Nov 20, 2023 20:50
«Daley rzecz prowadząc, opowieda Nestor zaludnienie Wielkiey Rusi przez Słowianów, założenie Nowgoroda Wielkiego, powstanie Rossyiskiego państwa z Słowiańskich i Niesłowiańskich Ludów, co my tu opuszczamy, jako dzieje do historyi Polskiey nie należące» (Krótkie wyobrażenie dziejów Królestwa Polskiego. Wrocław . 1810. T. 1. S. 96,97). (1835, 66)
Тоже самое пишет о времени Мешка (Мечислава) Первого (умер в 992 году): Chrześcianie jak i poganie, tak Czesi na poł nawróceni, jak Poganie Lutycy i Pomorzanie mogli lączyć się przeciw Mieczysławowi I, i łączyli się nie raz do prawdy przeciw Polszczę Czesi z Lutykami, a na Rusi powstawało państwo Rossyiskiе» (Dzieje narodu polskiego. Napisał Jerzy Samuel Bandtkie. T.I. Wrocław. 1835. S.128).
А вот отождествление понятий «Руси» и «России» при рассказе о вторжении монголов: «Ci Mogułowie natarli tak dzielnie na Połowców, naród nad czarnem morzem, iż ci odwieczni Rossyi nieprzyiaciele u Xiążąt Ruskich wsparcia czukałi. Wplątała się zatem Ruś w tę woynę, lecz porażeni do szczęti Risini nad rzeką Kalkas pod preewództwem Mścisława Mścisławowicza Xiążęcia Halickiego r. 1225 już Mogułom opierać się nie mogli» Dzieje narodu polskiego. Napisał Jerzy Samuel Bandtkie. T.I. Wrocław. 1835. S.270).
Новгород - тоже Россия и во времена самостоятельности: «R. 1395 jest wzmianka o suknach Polskich w Nowogrodzie Wielkim w Rossyi przedawanych» Dzieje narodu polskiego. Napisał Jerzy Samuel Bandtkie. T.I. Wrocław. 1835. S.313).
Русь и Россия,
Бандтке