І ось ми нарешті добрались до екватору нашої подорожі - до міста Рим. Про Рим я можу сказати, що ми якось ніколи ним дуже не цікавились і в пріоритети не ставили. Але після того як сюди приїхали, наша думка значно змінилась в кардинально протилежну сторону. Рим, як говорять вічне місто. І воно так є насправді. Архітектурних пам'яток та об'єктів тут не перерахувати.
Весь день, що нам пощастило тут бути, ми насолоджувались історією, куштували пасту та піццу і звісно смакували розпіарене італійськие морозиво в желатерії. Все це при температурі +37. Так що вмощуйтеь зручніше, поїхали...
Наш автобус привіз нас до станції метро Rebibbia, звідки ми відправились до першого нашого об'єкту на маршруті - Колізея. Порівнюючи підземку Парижу - тут метро не важке і маршрути дещо схожі на київські. Так що не заплутаєтесь.
Колізей виявився набагато величнішим, ніж ми його представляли. Введу в невеличкий екскурс в історію арени. На місці колізея по задуму повинен був вирости золотий палац Нерона. Подейкують це він в 64 р. н.е. спричинив пожежу, яка спалила майже 60% міста, якраз для розширення своєї території (прямо як у нас в країні). За часів свої кар'єри він також встиг побудувати самому собі гігантську 36-ти метрову статую Нерона, такий собі Колосс Нерона.
Після Нерона в результаті нетривалої громадянської війни до влади прийшов Веспансіан, засновник нової династії Флавіїв. Він почав розбудовувати Рим. Веспансіан не вів нових воєн, тільки закінчив поточні та намагався поповнити порожню казну і стабілізувати ситуацію в Римі. Побудував безліч громадських будівель, оновив храм Юпітера на Капітолії, символ Рима, найбільший храм світу і, нарешті гігантський амфітеатр Флавія на 80 тис осіб. Прямо у амфітеатру стояв цей же самий колос Нерона, але уже з перебитим обличчям бога Сонця. Оскільки потім обличчя колоса перебивали ще не раз, це місце стали називати просто: "У колоса" (Colosseo). Колос не зберігся до наших днів, зате збереглася однойменна станція римського метро і в якийсь момент за назвою місця також почали називати і амфітеатр Флавія - Колізей.
Імператор Веспансіан хотів увійти в історію будівельником і дбайливим господарем, при ньому і його синів ситуація в Римі значно покращилася. А амфітеатр повинен був стати символом того, що відібрані Нероном у народу землі для палацу повертаються народу гігантським об'єктом для забав. В середину ми, не заходили, не було часу, але думаю там є на що подивитись.
Арка Костянтина
Поруч з Колізеєм розташована Арка Костянтина. Вона була зведена в 315 р. н.е. на честь перемоги імператора Костянтина I над імператором Максенцієм. За словами літописців, Костянтину було видіння, що Бог обіцяв перемогу, якщо його армія намалює хрест на своїх щитах. Своїм Міланським едиктом дозволив сповідування християнства в цілій імперії. Перемігши усіх своїх суперників, став єдиним правителем і з політичних міркувань переніс столицю імперії до Віза́нтія, пізніше названого Константинополем. Ось так!
Римський Форум
Прямо від колізею починається комплекс споруд під назвою Римський Форум (Forum Romanum). Це була площа в центрі Стародавнього Риму, разом з прилеглими будівлями. Спочатку на ній розташовувався ринок, пізніше вона включила в себе коміції (замість народних зібрань),курію (замість засідань Сенату) та придбала також політичні функції. Форум служив центром суспільного життя, та з повсякденного спілкування людей еволюціонувало тематичне спілкування, що носить всі ознаки того, що ми сьогодні називаємо форумом. Був би вільний час, та не таке пекуче сонце можна було там прогулятись.
Храм Венери та Роми
Велична будівля довжиною в 145 м і шириною в 100 м можна з упевненістю назвати храмом Венери і Риму. Відомо, що храм був побудований Адріаном в 135 р н.е. Автором креслення був сам імператор Траян, робота якого була розкритикована великим архітектором Аполлодором дамаським, який поплатився життям за свою зухвалість. Відомо, що раніше якраз на цьому місці і знаходився портик Золотого будинку Нерона, в центрі якого височів його бронзовий колос Нерона, висотою 35 метрів без підстави. Почавши роботи, Адріан був змушений змістити статую (перетворену Веспансіаном в бога сонця Геліоса) на північний схід Колізею, на що знадобилося 24 слони.
Тріумфальна арка Тита
Справа видніється арка Тита, вона була побудована в 82 році н.е. римським імператором Доміціаном, незабаром після смерті свого старшого брата Тита. Арка Тита стала загальною моделлю для багатьох тріумфальних арок зведених з 16-го століття, включаючи Тріумфальну арку в Парижі.
Римські легіонери-актери
По одну та іншу сторону вулиці стоять статуї імператорів-засновників імператорського форуму.
Юлій Цезар, "диктатор без обмеження терміну" (dictator perpetuus)
Багато де на спорудах та пам'ятках можна зустріти фразу S.P.Q.R.- латинська абревіатура, напис, який Римська Республіка та Римська імперія зображали на штандартах своїх легіонів. У наш час його використовують у гербі міста Рим, а також на багатьох міських будівлях і люках.
На іншій стороні можемо спостерігати Форум Траяна та Базиліку Ульпія.
