Ліхтарі Києва: розмаїття, практичність та естетика. Частина 1 - вуличні ліхтарі
May 13, 2015 22:38
Дослідження, присвячене вуличному та іншому освітленню Києва, є першою спробою показати усе розмаїття ліхтарів, що існують у Києві. Авторами проекту є Олександр Михайлик (oleksa_kyivsky) та Юрій Назарчук.
Юрій є автором ряду фотографій, вміщених у дослідженні, а також співавтором текстової частини. Висловлюю Юрію величезну подяку за теоретичну частину (назви моделей ліхтарів, уточнення типів) та суттєву допомогу у створенні текстової частини.
Історія електричного освітлення Києва почалася 1879 року, коли Олександр Бородін, тодішній керівник Південно-Західної залізниці, відвідавши виставку у Парижі, встановив у одному з цехів паровозних майстерень 4 дугових ліхтарі. 1888 року електричні ліхтарі вперше "вийшли у місто", освітивши алеї приватного парку Шато-де-Флер. Першою ж вулицею з електричним освітленням став Хрещатик - 1891 року він засяяв електричним освітленням. Прикметно, що Київ був одним із дуже набагатьох міст Європи, що мали електричне освітлення вулиць. Відтоді ліхтарі зазнали ряд еволюцій та змін.
Ліхтарі Києва поділяються на вуличні (в тому числі дворові) та паркові, окрему категорію становлять світильники для декоративного освітлення будівель.
Ліхтарі центральних вулиць На Хрещатику та вулиці Грушевського ще на початку 1950-х років були встановлені вишукані ліхтарі вуличного освітлення. На Хрещатику унікальними є і основи опор, а також те, що світильників 3 (таке освітлення вулиць у Києві більше ніде не зустрічається).
Хрещатик
Ліхтар на Хрещатику зблизька
На вулиці Грушевського ліхтарі на 2 світильники подібного типу, а от основа опори інша.
Окремим типом є "ретро-ліхтарі", тобто виконані під стиль ліхтарів межі 19-20 століть. Відповідно, тут також є ряд різновидів.
Ліхтарі на Андріївському узвозі, версія 1 (були встановлені 1982 року, зняті 2012 року)
Ліхтарі на Андріївському узвозі, версія 2 (встановлені після реконструкції 2012 року)
Ліхтарі такого типу стоять на територіях Михайлівського Золотоверхого та Софійського монастирів та на вулиці Трьохсвятительській.
Характерна перетинка нижче світильника - спогад про газові або гасові ліхтарі минулого. Ліхтарник, щоразу запалюючи або загашуючи ліхтар, ставив на перетинку драбину, якою й піднімався до світильника.
Інші вуличні ліхтарі
Ліхтарі загальновуличного освітлення демонструють величезне розмаїття типів - трапляються як старезні, вже давно недіючі ліхтарі 1930-50-х років, так і у великій кількості, ліхтарі 1970-90-х років. І звісно, нові часи додають нові типи ліхтарів.
Слід зазначити, що окремі типи ліхтарів є здебільшого у районах із малоповерховою забудовою. Більшість інших встановлені по всьому місту, існують лише відмінності типу одно- чи двосвітильникових ліхтарів і їх розташування - вгорі над стовпом чи збоку стовпа (частіше - у районах приватної забудови).
Найстаріші вуличні ліхтарі, що порівняно нескладно можна розшукати в Києві - періоду довкола Другої світової війни, в них використовувались лампи розжарення потужністю до 500 Вт.
Подекуди ще трапляються такі старезні ліхтарі - вони панували на невеликих вулицях у 1920-60-і роки.
Певно, ще з 1960-х років, часу забудови частини Першотравневого масиву в межах вулиць Ніщинського, Курської, Повітрофлотського проспекту та вулиці Фучика, зацілів ліхтар, який я за його круглу форму називаю "млинець". Дивно, але при встановленні новішого ліхзтаря цей не було знято.
Перехід до ртутних ламп ДРЛ, або ламп "денного світла"
Чи не останню масову модель ліхтарів популярної в 1-й половині ХХ століття дзвоноподібної форми, найчастіше можна зустріти довкола старих шкіл 50-х - 60-х років ХХ століття. Через це ми прозвали їх "Шкільними дзвониками". В них використовуються вже виключно лампи ДРЛ. Кількість цих світильників стрімко скорочується, власне і цим залишились лічені дні.
"Шкільний дзвін" крупним планом
Ліхтарі виробництва Польської Народної Республіки
Польські ліхтарі Mesko, під ртутну лампу ДРЛ, встановлювалися з другої половини 60-х років. Вони на наш час, фактично, є найстарішими масовими ліхтарями під лампу ДРЛ в Києві.
