Оригинал взят у
neo7777vitaha в
ФМ Тернопіль Для початку трішки пояснень: чому "ФМ"?Тому що Файне Місто! А чому саме "файне"? А тому що! Тому що "Брати Гадюкіни" саме так оспівали це місто і не важно,які слова були ще у цій співанці,але фраза "Файне місто Тернопіль!"- стала крилатою.
Вперше побував тут ще у 2010 р.,але за браком досвіду не побачив навіть катедрального собору,не те що замку(що й на замок не зовсім і схожий)..
Залізничний вокзал.Фасад
Інтер*єр вокзалу
Місто засноване у 1540 р. Яном Амором Тарновським.
Існують різноманітні версії походження назви міста: перше тлумачення має краще наукове підґрунтя,згідно якої назва міста походить від прізвища магнатів Тарновських(засновників міста) і грецького скороченого закінчення -поль від поліс «місто». 9 серпня 1944 р. назва міста була коректована з Тарнопіль (Tarnopol) на Тернопіль. Також було перейменовано область з Тарнопільської на Тернопільську.
Монумент Незалежності
Академічний обласний драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка(1953-1957рр.).Фасад
Театр на Театральному майдані
Інше тлумачення назви є більш народним. Нібито місцевість, де було засноване місто, називалася 'Тарнополлям'. Ця назва походить від польського слова tarnina «тер(е)н». В українській транскрипції з'являється варіант Тернополля - «Тернове поле», з якого і виводять сучасну назву міста.У 1982 р. в рамках радянської геральдичної кампанії було створено герб Тернополя. Замість родинного гербу Тарновських - герб з наголошенням на «терновому походженні» - срібна п'ятипелюсткова квітка терену з насінником у вигляді червоної зірки.
Пам*ятник С.Крушельницькій
Житлово-торгівельний будинок (поч.20ст.)
Алея до театру
У 1548 р. місто отримало Магдебурзьке право, за яким Тернополю надавались певні привілеї, а саме: його жителі на 15 років звільнялися від податків, на 20 років - від сплати мита, а також одержали право влаштовувати три ярмарки на рік та щотижневі торги.
У XVI-XVII ст. місто не раз зазнавало руйнівних нападів ординців.
Через Тернопіль проходив визвольний шлях козаків Б. Хмельницького у боротьбі проти польської шляхти: 1648 р., 1651 р. і 1655 р.
Фонтан-кульбабка
Кінотеатр (Український Дім) "Перемога" ( 1950р.)
"Продаємо поросята"))
У 1772 р., після першого поділу Польщі, Тернопіль перейшов під владу Австрії. За цісарським патентом від 25 листопада 1783 р. Тернопіль став адміністративним центром Томашівського округу, який змінив назву на «Тернопільський округ».
Невеликий період, 1809-1815 рр, місто було окуповане Російською імперією і стало центром окремої адміністративної одиниці - Тернопільського краю. У листопаді 1820 р. відкрилась у Тернополі гімназія єзуїтів. 1844-го р. Тернопіль став вільним королівським містом згідно указу цісаря Фердинанда І.
У 1870 р. в Тернопіль прийшла залізниця. У вересні 1875 р. заснована тернопільська «Просвіта». У 1898 р. почала діяти українська гімназія ім. Франца Йосифа І.
Монумент жертвам депортації : Підляшшя
Монумент жертвам депортації : Надсяння
Фото
Церква Різдва Христового (або Середня) у - одна з найдавніших культових споруд Тернополя, нині - діючий храм УАПЦ.
На місці сучасної стояла дерев'яна церква, знана як Середня (згоріла напр. XVI ст.), перша згадка - в королівській грамоті (6 липня 1566р.).
Тернопільський Сантехнік
Адмінкорпус медичного університету (поч.20ст.)
ТВЦ "Атріум"
Кам'яну споруду будували від липня 1602р. до вересня 1608 р. У камені, вмурованому над входом до церкви, згадані імена: князів Костянтина-Василя та Олександра Острозьких,патріарха Єремії ІІ Траноса та вченого-мовознавця К. Ставровецького (Транквіліона),єпископа Г. Балабана.
