Дещо з історії будинку на Десятинній, 12

Feb 27, 2021 16:23

Про історію будинку на сучасній Десятинній, 12 від будівництва до знесення і відновлення.




Невеличка вулиця у місті Володимира, відома нині як Десятинна, до 1958 р. була частиною вулиці Трьохсвятительської. До будівельної лихоманки 1890-х рр. вона була забудована здебільшого одноповерховими хатами, зведеними за зразковими проектами. У 1847 р. біля Андріївської церкви до свого арешту жив Микола Костомаров.


В садибі на Трьохсвятительській,18 (нині Десятинна, 12), щo належала Катерині Лутовіній, наприкінці ХІХ ст. було збудовано прибутковий будинок. За первісним проектом він мав бути двоповерховим на цоколі, який відповідно до рельєфу мав різну висоту. По середині - виносний критий балкон.


Але як видно з фото 1918 р. реалізована будівля мала три поверхи (+ цоколь) та три балкони.


Ще до 1930-х рр. на розі вулиць Десятинної і Володимирської був великий земляний насип, можливо залишок якихось старовинних валів. Його зрили в сер. 1930-х рр. і на цьому місці звели школу. На фото 1920-х рр. з архіву mik_kiev можна побачити розвинутий мансардний поверх.


Чи то в 1930-х чи вже після війни мансарду перетворили на повноцінний поверх, тактовно повторивши декор. Так виглядала споруда у 1980-х роках.


На фото Григорія Логвина, зроблене з висоти пташиного лету, можна побачити кутову вежечок, прибудовану знадвору.


Як вона виглядала можна судити лише по акварелі mari1261.


По сусідству стояв маленький одноповерховий будиночок №10


Будиночок добре проглядався з боку перехрестя Володимирської вулиці і Десятинного провулку, або літописного Бабиного Торжка.


У 1996 р. його знесли і на цьому місці звели шестиповерхівку, де на останньому поверсі проживав Президент України Леонід Кучма разом із сім’єю.


Ну а будинок №12 було відселено у 1987 р. з метою капремонту. Однак наприкінці 1990-х його знесли, начебто через те, що Людмилі Кучмі він псував вид. На його місці тривалий час був пустир за зеленим парканом.


Про будинок тривалий час нагадував слід від брандмауеру на сусідньому будинку. Зверху видно віконечко, з якого милувалася Андріївською церквою Людмила Кучма, дружина тодішнього Президента України.


Але таке козирне місце не могло просто стояти пусткою, тож невдовзі почалися роботи з відновлення будинку.


Відбудова дещо нагадувала оригінал, але звісно з деяким порушенням пропорцій і відсутністю виступаючих критих балконів.


В принципі це можна було б віднести до позитивного прикладу відновлення втраченої старої забудови, але не все так просто…


Згодом будинок надбудували ще один поверх + високу мансарду.




Нині тут знаходиться приватний музей «Духовні скарби України». Постійної експозиції, немає, там проходять окремі виставки, в тому числі і виставки-продажу одягу, кондитерських виробів і т.п. (фото kievlyanin2015)


Знадвору будинок має ступінчасті тераси.


За розмірами цей об’єм навіть перебільшує основний.


Київ, втрачене

Previous post Next post
Up