Ліхтар Mesko ORZ-6, вул. Андрія Головка
Ліхтарі Mesko вироблялись з розсіювальним обідком, який зараз майже не зустрічається:
Ліхтарі під лампу ДРЛ типу СКЗР-250, виробництва СРСР. Такі ліхтарі масово встановлювалися в Києві у 70-х - 80-х роках ХХ століття. Односвітильниковий тип таких ліхтарів трапляється порівняно часто, а от двосвітильниковий у варіанті вуличного освітлення "один під одним" трапився лише на вулиці Кубанській.
У варіанті вуличного освітлення ці ліхтарі подекуди ще трапляються, але найбільша їх кількість застосовується в освітленні відкритої ділянки Київського метрополітену.
Виявляється, зрідка СКЗР встановлювався на фасадах будинків. Тоді нижче закріплювався лист металу для того, щоб світло не потрапляло у вікна. Щоправда часто це було непотрібно або не допомагало.
Також існувала і подекуди ще зустрічається версія цього ліхтаря на дві лампи ДРЛ, що носить марку СКЗР-2х250
Ліхтарі виробництва Німецької Демократичної Республіки
Фірма з НДР VEB Leuchtenbau Leipzig певний час постачала ліхтарі для СРСР. Але через невеликий проміжок часу більш-менш вдалі підробки "під німця" почали масово виготовляти і в Союзі
Більш стара підробка VEB Leuchtenbau Leipzig, такі є одно та двосвітильникові, у виконанні для встановлення над і збоку стовпів, подібний тип зустрічається все рідше, оскільки поступово витісняється новими моделями. Вул. Андрія Головка
Надзвичайно рідкісний тип ліхтарів VEB Leuchtenbau Leipzig (або підробка) на 2 лампочки, зустрічається у дворах поблизу станції метро "Чернігівська" та деяких інших місцях. Ми називали їх "двотрубний гігант"
Більш новий ліхтар VEB Leuchtenbau Leipzig, встановлювався у невеликій кількості наприкінці 1980-на початку 1990-х років. Сьогодні майже не зустрічається (поки що достовірно відомо про збереженість лише 5 таких ліхтарів на усе місто). Вул. Фурманова.
Ліхтарі з Чехословаччини в Києві
Чехословацькі ліхтарі Ambasador Elektrosvit зустрічаються в Києві в багатьох, часто несподіваних, місцях
Наймасовіший тип ліхтарів в другій половині 70-х і у 80-х роках, доволі часто зустрічається і сьогодні - знову ж таки, у одно та двосвітильниковому виконанні (двосвітильникові зараз трапляються рідко), а також у варіанті для приватної забудови.
Рідкісний на сьогодні 2-світильниковий варіант, вулиця Юліуса Фучика.
Односвітильникові ліхтарі цього типу поширені, ще трапляються часом двосвітильникові, а от трисвітильниковий, схоже, існує лише на території Експоцентру України.
Іноді такі ліхтарі встановлювалися на фасадах будівель, хоча в цій якості могли застосовуватися і інші моделі (як СКЗР, про що було написано вище)
Ліхтарі "Светліна" з Болгарії (у Київ прийшли не пізніше 1978 року) вражають своїми розмірами і брутальністю. Ми для себе ці ліхтарі прозвали "тип Клюб", з місця їх першого виявлення (біля клубу в одному селі). Чомусь особливо багато їх було встановлено на Подолі, Плоському та частково Куренівці.
На вул. Кирилівській, раніше уся вулиця освітлювалася цими ліхтарями, але тепер більшість з них замінені на нові моделі.
Незвично було побачити ліхтар "типу Клюб" у дворовому виконанні, та ще й на 4 світильники, те ща й з цілим склом! Двори вулиці Іскрівської.
Епоха ламп ДНаТ
Наприкінці 80-х років розпочався перехід від ламп ДРЛ до більш економічних ламп ДНаТ жовтогарячого спектру світла. Ці лампи несумісні з лампами ДРЛ, тому при переході на лампи ДНаТ доводилося замінювати світильники.
Такі типи ліхтарів встановлювалися у 1990-х роках:
Цей тип ліхтарів у різних варіаціях є наймасовішим, у 1990-і роки їх встановлювали по всьому місту. Сучасні підвісні ліхтарі, зокрема, також є різновидом цієї моделі. Вул. Велика Васильківська, Либідська площа.
На Михайлівській площі можна побачити унікальні ліхтарі цієї моделі - на 3 світильники...
... і на 8 світильників!Такого у місті більше немає ніде.
Фото з серії "буває й таке" - рідкісний випадок, коли з невідомих причин поруч із ліхтарем під ДНаТ уже в наш час було встановлено старий світильник під ДРЛ, вулиця Авіаконтсруктора Антонова.
Ліхтарі початку 90-х років. Зокрема, до 2012 року такі ліхтарі стояли на вул. Великій Васильківській, зараз замість них встановлені інші ліхтарі. Ці ліхтарі ще можна зустріти у різних частинах міста.
