"І знову Львів..." Ні,не так. "О,знову Львів!" ТАК!
Хочете побачити Україну-їдьте у Львів! Хочете побачити Європу-їдьте у Львів! Хочете побачити залишки "совдепівщини"-їдьте у Львів,-проуляєтесь містом та й забудете про "совок"!)
Костел Іоанна Хрестителя є одним з найстаріших архітектурних пам'яток Львова. Храм був побудований в 1250 році(за іншими джерелами 1270 р.) князем Левом Даниловичем для своєї дружини Констанції, дочки угорського короля Бели IV.
Знаходиться святиняна площі Старий Ринок,і хоча є досить цікавою та оригінально, та все ж здебільшого залишається поза увагою гостей міста.Може через свої розміри чи скромне оформлення,а може є й інші причини-не нам судити.Цього разу нам вперше вдалось побувати всередині храму(розчарую-фото не буде).Інтерєр-більш ніж скромний,місця обмаль,експонати музею(який зараз діє на території костелу) чесно кажучи захоплення не викликають(єдине що привертає увагу-макет древнього міста).Та все ж...чимось він симпатичний!
Костел Івана Хрестителя.Фасад
За архівними даними костел з'явився не раніше середини XIV століття. Дослідження виявили під нашаруваннями штукатурки готичну, так звану хрестовий кладку, характерну для XIV-XV століть. Костел протягом декількох років належав католицькому ордену ченців-домініканців, потім вірменам-уніатів. Архітектура будівлі була не один раз змінена перебудовами.
У XVII-XVIII столітті до нього добудували бічні каплиці, які надали плану хрестоподібну форму. У 1800 році сталася пожежа, і до 1836 храм був порожній. У 1887 році була проведена реставрація, архітектор Юліан Захаревич надав храму неороманський стиль. Подвір'я оточили цегляною огорожею з трехарочной дзвіницею.Споруда повністю втратила будь-які риси старовини і стала виглядати псевдороманською каплицею XIX сторіччя.
Костел Івана Хрестителя.Тил
Ще в середині 1920-х років від старого костелу в храмі залишався надзвичайної роботи величезний бароковий вівтар (1526 року) зі зображенням Христа. Даних про його знаходження на сьогодні немає.
Наприкінці 1980-х рр. силами Львівського філіалу інституту «Укрзахідпроектреставрація» проведено реконструкцію будівлі. У процесі досліджень реставратори відновили первісний вигляд мурованого храму. Зокрема, було виявлено багато елементів готики, що дало підставу деяким авторам стверджувати про готичний характер споруди. У ході реконструкції було збережено неороманський передній фасад храму, спроектований Захаревичем, а решті споруди, як повідомлялося, було «повернуто первісного вигляду». Неороманську огорожу храму замінили сучасною.
Костел Івана Хрестителя
У 1993 році в будівлі та на її подвір’ї організовано Музей найдавніших пам’яток Львова.Рішення про створення Музею було прийнято на підставі археологічних досліджень, в результаті яких було виявлено, що на цьому місці проживало слов'янське поселення ще задовго до заснування Львова.
Серед експозицій представлені археологічні знахідки, зразки образотворчого мистецтва, церковні реліквії та історичні документи, які дають уявлення про культуру, ремесла та побут населення за часів створення і становлення Львова. Найціннішим експонатом музею є ікона середини XIV століття «Львівська Богородиця».(Інфо з
http://www.lvivhotelsonline.com/ua/Travel-Lviv-church-John-Baptist/district-Lviv-church-John-Baptist.html та
http://openlviv.com/kostel-sv-ivana-hrestitelya/)
Львівський дворик.Стиль "Дитячий"
Львівський дворик.Стиль "Ностальгія"
Такі от цікаві дворики-музеї можна зустріти,побродивши вулицями древнього міста..."Бонус"-чоловяга в "сімейках",який прогулювався по балконі(?))
"Сухумі ІНДІ.."
Ще одна цікавинка міста-маловідома та вельми цікава-комплекс монастиря бенедектинок(в минулому).Знаходиться памятка на Вічевій площі,-вроді й до центру рукою подати,та навал відчідувачів тут не спостерігається.
Монастир Бенедиктинок започаткували три сестри-черниці, доньки багатого шляхтича Адама Сапоровського у 1593р.Він був другим жіночим монастирем у місті(після монастиря кларисок).
Монастирський комплекс.Брама
Будівництво тривало з 1597 по 1616 рр. за проектом славетного львівського архітектора- італійця Павла Римлянина.Будова була зведена у стилі пізнього ренесансу.
А вже у 1623р комплекс горів...Споруди сильно постраждали від пожежі.Відбудовували їх до 1627р. під керівництвом архітектора Яна Покоровича(молодша донька якого була послушницею в цьому монастирі.)Саме Покоровичу приписують зведення головної атракції комплексу-чудової двохярусної вежі.
Костел і монастир Бенедиктинок
Монастир Бенедиктинок мав важливе оборонне значення. Це підтверджує не тільки наявність оборонної стіни, якою оточена будівлю в 1608-1610 роках, але і сам суворий неприступний вигляд костелу. Його пом’якшує єдиний декоративний елемент - різьблені білокам’яні портали. Товщину могутніх стін південного фасаду прорізують глибокі віконні отвори, що нагадують бійниці. Враження неприступності підсилюють високі, з тесаного каменю, ескарпи на торцевому фасаді. З кріпосними стінами контрастує невелика, але монументальна двох’ярусна вежа, завершена фігурним ренесансним аттиком.
Костел
Вежа являється найціннішою архітектурною спорудою в монастирському комплексі.Її прикрашають білокам’яний портал, ніша зі статуєю і пілястри, які підтримують антаблемент з доричним фризом.Західна частина будівлі з’явилася набагато пізніше. З південного боку до вівтарної частини прилягає монастирський будинок, складений з каменю і цегли протягом 1611-1687 років (до цього часу він був дерев’яним). У ньому, як і у вежі, добре видно прийоми і елементи ренесансного будівництва. Цінним архітектурним елементом є також відкрита лоджія з трьома арками. Замкові камені арок служать консолями для стоячих в нішах кам’яних скульптур. Цікавим є конструктивне виконання деяких приміщень. Так для підтримки зводу в досить просторих сінях, був встановлений лише один масивний стовп. (Інфо з
http://www.dlab.com.ua/arch/371)
Вежу підпирають контрфорси
До монастирського комплексу належав також сад - зразок садово-паркової архітекури ренесансної доби, автором планування якого, також був Павло Римлянин.
У радянські часи у костелі влаштовано склад, а у приміщені монастиря було Музично-педагогічне училище №2.
Від часу української незалежності у монастирі відновилася чернеча діяльність сестер-студиток, які займаються мистецькими справами (ткацтвом, вишиванням, писанкарством). У монастирі працює школа Святої Софії.Сам храм носить назву Храм Усіх Святих і монастир Покрови Пресвятої Богородиці сестер студиток.
Ангел у ніші
Всередині костелу правили Службу..Це був перший храм у якому я побачив як Службу(окрім звичної нам-словесної) ведуть ще й мовою жестів(для глухих).Досить цікаво було спостерігати за священником який жестикулює!
Вежа з ангелом
Монастирський комплекс
Далі буде...