Єгипетські професори готуються до страйку Професори державних університетів Єгипту готуються взяти участь у загальнонаціональному страйку, призначеному на вівторок, 23 березня. Вони протестують проти невиплати зарплати, проти рейдів державних сил безпеки по кампусах, а також вимагають інституційної незалежності. Годинне припинення роботи об 11:00 повинно супроводжуватися демонстраціями, до яких долучиться персонал десяти факультетів із різних університетів країни.
Демонстранти відзначатимуть рівно два роки від подій 23 березня 2008 року, коли тисячі викладачів та активістів вийшли на вулиці з аналогічними вимогами, а більшість університетів Єгипту на день призупинили навчання.
Обурені співробітники університетів зізнаються, що угоди укладені з урядом після березневого страйку 2008 року виявилися не результативними.
"Ми вимагали підвищення заробітної плати, розширення дослідницьких бюджетів та інституційної незалежності. Результатом стало те, що уряд вийшов на переговори із напівсирим планом незначного підвищення зарплат, який вони, натомість, назвали "дієвим підвищенням", - нарікає Лейла Саїф, професор математики Каїрського університету. - "Тоді це сприймалося, як погана угода, краща за відсутність будь-якої угоди".
В ході переговорів, спричинених виступами 2008 року, Міністерство вищої освіти Єгипту запропонувало викладачам університетів підвищити щомісячну заробітну плату. До зарплатні викладача, яка, зазвичай, коливалася від $400 до $1100, було додано $350-550. Але лише за умови, якщо професори дотримуватимуться нової політики "відповідності", яка вимагає перебування на робочому місці протягом щонайменше 28 годин на тиждень і ведення складної бюрократичної звітності. Асистентам викладачів, які заробляли від $200 до $400 на місяць, додали по $100 без обов'язкової звітності.
У Каїрському університеті близько третини викладачів погодилися працювати за новою системою. Втім, вони зіткнулися із шестимісячною заборгованістю по виплаті зарплати.
За словами доктора Абдель Геліла Мустафи - професора медицини Каїрського університету - запропонована урядом система позбавлена логіки. "[Міністр] зробив крок, який є нездоровим, незаконним та неконституційним, і який не вирішує проблему низьких зарплат", - зазначив він. - "Якщо ви маєте малий оклад, то правильним рішенням було б цей оклад підвищити, розумно підвищити. І лише тоді вони матимуть право спитати з нас, наскільки якісною є наша робота".
На попередню нараді з приводу страйку завітав чиновник із Міністерства вищої освіти. Він описав існуючу систему "відповідності" як ефективну, але визнав існування деяких проблем із фінансуванням, які Міністерство обіцяє вирішити найближчим часом.
Залишається незрозумілим, якою буде явка на страйк, особливо у Каїрському університеті, де більшість колективу проголосувала за неучасть у страйку. "Тутешні професори невдоволені", - констатує Саїф, - "А, чи розлючені вони, чи в розпачі? Це покаже явка на страйк".
У єгипетських університетах немає профспілок, і організатори страйку розраховують на те, що, принаймні теоретично, їх підтримає 20 незалежних професорсько-викладацьких клубів.
Професори також протестують проти рейдів державних сил безпеки університетськими кампусами. В листопаді 2008 року Вищий адміністративний суд визнав присутність поліції на території капусів незаконною. Ухвала суду посилалась на статтю 317 єгипетської конституції, яка говорить, що кожен університет відповідальний за створення свого власного охоронного підрозділу, підпорядкованого ректору університету, а не МВС. Але постанова була скасована в лютому 2009 року після апеляції з боку уряду.
Студенти й активісти звинувачують уряд в свавільному розгортанні служб безпеки на території кампусів для контролю над академічним життям, що є придушенням інтелектуальної свободи. Наприклад, у грудні 2006 року 140 студентів Університету Аль-Азхар були заарештовані після протестів проти втручання ректорату в хід студентських виборів. Також професура виступає із критикою державного втручання у захист академічних дисертацій.
Викладачі, які для академічних цілей бажають виїхати за кордон, мусять отримувати дозвіл від служби безпеки їхніх університетів, що за словами Саїф є незаконним.
"Є багато випадків, коли університет без поважних причин відмовляв професорам у праві на відрядження, або надавав дозвіл із затримкою", - каже Саїф, - "Ви не можете виїхати за кордон, доки не отримаєте їхньої згоди".
Вищий рівень викладацьких зарплат за межами Єгипту наводиться, як одна з причини низької якості вищої освіти в Єгипті. В даний час, в Каїрському університеті числиться 12000 співробітників - але більше половини з них працюють за кордоном, і всього 7000 професорів насправді задіяні в Каїрі.
Стаття на сайті профспілки >>>