Храм освячений у день Різдва Христового 1609 р. За переказами, у церкві молився гетьман Б. Хмельницький. Згодом перебудували притвор, утворили 2 поверхи, відокремивши приділ Святої Трійці в окрему церквицю. Тоді прибудували бастіони, перехідні галереї.
Milano
Церква Різдва Христового з дзвіницею (1602-1608рр.)
1808 р. під час реконструкції розібрали стелю, збільшили внутрішню висоту, змінили розпис храму. Сучасного вигляду церква набула після 1937 р., коли у вівтарній частині вибили для кращого освітлення 2 вікна, дещо змінили форму головного купола, оновили розпис.
Під час Другої світової війни храм не зазнав значних руйнувань. У 1958р. знесли кам'яну загорожу, дзвіницю, не зберігся хрест жертвам Пошесті холери (1770р.).
У 1770р. церква стала греко-католицькою, після 1946р. передана РПЦ, нині - собор УАПЦ.
Храм
"Свята Русь-Україно,храни віру православну" (напис на дзвіниці)
Церква Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії , або Домініканський костел та монастир - катедральний храм греко-католицької церкви, головний храм Тернопільсько-Зборівської єпархії. Збудована в 1749-1779 рр. у стилі бароко.
Перша назва - костел Св. Вінцентія Фереріюша.Біля костелу оо.домініканців був монастир. На утримання монахів фундатор костелу Юзеф Потоцький записав с. Стегниківці.У головній наві храму існував пам'ятний надгробок його фундатора.
Від 1772 р. в монастирі розмістили установи Тернопільського округу.Арковий перехід
Церква Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії.Фасад
29 вересня 1820 р. надвірна канцелярія видала розпорядження, згідно з яким оо. домініканці змушені були переїхати до Жовкви, монастир передали оо. єзуїтам,які перебували у ньому до 1848 р. Деякі приміщення займала гімназія.
Вежа і цвіт
Каплиця (2013р.)
У 1903 р. до костелу повернулися домініканці.
Протягом 1908-1910 рр. костел реставровано під керівництвом архітектора В.Садловського: споруджено новий купол,встановлено новий орган та малі вівтарі, електрифіковано.
У квітні 1944 р. під час боїв за Тернопіль Домініканському костелу завдано значних руйнувань. Післявоєнна реставрація завершилась аж у 1957 р.
Інтер*єр
Інтер*єр-2
Протягом 1978-1989 рр.в храмі було розміщено Тернопільську картинну галерею. Від 1989 р. святиня іменується Катедральним собором Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці УГКЦ ; у приміщеннях монастиря розташований Державний архів Тернопільської області.
Під церквою є велика підземна частина, в якій нині зберігаються деякі церковні речі. Ходи звідси, за припущеннями дослідників Тернополя, можуть вести до Театрального майдану, замку, інших тернопільских старовинних споруд. Частина ходів засипана землею, частина замурована.
Інтер*єр-3
Інтер*єр-4
9 квітня 2015 р. на південну дзвіницю встановили годинник, який подібний до того, що був на церкві до Другої світової війни.
Біля входу до храму в 2004 р. було встановлено пам’ятник кардиналу Йосипу Сліпому.
Інтер*єр-5
Катедра
Пам’ятник кардиналу Йосипу Сліпому
У Тернополі встановлено 30 пам'ятників та пам'ятних знаків,більшість з яких розташовані у центральній частині міста.
І.Я.Франко
Данило Галицький
"Пара лелек"
Старий замок або Тернопільський замок - фортифікаційна споруда розташована у середмісті на східному березі Тернопільського ставу на вул. Замковій, 12.
Одночасно із замком у долині Серету насипали дамбу, звели греблю-міст, у результаті чого річка розлилася, утворився став.
