Справа Горгонової. 5. Таємницю не розкрито

Sep 13, 2016 22:24

(Закінчення. Початок тут: http://pokasanova.livejournal.com/136135.html
http://pokasanova.livejournal.com/136495.html
http://pokasanova.livejournal.com/137107.html
http://pokasanova.livejournal.com/137602.html )

«Справа Горгоновой» - загадка. Хвилює людей вже не один десяток років.

Написано книги:


Про них я лише читала, а ось цю нову книгу - маю! (Це я вже у 2018 році додаю)


(Автор - Цезари Лазаревич - наприкінці висловив мені подяку, це дуже несподівано, я вдячна!)


Дуже хороший фільм 1977 року. Художній. «Sprawa Gorgonowej» ( «Справа Горгонової»), режисер Януш Маєвський, у головній ролі - Ева Далковска:



Я довго не могла його знайти, дуже хотілося ще раз подивитись. Нарешті з'явився, але лише в оригіналі. Або з російським перекладом. Ось наразі діючі лінки (апдейт 2020 року):
Польською: https://www.youtube.com/watch?v=LJN65xHTiOc
Російською: https://www.youtube.com/watch?v=KAwwbcHRI8Y
Слухала я радіопередачу 1978 року про фільм. У журналістів те саме питання до авторів - то хто ж вбивця? Кажуть - не було мети це розкопати, хотіли всю увагу приділити судовому процесу ... Вдалося, але… Якщо не хотіли показати своє ставлення до злочину, то навіщо ж знімати, як Стась піднявся з ліжка, як бачив фігуру під ялинкою ... адже ніхто цього ні довести, ні спростувати не може - ось і потрібно було розпочати з того, як він прибіг до батька з криком: «Люсю вбито!»

В 2015 році у краківському СтаромуТеатрі поставлено виставу «Справа Горгонової» - за п'єсою Іоланти Янічак, режисер - Віктор Рубін.



На сукню зверніть увагу. Пам'ятаєте фото, де Рита з маленькою Евою у в'язниці? У цьому - є історична правда, в іншому - не можу знати ... Схоже, пошук істини і не був метою авторів, вони досліджували душу (і тіло) героїні, розмірковуючи про те, що жінка - жертва в патріархальному суспільстві ...

Еву, доньку Горгонової, такі речі - фільми, вистави - засмучують: ніхто не хоче розібратися, всі беруться за цю тему тільки заради сенсації ... Ева часто думає про матір і важко переживає всі звинувачення.



Вона вирішила діяти! У 2014 році Ева і її дочка Рита, названа так на честь бабусі, звернулися за допомогою до адвоката. Вони бажають відновити процес, домогтися перегляду засудження. Закон передбачає перегляд справи - навіть в разі смерті обвинуваченого. Адвокат Міхал Олехнович вивчив майже дві тисячі сторінок судових протоколів. Вважає важливим скласти психологічний портрет Горгонової - чи могла вона вбити? Але психологічна експертиза була і під час слідства… Крім того, адвокат збирає факти, що мають роскрити цю заплутану історію. Мабуть, ще не зібрав - за два роки нічого нового не оголошували...

Цікаво: 7 марта 2015 року, в 114-й день народження «прекрасної далматінкі», творча група вистави про Горгонову... вирушила на острів Зларін - в ймовірне місце народження Рити. Запалили свічки на цвинтарі й залишили пам'ятну табличку. Дозволу на це у них не було, але поліцію зворушила розповідь про долю Ріти та її дочки. Президент острова виділив місце для пам'ятника - на цвинтарі біля костелу...

Не знаю, як поставилася до цієї акції Ева, але візьму на себе сміливість сказати: це не те, чого їй хотілося б. Адже вона мріє запалити свічку на могилі своєї матері... Ева і Рита-молодша будуть вдячні за будь-яку інформацію про те, де похована Горгонова...

... А сімнадцятирічна Ельжбета Заремба похована на Личаківському, найстарішому й найгарнішому львівському цвинтарі...


Звичайний залізний хрест ... Архітектор - з його смаком, з його можливостями - міг поставити доньці пам'ятник, який увесь Личаківський перевершив би красою ... Але, мабуть, ніякий пам'ятник не міг полегшити його горе.



Хотілося зайти туди - а раптом би мені пощастило відразу знайти її могилу (в довідниках немає - нічого не встигла зробити в житті нещаслива Люся Зарембянка)... І досі я не пішла.



...А хто вбив дівчину? Так і залишилося невідомим. Думаю - назавжди.

Фотографія брами Личаківського цвинтаря - моя. Колажі я зробила зі світлин, що знайдено на польських сайтах, перелік - тут:

http://pokasanova.livejournal.com/138695.html

о людях, кино, Львов, Дело Горгоновой, українською мовою, Брюховичи, Справа Горгонової, история, sprawa gorgonowej, книги, Польша, театр, грусть

Previous post Next post
Up