Ще один крок, щоб вирватися з "русского мира"

Jul 28, 2014 08:28

Шановні учасники, хочу звернути увагу на проблему, яка, можливо, комусь видасться дражливою, оскільки більшість записів у цій спільноті написано російською. Як і багато україномовних, я толерантно ставлюсь до російської. Але натрапивши на міркування одного патріота, чий патріотизм аж ніяк не збираюсь ставити під сумнів, відчула, що необхідно ( Read more... )

мова, думка, роздуми

Leave a comment

cheeha July 28 2014, 09:50:33 UTC
Язык - это средство общения и, как правило, человек общается на том языке, на котором его понимают окружающие и другие люди, с которыми он хочет общаться. Обращаться к людям, не знающим украинского языка, по-украински как-то бессмысленно так же, как стараться объясниться где-нибудь в Канзасе по-русски. Одно дело, когда в Киеве от тебя презрительно требуют "объясняться на понятном всем языке". Очевидно, что это только выражение презрения к украинскому языку. Другое дело, когда "sorry, I don't understand you ( ... )

Reply

irengloria July 28 2014, 14:03:10 UTC
> выходцев с пост-советского пространства связывает не только русский язык, но и общая история и советская культура

І зараз українці на своїй шкурі відчувають черговий вияв цієї культури, за якою, по суті, завжди стояв російський шовінізм. Чесно кажучи, це - не та спадщина, яку б хотілось передати майбутнім поколінням. Я розумію тих, в кого на пострадянському просторі залишились друзі ще з радянських часів. Але все ж хотілося б, щоб наступне покоління спілкувалось зі значно ширшим колом людей неукраїнського походження: поляками, угорцями, чехами, французами, німцями, канадцями тощо. З іноземцями, звісно, варто переходити на мову, якою володіють обидва співрозмовники. Але ж проблема в тому, що російська часто використовується у спілкуванні з тими, хто чудово розуміє українську.

Зрештою, можна робити двомовні записи. Коли в українській патріотичній спільноті майже всі записи російською, це тільки утверджує ватників в думці, що українці насправді є частиною "русского мира".

Reply

cheeha July 28 2014, 23:37:17 UTC
Историю мы уже не изменим, а вот культуру не стоит оценивать так однобоко. В любом случае - мы родом оттуда и мы понимаем друг друга лучше, чем мы понимаем англичан или индусов. Судьба разбросала нас по всему миру и мы можем воспользоваться нашим общим пониманием друг друга, чтобы понять людей в разных уголках света. Для наших детей, выросших в разных странах, это окно взаимопонимания уже будет закрыто. Я ценю эту возможность.

Reply

maksymus July 28 2014, 14:07:37 UTC
Ви дуже правильно помітили, що російська мова на пострадянському просторі це в першу чергу радянська мова^ http://maksymus.livejournal.com/166232.html

Reply

cheeha July 28 2014, 17:51:03 UTC
Конечно, русский язык - это язык империи, которая просуществовала достаточно долго. Великороссы были (и до сих пор являются) имперской нацией. Более того, на каком-то временном отрезке существование этой империи было удобно большинству её населения. Это история. Так же, как маленькое племя латинян создало Римскую империю и латинский язык стал основой многих языков на её территории, а сама латынь веками была языком общения образованных людей Европы ( ... )

Reply

maksymus July 28 2014, 18:24:33 UTC
От радянська імперія, як й інші імперії і розпадається з кров’ю її колишніх підданих. Як ми бачимо, Україні не вдалося уникнути юґославського варіанта, коли метрополія намагалася відновити контроль над втраченими асимільованими районами колишніх колоній, вдалося тільки відтермінувати. Якби Україна витратила ці двадцять років на посилене деросійщення свого національного простору, починаючи з імперської мови, крові могло бути менше.

Reply

jabogdan July 28 2014, 18:57:52 UTC
таки так. російськомовні українці, хочуть вони чи не хочуть, але є теж складовою "русского міра", це стосується буквально всього масового культурного і інформаційного продукту.
майже те саме і білінгви, наприклад більшість киян.
тому всі іноземні структури які відають Україною мають штаб-квартири в Москві.
навіть за українським фейсбуком слідкує московське представництво.
але з Москви не модерують соціальні мережі і не освітлюють політику в іноземних медіа щодо Болгарії чи Литви.
не лише росіяни не вважають Україну окремою державою, вони навязали таку думку і чисельним іноземцям.

