Поселення Гряда,що на Жовківщині, відоме з 1500 р. Довгий час землі були королівськими,аж поки у 1781 р. Гряду з околицями в австрійського уряду купила княгиня Людвіка Любомирська. Проте, вже на поч. XIX ст. Любомирські продали маєток і за наступні 100 років, до вересня 1939 р., село кілька разів змінювало власників. Останній орендар, Каетан Чарковський-Голєйовський, зібрав у маєтку цінну колекцію творів мистецтва і родинних пам’яток, котра пропала у 1939 р.
Палацова каплиця (1906р.) в с.Гряда
Каплиця-бензостанція
Від старого кам*яного двору до Другої світової війни збереглися пивниці, льохи та перший поверх. Другий поверх палацу було надбудовано в ХІХ ст. Декором екстер*єру будівлі був ризаліт з трикутним щитом та глибокий портик із чотирьох масивних колон, які разом із балконом другого поверху утворювали критий під’їзд для екіпажів. Головною рисою паркового фасаду палацика також був напівкруглий ризаліт з чотириколонним портиком і балконом.
Від дороги до палацу вела широка в’їзна алея із старих лип. На її початку, зліва, стояла каплиця, а справа одноповерховий будинок. Дещо далі, ліворуч від алеї, був в’їзд на широке подвір’я фільварку, оточене з трьох боків великими господарськими будівлями, в яких розмішувалися склади, обори, стайні. Навпроти подвір’я фільварку було приміщення для сезонних робітників. Цистерн немає. Як і даху..
Кам’яні стовпи головних воріт маєтку
Стара будівля на території колишнього маєтку
Останнім передвоєнним мешканцем палацу був Каєтан Чарковский-Голєйовский - доктор права, який більшу частину життя віддав своєму хобі - літакам. Він розвивав науку пілотування у Львові, був президентом Львівського аероклубу.
На сьогодні на території маєтку збереглася занедбана будівля панського палацу, в якій проживає декілька родин. Вціліли також чотири кам’яні стовпи вхідної брами і невеликий будиночок зліва від неї . Чотириколонний портик з балконом мешканці замурували червоною цеглою. На початку під’їзної алеї збереглася каплиця власників маєтку, збудована з червоної цегли. Зведена вона була за кошти С. Созанського за проектом Т. Таловського у 1906р. Палац Чарковських-Голейовських
Інтер*єр
Багатоквартирний палац
Після Другої світової війни в храмі-каплиці розмістили бензинову станцію. В середині розташували кілька великих цистерн, вибивши при цьому отвір на осі пресбітерія, який потім було замуровано.
Після 1989 р. каплиця уже була занедбана. Після 2002 р. було забрано цистерни, ймовірно для цього зняли дах споруди. Відсутність накриття дуже швидко руйнує каплицю, хоча зовні вона ще у доволі хорошому стані. Дзвіниці,яка колись була зведена неподалік, на сьогодні не існує. Будівля
Парковий фасад із ризалітом
Перша згадка про село Чорнушовичі датується 1409р.(?),а у 1463 р. галицький каштелян Микола з Гологір подарував його своїй доньці Єлизаветі.
У 1791 р.коштом пароха І. Вергановського в селі була побудована дерев’яна церква св. Миколая. В 1907 р., розібравши стару церкву, вирішено громадою побудувати нову. Капітал на будову нового храму одержано з продажі дров з громадського лісу. Церква Св.Миколая (1907р.) в с.Чорнушовичі
Дерев*яна дзвіниця
Храм
Цікавинкою села є закинутий костел (каплиця) Явління Пресвятої Богородиці,зведений протягом 1923-1928рр.
Костел Явління Прсв.Богородиці (1923-1928рр.)
Трі-о
Костел-каплиця.Профіль
Костел знаходиться на території колишньої МТС. На даний час стоїть пусткою і поступово руйнується.
Храм.Фасад
Інтер*єр
Фото
Село Трудовач що на Золочівщині засноване у 1475р. Неподалік села у заповідному буковому урочищі знаходиться пам’ятка природи - Великий Камінь.
А
ось тут можна дізнатись про так би мовити родзинку села, про яку(якого) я на жаль на час відвідин не знав.
Школа із трьома учнями. Село Трудовач
Церква Св.Петра і Павла (1784р.)
Дзвіниця поміж хрестів
В центрі села, на північ від нового мурованого храму, знаходиться старенька дерев*яна церква, зведена у 1784 р. Правда вигляд у неї - як у лицаря перед боєм. Після відновлення богослужінь ( поч.1990-их рр.) була переосвячена з Собору Пр. Богородиці на Св. Петра і Павла.
Відразу за вівтарем стоїть невелика деревяна закрита капличка. Над входом до церкви влаштований двосхилий дах на деревяних стовпах. На захід від церкви, навпроти її входу збереглася висока дерев`яна триярусна дзвіниця. На церковній території є чимало кам`яних надмогильних хрестів. Новий мурований храм
"Броньований" храм та дзвіниця
Фельдшерський пункт
А тим часом короткий зимовий день ішов на відпочинок.
Залишилась лиш зірка
Додому