Окрім
замку в
Дубно до наших днів збереглась ще одна оборонна споруда. Мова йде Луцьку міську браму, яку цілком справедливо можна вважати унікальним творінням, адже в Україні до сьогоднішнього дня дійшло лише три споруди такого типу - Луцька брама в Дубно і
Татарська та Луцька брами в
Острозі.
Перш за все Луцька брама цікава тим, що у ній поєднуються два об"єкти - надбрамна башта і барбакан (це такий вид споруд, які були винесені перед міськими воротами для їх захисту). Барбакан має овальну форму, яка виступала за межі міських укріплень. Надбрамна вежа в плані має вигляд традиційного в таких випадках прямокутника.
Луцьку браму було споруджено з каменю і цегли в ренесансовому стилі у 1623 році. Замовником робіт виступив князь Олександр Заславський. Проект об"єкту розробив архітектор Якуб Мадлайн. До речі, він же є автором проектів Луцької і Татарської брам в Острозі.
Брама розташовувалась в західній частині міста при дорозі яка, як не важко здогадатись, вела в напрямку Луцька. Споруда разом з примикаючими до неї земляними валами виконувала важливу роль в оборонних укріпленнях Дубна.
Початково споруда була двоярусною. На першому поверсі був арочний проїзд, що виходив на підйомний міст, який було перекинуто над ровом з водою. Також під брамою були двоярусні підвали, з яких йшов підземний хід до замку. У 1785 році браму було суттєво перебудовано - з"явився третій поверх, замурували арочний проїзд і зробили віконні прорізи. Тоді ж поруч з брамою пустили дорогу.
Наприкінці XVIII століття в приміщеннях брами збирались представники масонської ложі "Досконала таємниця", якою керував Михайло Любомирський.
Нижче на фото бачимо стара табличку, яка вказує про перебудову брами в 1785 році, і яку в радянський час спотворили реставратори. Я був дуже здивований тим фатком, що люди, які мали би дбати про збереження пам"ятки, таким чином віднеслись до одного з її елементів.
А ще на брамі можна побачити сучасну табличку, яка попереджує перехожих про небезпеку :)