Reply

cheeha July 28 2014, 23:49:01 UTC
Америка в своё время благополучно отвоевала себе независимость, пользуясь тем же языком, на котором говорила метрополия. Это я не к тому, что украинский язык не надо поощрять. Конечно, в Украине должна развиваться украинская культура и украинский язык должен иметь приоритет. Я просто не люблю, когда меня стараются построить и обязать шагать в ногу. Вообще, всегда лучше добиваться желаемого результата поощрением, а не запретом.

Reply

maksymus July 29 2014, 05:15:56 UTC
А Чехія витіснила панівну німецьку зі своїх земель після того, як Німеччина захопила Судети, як росіяни Крим. Гітлерівці обґрунтовували територіальні надбання достоту так само, як путінці сьогодні. Що може більше заохочувати відмовлятися від імперської мови, ніж власна безпека? Російська в Україні це мова аґресорів, які просто зараз окупували частину території та підтримують тероризм в іншій частині.

Reply

cheeha July 29 2014, 16:59:23 UTC
Да я сама сто раз приводила Чехию в пример. :))

З іншого боку, моя особиста реакція на зовнішню спробу змусити мене писати тією чи іншою мовою суто негативна. Напевно, я не одна така і це теж варто взяти до уваги.

Reply

irengloria July 29 2014, 13:24:01 UTC
> Америка в своё время благополучно отвоевала себе независимость, пользуясь тем же языком, на котором говорила метрополия.

Я у записі відмітила і цей аспект - американці, які боролись проти Британії, не мали іншої мови, крім англійської. Однак там, де місцева мова відрізняється від мови імперії, після здобуття незалежності становище місцевої мови зазвичай покращується. На пострадянських теренах прикладом можуть бути країни Балтії.

> Я просто не люблю, когда меня стараются построить и обязать шагать в ногу. Вообще, всегда лучше добиваться желаемого результата поощрением, а не запретом.

Скажіть, а чому ви агітацію із закликом більше розмовляти українською інтерпретуєте як "спробу построїти" чи щось заборонити? Не сприймайте як докір, але мені справді дуже цікаво простежити хід вашої думки.

Reply

cheeha July 29 2014, 17:14:55 UTC
Можливо я Вас невірно зрозуміла. Я тільки вітаю ширше вживання української мови в середовіщі, де її розуміють. Але я не бажаю відмовлятися від спілкування російською мовою і вимагати від моїх читачів користуватися Гугл-перекладачем. Три чверті моєї аудіторії не розуміють української мови, а їх думка для мене також цікава. Є і ще одна приватна деталь, я не писала українською мовою з моїх шкільних років і зовсім не впевнена, що пишу без помилок, не кажучи вже про нову літеру "ґ". Якось незручно мені, літній людині, писати безграмотно і з можливими русіцизмами. Згадується Азаров. :)

Reply

irengloria July 30 2014, 00:12:04 UTC
Перепрошую, я мала на увазі декілька варіантів: хтось може повністю перейти на українську, хтось - дублювати записи двома мовами, хтось - просто трохи збільшити частку дописів українською. Ясна річ, це була просто пропозиція, доречність прийняття якої кожен визначає сам, виходячи з власної ситуації й уподобань. Мені б не спало на думку вимагати чогось, тим більш від тих, хто мешкає за кордоном.

А пишете ви дуже грамотно. Хороша у вас була школа.

Reply

cheeha July 30 2014, 01:36:03 UTC
Дякую! Школа дійсно була дуже хороша, українська 36-та, в Кіїві напроти Голосіївського лісу. :)

Reply

jabogdan July 29 2014, 14:48:10 UTC
/cаме імперською мовою, а не мовами корінних племен./

власне те саме могло б бути і з Україною якби ми були розділені океаном.
себто могла б бути ще одна Росія, як цього дуже хочуть геть усі російські ліберали.
завжди перемагає та мова яка є мовою міжнаціонального спілкування.
в Україні є багато регіонів де зовсім не розуміють українську але принаймні сяк- так можуть пояснити російською.
скажімо мадяри і румуни Закарпаття і Буковини українську не вчуть принципово, міжнаціональною мовою в цих західних областях стала російська, раніше була німецька.

Reply


Leave a comment

Up