Білий Камінь

Oct 16, 2013 09:24

Originally posted by neo7777vitaha at Білий Камінь
Село Білий Камінь знаходиться на межі Подільської височини і Малого Полісся на відстані 13 км на північ від Золочева.


Десь біля Буська


Перша писемна згадка про село сягає 1493 р.Приблизно в другій пол. ХV ст. графиня Тереза висилила в ліс сім’ї гончарів, щоб своєю роботою не задимлювали містечко. А згодом на землях, де поселились гончарі, по сусідству із Білим Каменем, виникло нове поселення Гавареччина.
За переказами місцевих жителів, назва гори і с.Білий Камінь пов’язана з тим, що тут є багато білого каменю - лопоки,який можна побачити на пологих схилах гори.
Успенський костел


Головна брама.Вид з двору


У 1611р. князь Юрій Вишневецький на правому березі р. Зх.Буг збудували розкішний замок ( 58 х 54 м.) у формі чотирикутника з восьмигранними вежами на кутах. У замку було 300 кімнат. Південно-західне крило використовували як житлові приміщення.Замок оточував парк із ставком. На території парку стояв великий мурований підвал, від якого вів підземний хід до замку в Підгірцях.
Костел.Фасад


Двері.Над ними-дата повторного освячення храму(25.10.1737р.)


У 1614 році Білий Камінь, як самостійне поселення із замком та костелом,а магдебурзьке право отримує у 1682р.
...Наприкінці 19ст. Білий Камінь почав занепадати як містечко...
Костел(1613р.)


В ХІХ ст. замок у Білому Камені позбавили обороноздатності, розібравши частину мурів. Рештки будівель замку вигоріли 1848 р.Вони більше не відновлювались.Руїни замку були планомірно знищені в часи СРСР. Тож на місці замку з допомогою бульдозерів облаштували футбольне поле.
Дзвіниця.Без дзвонів..


Через два роки після закінчення будови замку князь Ю. Вишневецький та його дружина Тереза Чапличівна вирішують заснувати латинську парафію. Зведений ними скромний костел датується 1613 р.. У 1618 р. князь помер, не залишивши спадкоємців, тому Білий Камінь перейшов до князя Яреми-Михайла Вишневецького.
Костельна огорожа


Внаслідок національно-визвольної війни українського народу(1648-1657 рр.), а також нападів татарів та турків у 1667, 1672, 1675 рр. костел зазнав значних руйнувань. Тому не дивно, чому польський історик А. Чоловський писав, що костел збудований у 1700 р., а наступна реконструкція відбулася в 1737 р. і 25 жовтня (на порталі західного фасаду викарбована ця дата: "Anos Dni MDCCXXXVII Dic XXV octobris") цього ж року відновлений костел був освячений в ім'я Успіння Пресвятої Богородиці.
Стіна з капличкою-входом


Костел було декоровано в стилі бароко і він набуває свого сучасного вигляду. У 1766 р.храм знову реставрується- до апсиди з півночі було прибудовано ризницю. Очевидно, в цей час подвір'я було оточене цегляною огорожею з двома кутовими дзвінницями, брамою та капличкою-входом в стіні. Тобто,після реконструкцій XVIII ст. костел, побудований Ю.Вишневецьким у 1613 р., остаточно втратив свій первісний вигляд.
Костел Успіння Пресвятої Богородиці


У 1910-их рр. будівлю було оновлено, інтер'єр прикрашено настінними розписами.
Фото


Криничка поблизу костелу


Під час німецької окупації села, у 1941-1944 р., богослужіння в храмі припиняються, а сам костел і територія навколо нього перетворюється окупантами на склади зброї та боєприпасів.У 1947 р.костел остаточно закрили та перетворили на колгоспну комору.Лише в 1963 р.костел Успіння Пресвятої Богородиці отримав статус пам'ятки архітектури.
Монумент


В процесі реставрації храму в 1977-1982 рр. під керівництвом архітектора І. Піхурко було розібрано прибудову, відновлено декор, прибито арочні отвори в огорожі, в них вставлено металеві решітки. Та найбільше ремонтно-реставраційних робіт проведено на даху, поміняно більшу частину покрівельної бляхи. В інтер'єрі сильно знищені розписи було замальовано білим вапном, встановлено парове опалення. Проведено впорядкування території.
 Так будівлю було пристосовано до філіалу Львівської картинної галереї. Виставковий зал тут було відкрито наприкінці грудня 1982 р.
Школа.Велика...


Та вже влітку 1996р.виставковий зал було зачинено.ВІдтоді храм стоїть пусткою..
Церква Святої Трійці


Ще один храм Білого Каменю-церква Святої Трійці(1903р.) на сьогодні є діючим.
Головний фасад


Церква досить симпатична,в хорошому стані,правда старі деревяні вікна замінені не на аналог(дерево),а на пластик,а на головному фасаді синьо-жовтий вітраж виглядає мяко кажучи дивно,та все ж...
Храм Святої Трійці


Старі вікна


А ще в колишньому місті був монастир згромадження Сестер Милосердя Св.Вінсента де Поля.Був,недовго та все ж таки..
Фото


Фото-2

львівщина

Previous post Next post
Up