...я врятую тебе, моя фортеце, цитадель моя і обитель, від посягань піска безтілесного. Я розвішаю лункі роги на твоїх стінах. Сурмлячи, вони попередять нас про варварів...
Вловили, про що йде мова? Угу, про цитадель. Сент-Екзюпері її бачив десь у пустелі. Якщо пошукати в гуглі тему цитаделей в літературі, то така брєдятіна написана. Про якусь міфічну країну Вонголу (маю підозру, що це різновид Валгалли), про згасаючий рід людський. Коротше кажучи, якийсь мрак суцільний :)
Цитадель - найбільш укріплена центральна частина фортеці, пристосована для самостійної оборони. Це як фортеця у фортеці. Вона буде оборонятися доти, поки не здохне останній воїн або поки не впадуть її стіни. Прикладом такої цитаделі є Більгород-Дністровський.
Також цитаделлю прийнято вважати (досить поширена традиція вважання) споруду фортечного типу всередині старих міст. Розмір цитаделі повинен бути значим, щоб умістити цілий гарнізон.
Прикладом великого гарнізону може слугувати Львівська цитадель. Там від неї залишилися ніжки і ріжки. Правда, за ніжки вхопилися і відгрохали
готельного типу споруду з навішаною історією. А ріжки так і лишилися в руїнах. Проект «Не туристичний Львів», участь в якому брали
lena_and_alex, зміг показати з якогось іншого ракурсу ті цитадельні руїни (що з того вийшло - гляньте
тут).
Заратустра зустрічав цитаделі, проте вони завжди наводили якусь смуту та обмеженість доступу до них. Навіть коли все вдавалося, то зрозуміти й осягнути розміри цитаделі - змоги не було. Може, не було вертольота, щоб подивитися згори. Подаруйте мені вертольот, пілота і безкоштовне обслуговування!
У нинішньому випуску буде представлено Варшавську Цитадель розміром з те, що влізло в об’єктив, а також львівські шматки.
Варшавська цитадель.
Варшавська Цитадель була збудована у 1832-1834 рр. Рішення про будівництво прийняв цар Микола І Романов, а за розробку проекту та проведення нагляду над його будівництвом взявся генерал-майор Іван Ден. Місце для спорудження обрали на Жоліборському узгір’ї, оскільки воно було найбільш відповідним з точки зору стратегічного положення. Тут також знаходились казарми Пішої Коронної Гвардії. Площа Цитаделі в межах мурів становить 35,37 га, а з еспланадою - близько 101 га. Після посилення в 1854 році у фортеці з’явилося п’ять бастіонів - Владімір (читайте невдовзі), Алєксєй, Павєл, Георгій і Сєргєй.
Росіяни перебували на цьому об’єкті до 4 серпня 1915 р., наступного дня її перейняли війська імператорської Німеччини.
18 листопада 1918 р. Варшавську Цитадель було передано польській владі. У міжвоєнний період на її території тимчасово розташовувалися 21 Варшавський Полк Піхоти «Діти Варшави» і 30-й Полк Канівських Стрільців, центральні Warsztaty Mundurowe та деякі структури Командування Округу Корпусу №1 Варшави. З квітня 1947 р. Цитадель стала місцезнаходженням Командування Варшавського Військового Округу, а з липня 1998 р. в її мурах знаходиться Командування Сухопутних Військ.
(переклад з польської здійснила
nat_tusia).
Львівська відреставрована.
Цитадель розташована на широкому плато, на вершині трьох гір. Споруди викладені з цегли, обнесені ровом, який до частково зберігся до наших днів.
Рішення про будівництво львівської цитаделі було погоджено з австо-угорським урядом після хвилі революцій 40-х років ХІХ століття в Європі. У Першій світовій війні львівська цитадель та оточуючі її пояси фортів не відігравали важливої мілітарної ролі. У 1914 році, не демонтувавши укріплень, австрійські війська без опору залишили Львів. Під час Другої світової війни на території цитаделі діяв табір військовополонених Stalag-328. По війні споруди цитаделі використовувались як казарми. Зараз значна територiя залишається у занедбаному станi, частину використовують рiзнi фiрми.