Вулиця Миропільська. Різні типи ліхтарів 90-х років.
Повітрофлотський пр-т. 2012 року замінені діодними ліхтарями (про них дещо згодом).
Вулиця Межигірська
Вулиця Івана Дубового
У невеликій кількості у 90-х роках були встановлені такі ліхатрі, вулиця Бориса Грінченка.
В другій половині 90-х років по вулицях і дворах прокотилася "хвиля" ліхтарів з пластиковими плафонами, що були зроблені з неякісного пластику. Цей пластик швидко деградував, втрачаючи прозорість.
Найбільш поширеним кронштейном для кріплення вуличних ліхтарів з другої половини 90-х на десятиліття стали "омельки", названі нами на честь колишнього міського голови Омельченка, за правління якого ці кронштейни і почали масово встановлювати на міських вулицях.
Вулиця Алма-Атинська
Подвійні "омельки" варіанту початку 2000-х років. Вулиця Солом'янська.
Ще подвійна "омелька", цього разу на новому металевому стовпі. Червонозоряний пр-т.
Малі світилньики на кронштейнах "омельки", такі світильники найчастіше використовуються в якості дворового освітлення, але іноді і освітлюють вулиці, вулиця Преображенська.
Одиночна "омелька" на старому стовпі, Нова Дарниця.
Біля Південного вокзалу є і такі нетипові ліхтарі, встановлені 2001 року при спорудженні вокзалу та облаштуванні площі.
Інше сучасне
Багато таких ліхтарів використовуються для освітлення вулиць із малоповерховою забудовою. А от підпірка кронштейну ліхтаря є нетиповою для Києва. Існують також варіанти на два світильники для більших вулиць. Вулиця Каменярів.
2-світильниковий варіант ліхтарів, також на нестандартних кронштейнах, вул. Велика Васильківська.
Зустрічається і такий тип ліхтарів на малому кронштейні. Нова Дарниця.
Модель ліхтарів Galad ЖКУ 21 масово застосовується у багатьох містах України - як великих, так і малих. У Києві ж поки що він майже не зустрічається. Тритоіря школи № 115, вулиця Василя Липківського.
Вже у 2000-і роки на вулиці Великій Васильківській було встановлено такі нестандартні ліхтарі. Можливо, ідея була у тому, щоб візуально "продовжити" лінію естетично гарних ліхтарів Хрещатика.
Діодні ліхтарі
Цей тип ліхтарів є зовсім новим для Києва. У рамках підготовки до ЄВРО-2012 на площі біля Південного вокзалу, вздовж Повітрофлотського проспекту та на Севастопольській площі було встановлено діодні ліхтарі. Поки що масового поширення ці ліхтарі не набули.
Стовпи та кронштейни ті ж, що і були, а ліхтарі вже зовісім інші, Повітрофлотський проспект.
Діодний ліхтар крупним планом
Варто виокремити ще один різновид вуличних ліхтарів - ліхтарі на розтажках.
Так історично склалося, що на багатьох вулиць у центральній частині міста (Бульварно-Кудрявська, Пушкінська, Стрілецька, Рейтарська, Чапаєва та інші) немає стовпів, тому усі світильники кріпляться на дроти та поперечні розтяжки.
На початку 1980-х років (не пізніше 1981 року) замість більш старих моделей було встановлено спеціальну підвісну модифікацію ліхтарів VEB Leuchtenbau Leipzig. На більш ніж 2 десятиліття цей тип ліхтарів став основним. Однак у 2000-і роки, у зв'язку із масовим переходом з ламп ДРЛ до ламп ДНаТ, переважну більшість цих ліхтарів було замінено новими моделями під ДНаТи (тому сьогодні вуличний варіант існує у одиничних екземплярах - 6 світильників збереглося на бульварній частині вулиці Бульварно-Кудрявської, 1 - на вулиці Артема). Також використовувалися як нічне освітлення під шляхопроводами (подекуди ще збереглися). Вул. Бульварно-Кудрявська.
Ліхтар крупним планом
Поряд із масовою моделлю VEB Leuchtenbau Leipzig, існували також підвісні ліхтарі Ambasador Elektrosvit. Причина їх зникнення - та ж сама, що і у попередньої моделі). Приблизно до 2010 року ці ліхтарі освітлювали Чеховський провулок.
Якимось дивом 4 ліхтарі цієї моделі заціліли у зовсім несподіваному місці - на вулиці Володимирській. Схоже, це останні "представники" моделі у місті.
Підвісні ліхтарі невідомої моделі до 2012 року освітлювали вулицю Саксаганського.
Сьогодні цей тип ліхтарів застососовується на більшості вулиць з підвісним освітленням. Вулиця Пушкінська.
Подекуди використовується і такий тип ліхтарів, Чеховський провулок.
Ще одна модель сучасних підвісних ліхтарів, поки що зафіксована лише тут. Вулиця Стрілецька