Церква Санта Марія ді Лорето, поряд - тріумфальна колона Траяна
Форум Траяна
Церква Санта Марія ді Лорето розташована в античній частині Риму на еспланаді Форуму Траяна, авторами якого є Благочестива братство пекарів, яке до сих пір має штаб-квартиру в сусідньому будинку. Будівля церкви є результатом спільної праці двох архітекторів Антоніо да Сангалло Молодшого і Браманте. Купол і ліхтар виготовлені пізніше одним з учнів Мікеланджело - Джакопо дель Дука.
Поруч церкви - тріумфальна колона Траяна, не така розкручена туристична памятка, але варта уваги. Встановлена Аполлодором Дамаським 113 р. на честь перемог імператора Траяна над даками. Всі тогочасні події зображені на нії у формі такого собі стародавнього “коміксу”. Виконана з 20 блоків каррарського мармуру, має висоту 38 м (разом з п'єдесталом) і діаметр 3,6 м (внизу). Всередині колона порожня: в ній знаходяться гвинтові сходи з 185 сходинками, що ведуть до майданчика на капітелі. Важить монумент близько 40 тонн. На самій верхівці знаходиться вже більш сучасна статуя святого Петра з ключами, встановлена Папою римським в XVI ст.
Римська імперія поч. ІІ ст.
У роки правління Траяна (98-117) Римська імперія досягла найвищого військового могутності. У двох кровопролитних війнах були завойовані землі гетів (даків), на північ від фракції, що поставило під владу римлян все північне узбережжя Понта Евксинського зі старими грецькими колоніями в Таврії і на островах. На Сході були захоплені частина Вірменії, Месопотамія до Перської затоки, Північна Аравія. На жаль фото ближче не маємо(((
Палаццо Венеція
Палаццо Венеція
Палаццо Венеція або палац Венеції (Palazzo Venezia) - колишнє представництво Венеціанської республіки в папському Римі. Розташоване на п’яцца Венеція на північ від Капітолійського пагорба, поруч з храмом св. Марка. Палац був побудований навколо середньовічної башти в 1455 році і вважається одним з перших пам'ятників Відродження в Вічному місті. Камінь для будівництва виламували з Колізею. Це не в перший раз можна таке спостерігати, коли щось ламають , а інше будують. Першим мешканцем палаццо був венеціанський кардинал П'єтро Барбо (згодом папа Павло II). Після переходу Венеції до Габсбургів, в палаці знаходилася резиденція австрійського посла в Італії. У 1930-і рр. з балкона палаццо нерідко виступав Муссоліні. А нині тут розташований музей живопису, скульптури і декоративно-прикладного мистецтва. Як на мене будівля величезна...але чогось не вставляє...Пару фото Палаццо Венеція, пам'ятник Еммануїлу II і йдемо далі, вузькими вуличками Риму, попутно ховаємось від пекучого сонця та температури 37 градусів.
Церква Санті Апостолі (Церква 12 апостолів)
По дорозі заглядаємо в базиліки та церкви. Однією з таких на нашому шляху виявилась церква Санті-Апостолі (Храм Дванадцяти Святих Апостолів Христа) - титулярна трьохнефна базиліка в Римі, є частиною палаццо Колона. Спочатку була присвячена апостолам св. Якову і св. Пилипу, чиї мощі спочивають у крипті в центрі собору до цього дня. Пізніше цю церкву присвятили всім 12 апостолам, і вона служила церквою сім'ї Колона.
Фонтан Де Треві
І ось з-за рогу перед нами постає красень Фонтан Де Треві (Fontan De Trevi). Найбільший римський фонтан: 26 метрів у висоту і 20 завширшки, побудував його в середині XVIII століття Нікола Сальві. Він є одним з найбільш чудових пам'яток Риму! Він розташується на маленькому п'ятачку між середньовічними будинками. Фонтан побудований з тильного боку палацу як закінчення акведука, тому з обох сторін від фонтану видно вікна. У цих вікнах навіть сьогодні працюють люди - в цій будівлі знаходиться міністерство культури Італії.
Скориставшись перепочинком, займаємо чергу, щоб придбати смачнючого італійського морозива в кафе Gelateria .
Храм Божественного Адріана
Від фонтану попутно йдемо до Храму Божественного Адріана. Це храм на честь імператора Адріана в Римі, руїни якого сьогодні вбудовані в будівлю римської біржі.
Пантеон
Через Via dei Pastini потрапляємо до Пантеону (Pantheon) - єдину будівлю стародавнього Риму, яка дожила до наших днів в цілості. Хто дивився фільм "Ангели та Демони" або читав однойменну книгу Дена Брауна, тому відома ця будівля. Прекрасний купол діаметром 43 метри з отвором посередині, через який в сонячний день в глибини храму ллється вражаючий стовп світла. Пантеон - один найвідоміших римських пам'ятників архітектури, пам'ятник будівельного мистецтва античних часів.
Надпис: "Марк Агріппа, син Луція, обраний консулом в третій раз, спорудив це"
Взагалі, слово Пантеон перекладається з грецької, як "храм усім богам". Зведений він був 120-125 рр. нашої ери, зовні похмурий, суворий і нагадує велику бочку з колонами, якщо чесно...
Вхід в Пантеон абсолютно безкоштовний. У стелі Пантеону зяє величезна діра, через яку і здійснюється освітлення храму. До слова, отвір ніколи і нічим не закривається. Ви запитаєте, а як це сніг та дощ? А ось як: в підлозі храму зроблено невеличкі отвори куди дощова вода і зтікає.
могила Рафаеля Санті
У Пантеоні поховані деякі відомі люди Італії, зокрема, Рафаель та королі Віктор Еммануїл II і Умберто I. Парадокс, але до могили Рафаеля людей більше ніж до Короля Італії.
Ще фоточки Риму:
Сідаємо на автобус та їдемо до частини другої нашої прогулянки - до держави Ватикан.