Jan 20, 2008 18:29
Ulkomaalaisiin kehotetaan usein tutustumaan siksi, että oppisi jotain itsestäänkin. No totta vie: olen asunut elokuun lopusta asti kiinalaisen kämppiksenä, ja olen ainakin oppinut tunnistamaan omat hiukseni. Ne ovat ohuempia, vaaleampia, lyhyempiä ja taipuvampia kuin kinuskini hiukset. Lisäksi niitä irtoaa onneksi vähemmän.
Tuuletin tänään mattoni ja ette edes halua tietää, kuinka paljon lumihangessa oli sen jälkeen kinuskin hiuskarvoja. Ette halua tietää, miten paljon niitä on vessan lattialla - suihkua ei varmaan tarvitse edes mainita. Ne tarttuvat sukkiin, jalkapohjiin ja sisätossuihin. Olen nähnyt niitä myös kaapissani (!).
Asun kaljuuntuvan kiinalaisen kanssa. Kuinka ihanaa. Jos olisimme väleissä, olisin antanut sille joululahjaksi suomalaisen perinnehatun eli samanlaisen keittiönmyssyn, kuin laitoskeittäjillä on. :)