Затурці

Dec 09, 2017 01:45


Село Затурці розташоване на річці Турії в Локачинському районі Волинської обл., за 18 км від райцентру. Бл. XIII ст. на території села було побудоване городище. Пізніше на його місці спорудили феодальний замок з кам’яними стінами та ровом, що заповнювався водою. Залишки цього замку в народі ще й досі називають «городець».
Вперше Затурці згадуються на поч. XVI ст. у зв’язку з тим, що власник села магнат Б. Затурецький стягував мита з проїжджих купців, не маючи на це грамоти короля. Вдруге про село зустрічаються дані в документі під 1557 р., коли селяни, протестуючи проти покріпачення, намагалися спалити двір земського судді.

Будинок культури


Храм-новобуд Преподобної Параскеви Сербської з дзвіницею



У 1619-1624 рр. у Затурцях коштом каштеляна Яна Лагодовського,який був дідичем села, споруджено дерев'яний костельно-монастирський комплекс отців - августинів. У 1642-1646 рр. за кошти нового власника села Валеріана Подгороденського замість дерев'яних звели муровані костел і монастир для августинів. 1646 р. єпископ М. Красицький консекрував храм під титулом Пресвятої Трійці і Св. Марії Магдалини.
У 1648р. та 1760 р. костельно-монастирському комплексу завдавали шкоди козаки і гайдамаки, проте його пізніше відновлювали. У 1832 р. царська влада закрила монастир августинів, а костел замінила на православну церкву.Церква Св. Параскеви (1922р.)


Храм.Профіль


Ставок


 Під час І світової війни костьол та монастир знову були значно пошкоджені. В 1932-33 рр. костьол було відбудовано, частково почалися роботи по відбудові монастирських приміщень. Праці були перервані окупацією цих земель Радянським Союзом в 1939 р., потім подіями ІІ світової війни. Після 1945 р. костел були закрито комуністами, в ньому зробили клуб, потім склад хімікатів та будівельних матеріалів, монастирські приміщення були повністю знищено.
1994 р. храм відремонтовано на пожертви з Німеччини, Польщі, Голландії та Великої Британії, а 25 вересня 1994 р. його освятили під титулом Пресвятої Трійці.
Костел Пресвятої Трійці і святої Марії Магдалини (1642-1646рр.)


Троїцький костел


Фото


 У Затурцях крім костелу є й дві церкви-обидві на честь Преподобної Параскеви.Та що новіша,мурована, зводилася протягом десяти років і була освячена у 2013-му. А от старша ,зведена у 1922р. -дерев*яна,стоїть на місці своєї мурованої попередниці,спорудженої у 1770р. та знищеної під час військових дій Першої світової війни. В радянський період були заклики розібрати церкву, адже вона ніби заважала можливості зробити дорогу зі школи до клубу, проте святиня вистояла і весь час була чинною.
Неподалік від південної околиці села Затурці розташована гідрологічна пам'ятка природи місцевого значення в Україні,- витік річки Турії. Площа 0,2 га. Створена з метою збереження джерел природного походження, які є витоком річки Турії.
Споруда.Фасад


Заказник "Витоки річки Турія"


 В мальовничій місцевості у північно-західній частині села,на пагорбі, знаходиться ще одна пам*ятка, -родинна садиба Ліпінських - яскравий штрих історичного портрета Затурців.
З колишнього дворянського маєтку відкривається широка панорама поселення, що лежить в долині річки Турії обабіч історичного шляху з Луцька до Володимира-Волинського. Навколишні ліси, один з яких затурчани називають за прізвищем його колишнього власника «Ліпінський ліс», ніби обрамлюють сільський пейзаж, викликають захоплення своєю красою і таємничістю.
Садиба родини Липинських (поч.19ст.-1882р.)


Інфо-таблиця


Будівля


 Родинний будинок дворян Ліпінських - одна з найдавніших будівель у Затурцях. За твердженням відомого історика О. Цинкаловського , закладення фундаменту відбулось у 1871р. Фото 1910 р. відтворює муровану житлову споруду з величним ганком, який спирається на чотири масивні колони. Вигляд парадного входу та міцні фундаменти, ймовірно, вказують на задум господарів звести двоповерхову будівлю.
У роки Першої світової війни в Затурцях зупинилась лінія фронту, тут велись позиційні бої, внаслідок чого всі господарські споруди і житло в маєтку було спалено й поруйновано. У 1927-1931 рр. на фундаментах старого дому молодий господар Станіслав Липинський споруджує гарний двоповерховий палац.

Під час війни у 1944 р. дерев’яний другий поверх будівлі згорів. У повоєнний період над першим поверхом було зведено двосхилий дах, який явно не пасував до статечних колон фасаду та арок на відкритій терасі. Пізніше арки були замуровані.
У сер. 1990-х рр. розпочалась реставрація споруди, і над нею знову було зведено другий поверх з «ламаним» дахом під черепицею. Згодом черепичне покриття замінили гонтом.Садиба-музей


Портик з колонами


Музей В.Липинського


 Парк Липинських був своєрідною візиткою дворянської родини на зламі ХІХ-ХХ ст. У 1994 р. парк отримав статус пам’ятки садово-паркового мистецтва, а з 2001 р. садиба Ліпінських набула статусу "Пам’ятки історії національного значення”.
З 22 серпня 2011 р. у будинку на території колишнього маєтку дворян Ліпінських функціонує Затурцівський меморіальний музей В’ячеслава Липинського. У музеї - чотири зали постійної експозиції, одна - для змінних виставок, конференцзала з виходом на відкриту терасу з арками , просторий вестибюль з дерев’яними сходами на другий поверх, де розташовані фондосховища та кабінети співробітників музею.

храми, мандрівки, Затурці, палац, Волинь

Previous post Next post
Up