1. 988 рік - ми точно не знаємо, що там було, але затверджена правлячою династією літописна версія твердить про "кастинг віросповідань", у якому перемагає багата, потужна і культурно розвинена Ромейська імперія, яка й приносить нам християнство.
2. Після Батия Київ втрачає своє значення, тому в 1299 році київський митрополит остаточно переїзжджає на Залісся.
3. Попереднє змушує галицько-волинських володарів подбати про власну митрополію, яка виникає в 1302 році.
4. В 1458 році, після розкольництва московської церкви, Вселенський патріарх відновлює київську митрополію.
5. В зв'язку з пануванням у Литві і Польщі католицтва, після Люблінської Унії посилюється тиск католицьких вельмож, який закінчується тим, що київська митрополія в 1596 році переходить в унію.
6. Ті, хто її не прийняв, залишаються поза митрополією, але вже протоукраїнська політична спільнота козацької еліти та православної шляхти з числа противників унії в 1620 році добиваються від Константинополя нової київської митрополії для запобігання остаточній інтеграції в єдиний державний організм.
7. За наступні 66 років відбувається чимало знакового, але зрештою, отримавши за "Вічним миром" Київ і Лівобережжя, Московське царство "рейдерить" київську митрополію, перепідпорядковуючи її собі в 1686 році. Саме з того часу ми "канонічна територія московського патріарха", хоча останнього в 1721 році світська ж влада на майже 200 років замінить на Синод... І власне на невизнанні Вселенським Патріархом цього рейдерства і будуються наші нинішні очікування.
8. Річ Посполита на своїх землях сприймає це як перетворення православних на московську агентуру, тому посилює тиск на них і зрештою добивається того, що всі підвладні єпархії впродовж XVIII століття переходять в Унію, а православні лишаються дисидентами.
9. Становище цих дисидентів дає Російській імперії підстави для втручання у внутрішні справи сусіда і зрештою один із приводів для участі в розділах Речі Посполитої.
10. Щойно встановивши свій контроль над Україною і Білоруссю (крім Галичини), РІ береться викорчовувати унійну церкву, не цураючись відвертого насильства. До 1840-х років процес завершено, Київщина, Брацлавщина і Волинь знову "ісконна" православні, хоча, скажімо, найдавніший діючий православний храм Вінниці від початку був унійним.
11. Паралельно Австрія, в 1772 році зайнявши Галичину, знаходить там унійну церкву упослідженому стані, але, бачачи в русинах-українцях можливу противагу домінуванню поляків, вкладається в права і свободи церкви, надаючи їй нові маєтності, систематизовуючи церковну освіту, тощо. Саме завдяки політично вмотивованій антипольській діяльності Австрії виникає така УГКЦ, якою ми знаємо її сьогодні, що її духовенство дало нам мало не всю галицьку українську еліту.
12. В 1918 році, отримавши незалежність, Україна заявляє про створення власної помісної церкви. Так з'являється УАПЦ.
13. Окупувавши Україну, більшовики спершу не розділяють церкви, бо їм противні всі, але до 1936 повністю ліквідовує її в УРСР (в тій же Вінниці довоєнним храмом УАПЦ був єзуїтський кляштор, нинішній архів, під назвою Церква Казанської Богоматері).
14. Сягнувши Галичини, "атеїсти" беруться ліквідовувати тут УГКЦ. Фейковий "Львівський Собор" 1946 року оголосив про "добровільний" перехід єпархій у московське православ'я. Хто не підтримав, поїхав на Колиму (серед них був і дід моєї дружини, семінарист-другокурсник), включно з найвищими ієрархами, як Йосип Сліпий. Загалом це було ніби "Кримський референдум" - явний фальсифікат, за який Росія тримається ніби за щось легітимніше легітимного.
15. Пєрєстройка призводить до лібералізації, до України повертаються УГКЦ та УАПЦ, на стику останньої з РПЦ виникає УПЦ КП. В Росії дані рухи сприймаються м'яко кажучи, однобоко, сам патріарх заявляє про якийсь незрозумілий наступ католиків "нізвідки" на їхню "канонічну територію".
16. На окупованих територіях Криму та двох східних областей серед іншого, що робили загарбники, чи не найпершими були репресії проти... Ага, УПЦ КП та УГКЦ.
17. На п'ятому році війни з Росією Україна хоче скинути з себе церковну владу російського патріархату. Ієрархи останнього закликають не прив'язувати цей процес до політики.... ШТО? Нє, не так - ЛОЛШТО?