Прикарпаття.Ч.1: Чесники та Черче

Jul 07, 2013 13:54

Кілометрів за 10 від Рогатина в сторону Бережан знаходиться село Чесники.Саме туди я й направився щоб побачити один з цікавіших храмів ПрикарпаттяТак так,це не перебільшення,принаймі ТАКИХ храмів я досі не зустрічав.
  Погода та настрій сприяли хорошій поїздці(з часом ситуація була трохи гіршою,але що там,- аби бажання,а час знайдеться).


Чесники.Вид з дороги


Перша письмова згадка про село припадає на 1368 рік.З чим повязана назва села?А хто його знає,є версія що колись в часи епідемії селян врятував часник(чесник),от місцеві й увіковічнили імя свого рятівника у назві села..
Церква Св.Михаїла(Миколая,Вознесіння)


Чим же цікаве село?А цікаве воне своїм храмом оборонного типу(14-15,19ст.) названим на честь..а от тут знову незрозуміло,храм називають і церквою Св.Михаїла і Св.Миколая і храмом Вознесіння Господнього...Складається враження що як кому подобається таку назву він і дає святині).
Храм-фортеця.Західний фасад


Знайти споруду також нелегко.Спочатку потрібно заїхати в село,проїхати його майже повністю,по дорозі праворуч(якщо вїхали з сторони дороги) побачите металеві цистерни,-от перед ними й звернути праворуч,опуститись вниз і в перший поворот ліворуч,здається якось так).Та запитати місцевих треба буде обовязково,тільки ніяк церкву не називайте,бо запутають,просто "стара церква",вони зрозуміють.
Тил


Побіля храму розкидані старі камяні хрести а сама територія оточена камяним(правда зараз він вже невисокий та оброслий) муром.Під святинею зберігся камяна скульптура-надгробок 19ст(1826р.?)у вигляді жінки яка опирається на плиту з надписом.
Над дверима


Першим чим привертає увагу сам храм-величезні камяні контрфорси які наче підтримуют храм з усіх сторін.Відносно невелика будівля знаходиться ніби в камяних лещатах.Та не завжди так було,колись храм був "вільним",-контрфорси з північного та південного фасадів звели тільки у 19ст.
Церква Св.Михаїла


Храм- тридільна невелика споруда,нава розміром 5х6м,вівтар-3,6х5,4м,бабинець- 3,3х5,5м.Декор екстерєру мяко кажучи-скромний,кажучи поправді-відсутній.Цілісність оштукатурених та побілених стін порушують лише віконні та дверні отвори.На вікнах-грати,скла немає.Всередині бардак...Двері більш ніж скромні-деревяні низесенькі без будь-яких декоративних елементів.
Південна сторона храму


Десь у 2007р.храм почали реставрувати,зняли старий гонтовий дах а замість нього запланували покласти металочерепицю.Та через протести громади ці роботи припинили залишившим святиню до 2009р.Доречі,після реставрації табличка яка свідчить що церква є памяткою архітектури,пропала(кажуть вона всередині,певне дюбеля не хватило щоб прибити).
Ще один турист)


Реставрацію робило управління містобудування та архітектури ОДА. Кошти виділили з держбюджету - 300 тисяч гривень.Результат-гонтове перекриття замінили на металочерепицю(чи ондулін,хз),контрфорси-почистили,стіни - пошпаклювали та побілили надавши цим будівлі вигляду звичайної сільської халупки,в кращому випадку,зате новим дахом забезпечили збереження інтерєру,правда прибрати вже не спромоглись...
Надгробок(1826р.)


Зараз бачимо що могутні контрфорси знову потроху заростають зеленню,що додає їм більшої атмосферності ніж ідеальна чистота,штукатурка місцями повідлущувалась,зате дах,о,дах-ніби вчора накрили!А пару кусків скла так і не знайшлось-вікна й надалі незасклені,чи то така своєрідна вентиляція,чи настільки кричуща недбалість?Доречі,з-під облупленої штукатурки виглядає цегляна кладка...
Автентика і сучасність.Поєднання...


На свята поряд правлять. Спочатку люди збираються біля нової церкви, а потім йдуть до старої.На свято Вознесіння храм оживає-сюди приходять,тут застеляють подвіря,тут моляться....
Фото


Наступний пункт-село яке також знаходиться неподалік Рогатина,правда їхати потрібно в сторону Львова.Черче.Сюди приїхав я за храмом якого в кінцевому результаті навіть не побачим...Жаль,але "так ся стало..". Покажу те,що побачив,а саме- церкву Св.Василя,та,на жаль,не цю що 1773р.,а з 1897р..
Храм Св.Василя(1897р.)


Черче(наше,Рогатинське) вперше письмово згадується у 1443р.Назва села походить від землі, на яких оселилися перші монахи - ченці, а потім побудували свій перший монастир.Спочатку село звалося Чернецьке, а вже з часом перейменувалось на Черче.
Головний фасад храму


На базі сірководневих джерел з сульфідними водами у селі Черче ще з 1925р. функціонує курорт. Сульфідні (сірководневі) води бальнеологічного курорту «Черче» - унікальні лікувальні мінеральні води в Івано-Франківській області.Тут лікують хвороби опорно-рухового апарату, периферичної нервової системи, зокрема різні види поліартритів, радикуліт, неврит, гіпертонічну хворобу, а також гінекологічні захворювання(на правах реклами)).
Дзвіниця


У селі є дві деревяні церкви і обидві-Св.Василя(що мене й збило з вірного шляху до потрібної).Будівля новішого храму хрещата в плані,однобанна.До квадратової в плані нави прилягають зі сходу - гранчастий вівтар з двома прямокутними ризницями по боках, з півночі і півдня - гранчасті бічні рамена, а з заходу - прямокутний бабинець з вужчим присінком. Над навою на високому світловому восьмерику здіймається низька наметова баня, завершена ажурним ліхтарем з маківкою.
Церква


Оперізує церкву широке піддашшя, оперте на фігурні випусти вінців зрубів. Стіни підопасання - відкритий зруб, надопасання і восьмерика - шальовані вертикально дошками і лиштвами.Храм по своєму симпатичний,так що якщо ви навіть і не побачили старої святині(та її варто таки побачити) то розчаровані візитом не будете(якщо їхали сюди не дуже здалеку,або заїхали по дорозі)).
Новий мурований храм


Біля деревяної церкви завершено будівництво нового мурованого храму.
Сусіди

Черче, храми, Прикарпаття, Івано-Франківська обл, мандрівки, Чесники, дзвіниця

Previous post Next post
Up