Рецензія на ювілейну книгу про св. Йосафата Кунцевича "Світич єднання"

Oct 02, 2023 11:29

Рецензія на книгу о. Миколая Микосовського, ЧСВВ «Світич єднання. Життєвий подвиг священномученика Йосафата Кунцевича у світлі Берестейської злуки»

У 2023 році на рівні помісних Церков та різних країн відбувається вшанування світлої пам’яті святого священномученика Йосафата Кунцевича. Це святкування приурочене 400-літтю мученицької смерті Архиєпископа Полоцького, що сталося у Вітебську. З цієї нагоди тривають різні літургійні святкування, наукові заходи, нові наукові та популярні публікації та інше. У гроні таких важливих ініціатив є письмове напрацювання о. Миколая Микосовського, ЧСВВ під назвою «Світич єднання. Життєвий подвиг священномученика Йосафата Кунцевича у світлі Берестейської злуки».

Книга написана у Вільнюсі (Свято-Троїцький василіянський монастир), де автор перебуває на служінні, тому заслуговує на особливу увагу вже тим, що вона зродилася у місці, де Господь духовно плекав майбутнього святого, де формувалося його монаше життя і де розпочинав своє служіння майбутній священник, а згодом єпископ. Хоча автор живе в іншому історичному часі та суспільному устрої, однак все ж у тих же збережених основних духовних та монументальних контекстах: церква святої Трійці, каплиця святого Луки, монаша келія тощо. Сам автор є послідовником відновленої Йосафатом чернечої традиції. Обставини написання агіографічного життєпису роблять його унікальним і доносять це сучасній людині на основі дослідження джерел та попередніх публікацій у доступній формі.

Ювілейний рік звеличує пам’ять священномученика Йосафата, Архиєпископа Полоцького. Водночас ця важлива історична постать святого Йосафата часто залишається поза увагою сучасників. Його пам'ять вшановуємо щороку у цілій Католицькій церкві, а також згадуємо, здебільшого, ще з нагоди важливих ювілеїв. Так було у 2013 році, коли відзначали 50-річчя перенесення мощей св. Йосафата до Базиліки св. Петра в Римі чи за інших нагод. У той же час, непересічна особистість священномученика є актуальною і сьогодні. Його життєві чесноти, духовний профіль і щоденна поведінка можуть бути не лише розповіддю з минулого, але й духовним світочем у викликах сьогодення. Святий Йосафат зростав у християнських доброчесностях віри, надії та любові впродовж усього свого життя. Автор описує його духовний профіль на тлі епохи контроверсії. Кунцевич залишається відданий своїм духовним ідеалам та вибраному шляху, навіть ціною власного життя.

Автор описує життєвий шлях священномученика Йосафата в контексті Берестейського поєднання. Це час, коли єпископи Київської Митрополії бачили єдиний шлях до порятунку свого народу та своєї Церкви через оновлений союз з Римом та за умов збереженням традицій східнохристиянської візантійської спадщини. Праця допомагає зрозуміти непрості події міжцерковного протистояння духовенства в контексті змін політичного та соціально-суспільного й релігійного характеру. Берестейська Унія 1596 року започаткувала велику діяльність духовенства, зокрема, єпископів як провідників, на яких лягла вся відповідальність за втілення у життя єдності з християнським Римом. Саме Архиєпископ полоцький Йосафат Кунцевич є одним з тих, кому довелося бути в центрі унійних подій. У своєму служінні він усе робив для поширення ідей Берестейської Унії у Київській Митрополії. У цьому не легкому служінні його рушієм була любов до Бога, до своєї Церкви й людей, задля яких Йосафат працював, віддавши життя заради єдності.

Автору дослідження вдалось зібрати в одне ціле не лише життєпис святого чи деталі його діяльності для поширення Унії, але й письмові пам’ятки з творчості священномученика, котрі і досі проливають світло на важливі богословські, моральні та душпастирські питання. Особливу увагу заслуговує представлення подій після смерті Полоцького архипастиря: доля та переслідування святих мощей Йосафата Кунцевича та їхнє врочисте внесення до Базиліки св Петра (Рим, Італія).

Напрацювання автора доповнено важливими деталями з історії про святого, сучасними проповідями та іншими цікавими матеріалами. Читач знайде тут багато цікавих фактів з історії епохи, життя священномученика Йосафата і сучасне осмислення його ролі. Ці та інші теми читач зможе почерпнути з цього видання, а також знайти відповіді на питання, які допоможуть більше пізнати священномученика Йосафата, щоб таким чином поширювати сучасникам відомості про нього та його славу святості.

Святий Йосафате, моли Бога за нас!

о.д-р Павло Кречун, ЧСВВ (Будапешт)

Див. ВИКОРИСТАНІ ДЖЕРЕЛА


Церква, історія, книги, рецензії, ювілей, Йосафат, Вільнюс

Previous post Next post
Up