Із півночі замок та місто захищала р. Рудка з болотистою заплавою (нині вул. Соломії Крушельницької), з півдня - великий став В. Баворовського. Від міста замок був відділений вузьким сухим ровом-«фосою» й обнесений земляним валом із дубовим частоколом, підмурований зсередини; по краях височіли муровані прямокутні вежі з бійницями: Кушнірська - над ставом, неподалік Воздвиженської церкви, та Шевська - на краю заплавних лугів. В'їхати до нього можна було зі сходу через кам'яну браму з підйомним мостом на ланцюгах.Фото
Замковий палац
Профіль
Перший запис у літописі Тернополя - 15 квітня 1540 р. пов'язаний із королівським дозволом на спорудження замку над Серетом краківському каштеляну Яну Амору Тарновському. Фортифікаційна споруда мала перекрити шлях наїзникам (в основному татарським) на широких просторах від Теребовлі до Буська, де на той час не було жодного великого укріплення. Будівництво замку завершилося в 1548 р. (1544 р.?).
У привілеї 1566 р. згадується тернопільська фортеця. У зв'язку зі значними витратами на будівництво місто звільняється від багатьох податків. Замок укріплено, добудовано сином Я. А. Тарновського.
Замок зі сторони озера
Панорама
У пер. пол. XVII ст. фортечні укріплення Тернополя мали форму прямокутника.
Основною замковою спорудою був житловий палац, через природне розташування замку звели різноповерховим: окрім 3-х основних поверхів (які виднілися з боку міста) - 2 підземних, що відкривалися з крутого берега ставу 2-а рядами бійниць.
Розташування замку над ставом спричинило його різноповерховість: із заходу мав додаткові поверхи казематів, складів, у підмурівках були бійниці; знаходилася в'язниця. Поруч знаходилися інші споруди: пекарня, кухня, стайні. Замковий арсенал розміщувався в оборонних вежах.
"Тернопільське море"
Ранкова риболовля
Тернопільський замок часто піддавався різним нападам і руйнаціям. Серйозних руйнувань зазнав замок у 1575, 1589, 1672 рр.
У 1675 р. турецький паша Ібраґім Шишман отаборився біля Тернополя, взявши місто в облогу.
Під час нападів татар і турків (1544-1675 рр.) міщани ховалися в підземеллях замку, пристосованому до тривалої оборони. Підземні ходи зв'язували замок із Надставною, Середньою і Монастирською церквами, костелами оо. домініканців та єзуїтів, синагогами..
Камінні композиції біля озера
Камінні композиції біля озера-2
Камінні композиції біля озера-3
У 1621 р. власник міста Томаш Замойський реставрував замок; приймав тут королевича Владислава IV Вазу.
1675 р. турки з татарами спалили замок, зруйнували укріплення, підірвали обидві вежі (їх більше не відбудовували).Замок відбудовувався напр. XVII - поч. XVIII ст.
На поч. XIX ст. дідич міста Ф.Коритовський надав кошти для перебудови замку під палац: тоді знесено оборонні укріплення, брами, оточено звичайним муром. Із південного боку збудовано 3-поверховий Новий замок (Замковий палац), зведено нові в'їзні ворота - з вузькими хвіртками, 2-ма мурованими пілонами.
1843 р. останній власник Тернополя Т. Туркулл продав замок міській громаді, яка передала його австрійському війську під касарні (казарми).
Став + храм
Став + замок
Російські війська, відступаючи з міста, 21 липня 1917 р. спалили Старий замок.
15 квітня 1931 р. був посвячений відбудований замок; у ньому діяла Піхотна школа підхорунжих резерву, а від 1936 р.- Науковий комітет ім. Баворовських.
У квітні 1944р. Старий замок - один з останніх пунктів оборони гітлерівців; зруйнований військами Червоної армії. Руїни Нового замку після війни розібрані, на його місці нині - готель «Тернопіль», також розібрані мури, брама.
Ранкова
Старий замок відбудований 1956 р.Споруда діяв як Палац спорту, обласна спортивна установа,а від 1969р.- спортивна школа з греко-римської боротьби.
