Миргород:про курорт і не тільки

Jul 25, 2018 22:59

 І нехай вас не вводить в оману заголовкова знимка-про курорт тут буде не надто більше,ніж про інші цікавинки. Та що першим спадає на думку при згадці про Миргород?Звичайно ж,місто-курорт,санаторії,лікування,бювети,якщо підзадуматись то ще Гоголь у когось вирине ,а от таке як чоловіча гімназія чи будинок міської управи-то вже точно ніхто (чи одиниці з тисячі) не назове.. І напевне не даремно,так як якоїсь ексклюзивно-захопливо-чарівної архітектури ви тут і не знайдете.Чи може це вже хтось та й "зажерся"?))


Будинок культури


Будинок культури. Профіль


 Отож,почнемо з початку. Попри велику кількість новобудов(і відповідно-незначну історичних об*єктів) Миргород - одне з найдавніших поселень Лівобережної України. Історики припускають, що його було засновано у XII-XIII ст. як сторожовий пункт східної околиці Київської Русі. Перші згадки про Миргород трапляються у XVI ст. Зокрема 1576 р. за рішенням польського короля Стефана Баторія Миргород став центром реєстрового козацького полку. Протягом XVII ст. місто кілька разів змінювало своїх власників (польських магнатів).
Літературно-меморіальний музей Давида Ґурамішвілі


Міська бібліотека для дорослих


Краєзнавчий музей


 В кін. XVI - поч. XVII ст. Миргород - невеличке містечко, населене реєстровими козаками, які були на службі у польського короля. Згодом реєстровці брали участь у повстаннях проти польської шляхти: 1637 р. під приводом Павлюка, 1638р.- на чолі з гетьманом Яковом Остряницею. За часів Визвольної війни проти шляхти 1648-1654 рр. Миргород знову став полковим містом (після ліквідації полку у 1638р.). 
 На поч. XVIII ст. Миргород був значним торговельним і культурним центром. За ініціативи народних майстрів тут засновано художньо-промислову школу імені М. Гоголя.
Будинок Миргородської міської управи (1912р.)


Райдержадміністрація. Кут з балкончиком


Цікавий будиночок


З відновленням гетьманства у 1727 р. миргородського полковника Данила Апостола було обрано гетьманом Лівобережної України. На цій шанованій козаками посаді він пробув до 1734 р. Данило Апостол похований у Великих Сорочинцях в закладеній ним Преображенській церкві.
Чоловіча гімназія.Фасад


Гімназія чоловіча / СШ №1 ім.Панаса Мирного (1910р.)


Будівля.Тильний фасад


 У 1896 р.у Миргороді було засновано художньо-промислову школу імені М.В. Гоголя. Нині Миргородський державний керамічний технікум імені М.В. Гоголя є визнаним на всю Україну центром художньої кераміки. З того часу як  письменник М. Гоголь вигукнув на увесь світ: "Дивне місто Миргород!", його і називають Гоголівським. Письменник прославив місто своїми повістями.
У 1902 р. у Миргороді на привокзальній площі було встановлено бронзовий бюст Гоголя. Відтоді і головна вулиця міста називається іменем Гоголя.Будинок дворянського зібрання (1909р./2002р.)


Міський центр естетичного виховання


"Транс"-будка



Навесні 1648 р. за наказом полковника Війська Запорізького Матвія Гладкого миргородці почали будувати православну церкву на честь визволення з ярма польсько-литовських феодалів.  Незабаром будівництво було завершено, церкву освятили і назвали Соборною Успенською, тобто головною церквою полкового міста Миргород.
Перша церква була дерев'яною і згоріла. На поч. 1880-их рр. почалося відновлення храму, до якого доклав зусилля А. Ф. Зубковський, батько засновника Миргородського курорту І. А. Зубковського. Будівництво було завершено в 1887 р., через два роки після смерті благодійника. А в 1914 р. поблизу церкви почалася забудова курорту, вода якого була визнана цілющою.Пам*ятник Т.Г.Шевченку


Вічний вогонь


Пам’ятний знак на честь учасників бойових дій в Афганістані


 Богослужіння в церкві велися до 1937 р., потім до 1941р. храм був закритий. Служби відновилися в 1941р. і тривали до 1957 р.,в якому храм знову закрили, дзвіницю та куполи зруйнували, іконостас був розібраний і демонтований (частково він зараз зберігається в музеї Миргородського керамічного технікуму), фрески і розписи зафарбували або знищили. Церква спочатку використовувалася як склад заводу мінеральних вод, а пізніше - під питний бювет для відпочиваючих курорту.
Тільки в 1990 р. ЗАТ "Миргородкурорт" передав будівлю храму релігійній громаді, і після ремонту та переобладнання 30 грудня того ж року церква знову була відкрита. Алея Вічної Слави. Меморіальний комплекс


Пам’ятник-бюст повному кавалеру ордена Слави І.С.Кріпаку


Центральна колонада (1935р./2001р.)


