiomatikas, nors toks vaizdas, kad negirdėjęs apie Hilberto bei Gėdelio iškeltas problemas - spėju iš to, ką šneka apie kiekvienam taškui kuriamas metateorijas. Tai ganėtinai keista, nes tie darbai pakankamai seni ir įtaką padarę labai didelę, kad ir matematinių įrodymų patikrinamumo srityje (BTW, tas pats modeliavimas - teoremų įrodinėjimas, remiantis kompiuteriniais apskaičiavimais).
Reply
Reply
Beje, kodėl niekam taip ir neužkliuvo banginis pasipriešinimas ar rezonansas? :-)
Atvejis, kai judesys vyksta bangos greičiu - velniškai įdomus, gal būt tinkamas ir paaiškinimui, kodėl pasaulis susiskirsto į dvi dalis - viena srebia turtus (kaip kokia Šveicarija ar pan.), o kita sėdi subinėj (kaip kokia Zimbabvė ar pan.), o pasikeisti vaidmenimis joms tiesiog neįmanoma. Kai kurių reiškinių palyginimas su garso barjeru sukelia visokių labai įdomių minčių.
O rezonuojančios sistemos kiek primena Islandiją su visu jos pakilimu ir krachu :-)
Reply
Judant daugmaž garso greičiu arba greičiau, atsiranda įvairios smūginės bangos, kurioms judant pro dujas/skystį, vyksta staigūs pokyčiai. Va čia tai jau tikrai ekonominių dalykų primąstyti turėtų būti galima :)
Atsimenu, kažkada tokioje nuostabioje Karazijos knygoje "Linksmoji fizika" skaičiau apie "ekonofiziką". Taip ir nesupratau, ar ten nors kiek rimtai buvo pasakojama, ar viskas tik kaip jumoras, nes buvo ir minimi rimti tyrimai, ir tokie dalykai, kad "jėgos momentas yra lygus jėgai, padaugintai iš jos peties; taip ir kasdieniame gyvenime - kuo platesni pečiai, tuo mažesnės jėgos reikės norimam efektui pasiekti" :)
Reply
BTW, Lietuva vienoje srityje yra pralenkusi bangą - lazerių technologijose. Tačiau esant tokiai mokslo rėmimo politikai, panašu, kad iš kūrėjų jau tampame tiktai gamintojais, o atgal sugrįžti bus beveik neįmanoma.
Reply
Reply
Reply
Beje, visokie pramonės objektai, miestai, etc., į meteorologinius modelius jau labai seniai įtraukiami, kaip įtakojantys.
Reply
Reply
Kita vertus, esmė net ne tuose skaičiavimuose, o gal labiau tame, kad kol kas globalinių ekonominių procesų modeliavimas neretai primena bandymą modeliuoti atmosferinius procesus, naudojantis daugybos lentele ir skriestuvu.
Reply
(The comment has been removed)
Reply
Leave a comment