Від первісного замку збереглася нижня (цокольна) частина. Нинішня споруда - результат перебудов, що змінили його зовнішній вигляд та інтер'єри.
З боку набережної Тернопільського ставу в 1950-ті рр. до замку прибудували ресторан «Хвиля» ( розважальний комплекс «Максим»).
15 квітня 2015р. в 475-ту річницю з часу заснування міста тернополяни започаткували створення Музею міста Тернополя, який діятиме спочатку в підземеллях Тернопільського замку, але майбутньому буде використовуватись увесь замок.
Церква Воздвиження Чесного Хреста з дзвіницею
Надставний храм
Церква.Фасад
Церква Воздвиження Чесного Хреста (Воздвиженська, Здвиженська, Надставна) - найдавніший храм Тернополя,споруджений напр. XVI ст. Розташований на Підзамчі на невисокому підвищенні над Тернопільським ставом.
Пам'ятка відрізняється від інших культових оборонних споруджень Поділля наявністю напівкруглої апсиди, що походить ще зі староруських традицій.
Перші історичні відомості про церкву містяться у грамоті князя В.Острозького від 1570 р.
У давнину біля церкви була Львівська брама.
Інтер*єр храму
Інтер*єр храму-2
Інтер*єр храму-3
У 1627 р. до західного фасаду була прибудована триярусна оборонна вежа-дзвіниця, про що свідчить різьблений напис над порталом.
У 1629 р. після чергового руйнування церква була відновлена за сприяння князя Острозького.
У 1760 р. Гелена Замойська надає Надставній церкві окрему фундацію.
Церква зазнала значних руйнувань під час Другої світової війни. Реставрувалася у 1954 р.
Декоративні водяні млини
Гноми
Дід,баба і ...слоник)
Довгий час приміщення використовувалось не за призначенням. Було знищено дзвіницю, цінний іконостас, розписи інтер'єру. Радянська влада планувала зробити у приміщенні церкви зал моди, музей мистецтва. Пізніше були наміри на її місці збудувати готель «Москва». Проте виявилося, що тут недостатньо місця, тому вирішили готель побудувати на іншому березі Ставу (зараз готель «Галичина»).Тепер церква належить Українській автокефальній православній церкві.
Відновлення іконостасу і розпис інтер'єру виконав тернопільський художник Б.Ткачик.
Дід,баба і курочка ряба
Гребелька(маленька гребля)
Фонтан "Топільче" в гідропарку
Гідропарк «Топільче» - наймолодший і один із найкрасивіших парків Тернополя. Офіційно відкритий у 1985 р.
У 1983 р. відкрили першу чергу гідропарку, який назвали «Піонерським». У 1985-1987 рр. був реконструйований. За досить коротких термін на площі у 66 га. посадили дерева, проклали нові алеї, викопали яри для річок та ставків. Уздовж центральної алеї збудували фонтани, які віддалено нагадують водограї, що на бульварі Шевченка. На острівцях одного з озер створили козацьке містечко. Недалеко від нього - комплекс на космічну тематику.
Зі здобуттям Україною незалежності гідропарку дали назву древнього поселення, що передувало появі Тернополя - «Топільче».Серет
За останні роки в парку здійснено ряд робіт, які покращили його функціонування. Висаджено багато дерев і кущів, реконструйовано водообмін та водопостачання парку, побудовано допоміжні приміщення, водяні декоративні млини, три футбольні поля із штучними газонами, відбулась реконструкція фортечного містечка на островах активних ігор, оновлено доріжки та алеї, встановлено міст-альтанку на острів «Слов'янське капище». Ці роботи велись у 2000-2001 рр. У 2007 р. проведено реконструкцію огорожі зоокутка, побудовано приміщення для птахів та екіпажу, вольєр для страусів, інші господарські споруди.
Гідропарк помережаний потічками зі штучними порогами, дамбами з водоспадами. Родзинкою гідросистеми парку є комплекс із водяними млинами. Вода до них подається з Тернопільського ставу природнім способом - гідропарк знаходиться нижче рівня водойми.
Парк
Вечірнє