Стара Котельня це невелике село в Житомирській області має досить давню історію, хоча зараз воно є, на жаль, сьогодні є звичайною глухоманню. Стара Котельня знаходиться недалеко від Андрушівки, і заїхати сюди по дорозі цілком можна. У всякому разі, жаліти вам навряд чи доведеться, тому, що види тут досить гарні, і є архітектурна пам'ятка - храм святого Антонія Падуанського. До речі, якщо зараз Стара Котельня знаходиться в Андрушівському районі, то раніше все було навпаки - Андрушівка була селом, приписаним до містечка Котельниці. Ось такі фортелі, буває, викидає історія.
Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.
Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.
Фінансова допомога на підтримку нашого проекту:
https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html
На території сучасного села люди жили ще в II-VI століття нашої ери. Про це свідчать виявлені залишки поселення черняхівської культури. Поблизу села й досі збереглися рештки великого давньоруського могильника, на якому розкопано 5 курганів. Котельня належить до найдавніших на Україні населених пунктів. Під назвами Котельнич, Котельниця та Котельня місто 9 разів згадується в літописах за 1143- 1169 роки. Тут збереглися залишки фортеці, яка в XII столітті була значним стратегічним пунктом у системі оборони давньоруських земель і відігравала помітну роль в історії Київської Русі.
У X-XIII столітті місто не раз зазнавало спустошливих нападів кочівників. 1159 року його зруйнували половці, а 1241-го - монголо-татари. З часом воно знову відродилося.
В 1362 році Котельня була загарбана Литовським князівством.
Після Люблінської унії 1569 року Котельня опинилася під владою Речі Посполитої...
Особливої гостроти набула боротьба під час визвольної війни українського народу 1648-1654 років. Влітку 1648 року, тікаючи з Лівобережної України, під Котельнею з'явився восьмитисячний шляхетський загін Я. Вишневецького, який зі звірячою жорстокістю чинив люті екзекуції, розправлявся з населенням. Але у відповідь на терор шляхти полум'я визвольної боротьби охоплювало все нові й нові райони.
Після возз'єднання України з Росією польська шляхта не полишала зазіхань на українські землі. Заодно з нею виступали її союзники - кримські татари. Так, 1655 року Котельню захопили татари, багато будівель було зруйновано, а населення захоплено в полон. Спустошивши ще не один населений пункт, татари повернули на південь. Під Уманню їх перехопив зі своїми загонами І. Богун і відбив полонених.
За Андрусівською угодою 1667 року Котельня, як і вся Правобережна Україна, ще тривалий час перебувала під владою шляхетської Польщі.
За часів Хмельницького містечко теж існувало, а наприкінці дев'ятнадцятого століття Котельня не просто існувала, а й процвітала. На той час там жило набагато більше людей, ніж зараз - понад три тисячі людей, при цьому в містечку працювали два заводики та три млини, була й школа.
До нас у Котельні дожили лише два храми із шести релігійних будівель, які функціонували століття тому. Православна церква XIX століття загалом досить скромна, а ось храм Антонія Падуанського, зведений у стилі бароко наприкінці XVIII століття, вражає. Він знаходиться на території старовинного городища, і від нього відкриваються чудові краєвиди на околиці.
Храм Св. Антонія Падуанського в Старій Котельні закладений в 1783 році на кошти поміщика А. Прушинського. Дата й ім'я засновника збереглися на кам'яній табличці на фасаді будівлі. Розташований на схід від давньоруського городища біля засипаного оборонного рову. Святиня в стилі бароко є цегляною, тринавовою, чотири стовповою базилікою з п'ятигранним пресбітерієм і прямокутними сакристіями, з гвинтовими дубовими сходами (аналогічні гвинтові сходи розташовані по обидва боки головного входу і ведуть на хори). Центральний неф перекритий напівциркульними склепіннями з розпалубками, боковими - хрестовими склепіннями. Фасади прикрашені спареними пілястрами іонічного ордера з гірляндами в капітелях, арка головного входу фланкована тосканськими колонками. Будівлю оббігає розвинений багатопрофільний карниз. Пам'ятник огороджений цегляною огорожею з воротами та три прорізною дзвіницею в північно-східному кутку. Від цегляної огорожі з воротами, на жаль, залишилося зовсім небагато, але дзвіниця, типова для латинських храмів, збереглася.
Підлогова (східна) сторона городища і фасад храму, який був споруджений неподалік розташовані неподалік від зовнішньої лінії оборони літописної Котельні. Праворуч іде дорога, що огинає ділянку укріплення, і виходить до мосту через річку.
Сам храм виглядає зараз не дуже показно, але він функціонує, і поступово реставрується, в середині вже чистота та краса.
Святий Антоній Падуанський
і трохи нутрощів від
electraua Джерела:
http://ubr.ua/leisure/travel/neizvestnaia-ukraina-staraia-kotelnia-183384http://forum.zamki-kreposti.com.ua/topic/1050-старая-котельня-городище-летописная-котельня/http://electraua.livejournal.comhttp://www.rosaryworkshop.com/PRAYER-Chaplet-StAnthony.htmlhttp://www.oceansbridge.com/oil-paintings/section.php?xSec=4368&page=140 Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.
Княпаємо сюди ===>
Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища. Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини та нашого проєкту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.
Підписуйтесь на сторінки проєкту на:
Patreon Twitter Технічні партнери проєкту:
найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів та багато якого іншого обладнання в Україні
та
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то, так =))
P. S. A cup of hot, strong coffee won't hurt with our project! Come on! It's only a dollar!
P R E S S ===>>>
and support us!
P.S. ПРОЕКТ НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗБОРОМ КОШТІВ І ПОЖЕРТВ НА РЕМОНТИ, РЕСТАВРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ОБ'ЄКТІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПАДЩИНИ, ПРО ЯКІ МИ РОЗПОВІДАЛИ ТА РОЗПОВІДАЄМО У СВОЇХ СТАТТЯХ.
Це є прерогативою місцевих органів, громад, громадських об'єднань чи благодійних фондів.