 Видатний український письменник А.Я. Рудченко (Панас Мирний) родом із Миргорода. Ви можете побувати біля його колишньої садиби, перейшовши міст через Хорол. Там встановлено пам’ятний знак і меморіальну дошку на будинку. Пройшовши вулицею Гоголя, дістанетеся до школи №1, яка носить ім’я письменника, тут встановлено погруддя письменника.
У 1845р. Миргород відвідав Т. Шевченко. Тут поет написав відому поему «Великий льох» та ін. твори. На розі вулиць Шевченка та Гоголя встановлено пам'ятник Кобзареві.
Пам*ятник М.В.Гоголю


Літературні герої Гоголя: Хлестаков Іван Олександрович


Літературні герої Гоголя: коваль Вакула і Оксана


 Кожному миргородцеві пам’ятні іронічні гоголівські слова з опису нашого міста в «Повісті про те, як посварився Іван Іванович з Іваном Никифоровичем»: «Чудный город Миргород! Каких в нем нет строений!.. Если будете подходить к площади, то, верно, на время остановитесь полюбоваться видом: на ней находится лужа, удивительная лужа! Единственная, какую только вам удавалось когда видеть! Она занимает почти всю площадь. Прекрасная лужа! Домы и домики, которые издали можно принять за копны сена, обступивши вокруг, дивятся красоте ее».

З легкої руки Гоголя калюжа на всю площу, а точніше, симпатичний ставок, стала однією з головних визначних пам'яток Миргорода. Ця водойма є ідеальним місцем для прогулянок. У ставку живуть лебеді, а поруч знаходиться Успенська церква. У 2009 р. неподалік від ставка звели пам'ятник Гоголю в честь його 200-річного ювілею,а на березі "калюжі" встановили скульптури героїв гоголівських творів. Літературні герої Гоголя: Іван Іванович та Іван Нікіфорович


Літературні герої Гоголя: Солоха і кум


Літературні герої Гоголя: козак Пацюк


 Миргородкурорт ( ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів «Миргородкурорт») - це об'єднання чотирьох курортів («Березовий гай», «Полтава», «Хорол» та «Миргород»), які розташовані у центрально-західній частині Миргорода. До території Миргородкурорту окрім самих курортів також входить значна частина лісу західної частини міста.Також тут розташований приватний курорт «Райдужний».
А починалося все з 5 ванн у пристосованому приміщенні на початку минулого століття. Якщо вже говорити про історію, то не можна не згадати, що все починалося з нестачі питної води у Миргороді. У 1912 р. було пробурено артезіанську свердловину, з якої і почало бити потужне джерело. Свердловину вирішили спочатку засипати, тому що вода була солонувата і з неприємним запахом. А потім почали використовувати воду для пожежного двору та лазні. Користуючись водою, мешканці міста помітили, що після прийому декількох ванн, у них почала пропадати ломота в суглобах, покращувалось загальне самопочуття. І ці чутки швидко розповсюджувались по всій окрузі.Успенський собор (1889р.)


Храм.Фасад


Фото


 Видатний лікар і громадський діяч Миргородщини І. А. Зубковський неодноразово направляв воду на дослідження до лабораторій Харківського, Катеринославського, Київського політехнічних інститутів та у військово-медичну академію Петербурга. 11 серпня 1915 р. медична рада визнала мінеральну воду миргородської свердловини лікувальною і дозволила використовувати її для зовнішнього застосування (у вигляді ванн), а через кілька місяців у 1916 р. було отримано дозвіл вживати воду з миргородської свердловини як внутрішній лікувальний засіб та розливати її для вивезення в інші місця. Дослідження показали, що вода миргородського джерела відноситься до слабомінеральних хлоридно-натрієвих вод і близька по складу до мінеральних вод відомих європейських курортів Соден, Баден-Баден, Аахен.
Пляж на території Миргородкурорту


Панорама з видом на річку Хорол


Набережна з прапорами


 Завдяки ініціативі й наполегливості І. А. Зубковського 15 квітня 1917 р. було відкрито водолікарню у пристосованому для цього приміщенні міської лазні. Відкрилось ванне відділення і розпочався перший курортний сезон. З цього часу і пішла історія та слава миргородської оздоровниці. Із 1947 р. санаторій почав спеціалізуватися на лікуванні захворювань травної системи,а з 1953 р. санаторій стає спеціалізованою оздоровницею шлунково-кишкового профілю.
У 2017 р. на державному рівні в Україні відзначався ювілей - 100 років з часу заснування приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів "Миргородкурорт" (квітень 1917).Декоративний млин на березі ріки Хорол


"Миргородкурорт"


Погляд позад себе..

храми, архітектура, Миргород, мандрівки, памятники, Полтавщина

Previous post Next post
Up