1.
У січні цього року спільно з Lviv Explorer(s) здійснили виїзд в глибоку соляну копальню. Місце неймовірно цікаве, проте, ми принципово не афішуємо місцеположення об'єкта для збереження і доступності в подальших дослідженнях. Зате, можу поділитися фото цього штучного підземного світу.
100 метрів вертикального спуску по стволу шахти - і наступні 40 годин ми проведемо в чорному мороці глибоко під землею, пересуваючись лабіринтом штреків-квершлагів, і спостерігаючи як тьмяніє світло наших ліхтарів.
2. Відслонення вміщуючих порід на стелі одного з квершлагів. У деяких районах порода досить нестабільна, крихка, спостерігається осипання, завали. Здається, що достатньо незначного сейсмічного поштовху, щоб шахта стала нашою могилою.
3. На краю камери - гігантської пустоти звідки видобувалася солевмістна порода і де може поміститися декілька дев'ятиповерхових будинків. Кидаєш камінь і рахуєш довгі секунди поки він нарешті дістає дна. Об"єм камер може сягати до 200 тисяч метрів кубічних, а їх тут, судячи з нумерації, декілька сотень... Тому загальний об'єм пустот підземних виробок складає близько 16 млн. м. куб.
4. Головна магістраль першого рівня, що сполучає район камер із стволом. Ще не так і давно копальня працювала, йшов видобуток. Наразі таких робіт не ведеться, проте вона не закинута, охороняється - є персонал який забезпечує життєздатність шахти, обслуговує обладнання, проводить моніторинг небезпечних районів.
5. Механізм для перекидання вагонеток. Спостерігається багато шахтної техніки, апаратури.
6. Підземна підстанція у хорошому стані .
7. Наш підземний базовий табір. Думали, що вибрали найбезпечніше місце, а потім виявилося, що спали між 100 метрової глибини камерами у цілику, із закладеними у стіни та стелі "конфетками"... :)) А взагалі спалося не комфортно, мабуть організм проходив якусь акліматизацію до глибини - гуділа голова, снилися глюки...
"Десь в сусідньому тунелі в забої гуде шахтний комбайн... Шум приближається, забой йде в нашу сторону!!! Чути сигнали техніки, все ближче, вже можна розрізнити голоси шахтарів які по раціях щось перемовляються... вони шукають нас!!! Різко підвожуся на ноги, у вухах продовжує гудіти, із правого квершлагу справді блимає якесь світло. Стає не по собі, треба будити Онікса і валити звідси, сюди йдуть!!!... Закриваю-відкриваю очі, нічого не міняється, темнота "зеро фотонів", але в очах якісь бліки. Курча! Я сплю чи ні??? Ніби вже ні, і шум зник:) Ай пофігу, запихаю беруші і вже далі спокійно сплю :)"
8. На найстарішому верхньому горизонті - ці коридори були продовбані понад сотню років назад. Ходи тут тісні, невисокі, зроблені часто під гном'ячий зріст...
9. Підземне озеро Пандори "Висяче каміння" з дуже міцним розсілом концентрацією 300-350гр на літр. Дно вкрите прозорими кубічними кристалами галіту. "Каміння на стелі" - пісковики, які залишилися після вилуговування солевмістної породи, коли камера до стелі була заповнена ропою.
10. Гніздо дракона Смоґа - пустота від висохлого підземного озера. Звідси в давні часи видобували кам'яну сіль.
11. Дно зниклого підземного озера вкрите волокнистої сингонії кристаликами солі.
12. Для мене завжди мотиваційний знак "гм... цікаво, а що там тебе може вбити... ?" :)))
13. Наразі не вбиває :)
14. Різдвяна вечеря на краю Безодні - стеля та дно не просвічується :) Раптом в тиші чуємо гуркіт падіння породи у камері, курча а воно живе - той Балроґ...
Шахта особливо захоплива для мене, як для геолога - відслонення порід у сітнах та стелі, це книга геологічної історії, адже так само, як зникло підземне озеро - так само зникло колись море Тетіс та безліч теплих заток-лагун залишивши по собі сотні метрів солевмістних товщ.
У копальні чудовий природний геологічний музей мінералів типу галоїдів. Експозиція:
15. Полігаліт (?)
16. Жила справжнього мітрилу !!! (хто читав про Морію Толкіна той в курсі:)
17. Найцікавіше, як виявилося, в туалетах - прийшлося камеру завжди носити з собою :)
18. Перешарування пластів алевроліту та солі.
19. Соляні сталактити
20. Сталактит з цікавим утворенням
21. Прошарки червоного сильвіну.
22. На другому рівні клімат шахти помітно міняється, місцями ходи вже значно підтоплені. Цікаво, що в одному місці в штреку чітко видно де контактує світла суха і темна волога порода .По низу правої стіни бачимо, що були періоди коли рівень води стояв і вищий... Також в деяких місцях спостерігалися "промиті" стіни ходів - можливо, це результати потужних аварійних гідропроривів в минулому.
23. Драбина у стволі вже значно обросла соляними утвореннями.
Стволи (стовбур шахти) є головні та вентиляційні. Ствол - вертикальна капітальна гірнича виробка, яка має безпосередній вихід на земну поверхню і призначена для обслуговування підземних гірничих робіт. Через шахтні стволи видають на поверхню корисні копалини, породу, матеріали, обладнання, людей і здійснюють провітрювання шахти.
Штрек - горизонтальна (з кутом нахилу не більше 3 градусів) гірнича виробка, яка не має безпосереднього виходу на денну поверхню і розміщена за простяганням крутих та похилих родовищ та в будь-якому напрямку на горизонтальних родовищах.
Квершла́г - горизонтальна (рідше - похила) гірнича виробка, яка не має безпосереднього виходу на денну поверхню, проведена під кутом понад 90-45° до площини простягання родовища у вмісних породах навхрест простяганню родовищ.
24. 200 метрів під поверхнею. Глибина шахти сягає декількасот метрів - це комплекс стволів та горизонтів, що простягаються лабіринтом штреків-квершлагів на десятки кілометрів. За раз все не обійти, і за два теж :)
25. Учасники виїзду в шахту. Фото Андрій Роюк.
Відео з виїзду для відчуття атмосферності місця:
Click to view
Кого дуже зацікавило - класний фотозвіт від Roy'a на
explorer.lviv.ua ось
ТУТ.