в мене немає звички когось піарити, але тут випадок унікальний - і поширити таку інформацію необхідно:
Отже,
kp_hronika at
Як Василь Фенцур знівечив свій власний будинокПочнемо нашу розповідь, описавши будинок директора заповідника, оскільки цей будинок і все, що з ним відбувалося, уособлює трансформацію всього міста.
Будинок знаходиться ось тут, на П'ятницькій вулиці, №6:
Багато хто думає, що іноді реставрація проводиться погано, оскільки фахівці просто не знають, як будова виглядало раніше. Будинку на вулиці П'ятницькій з цієї точки зору дуже сильно пощастило, адже у дослідників було багато матеріалів, які дозволяли в точності відтворити вигляд будинку, які показували, яким будинок був в кінці 19 - на початку 20 століття.
Ось, наприклад, малюнок 1919 року:
А це фото 1924 року:
Інвентаризаційний кресленик 1920-х рр.:
Оригінал Матеріалів було достатньо, тому на початку 1990-х років Київський науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування запропонував свій проект відтворення забудови вулиці (автор проекту: Ольга Пламеницька). Можна там знайти і будинок Фенцура:
Якби будинок за цим проектом відновили, то в Кам'янці б з'явився приклад будинку, побудованого в стилі подільської школи - побілені стіни, гонтовая покрівля і так далі.
А ось проект реставрації старовинних підвалів:
Оригінал Коли проект створювали, то напевно не думали, що будинок дістанеться тому, хто буде знищувати місто. Але потім змінилася влада і у Василя Фенцура з'явилася можливість підім'яти будинок під себе. Він, скориставшись ситуацією, купив будинок за залишковою вартістю, буквально за копійки. І що найгірше - продовжив його "реставрацію" вже по зовсім іншому проекту.
Пройшло зовсім небагато часу, і ось вже Фенцур вирішив пограти в архітектора і реставратора. Ось як він бачив свій будинок:
Змінювати зовнішність будинку Фенцур допомагав львівський архітектор Володимир Бевз.
Будинок, трохи крупніше:
Оригінал Помітно, що він просто взяв і розгорнув будівлю! Чому? Просто не хотів, щоб вікна другого поверху будинку виходили на вулицю! А те, що це не дуже добре узгоджувалося з правилами реставраторів, його взагалі мало хвилювало, як і думка всіх тих, хто читає цю статтю.
Цікаво, що на одному розвороті будинку Фенцур не зупинився. Замість гонту він вирішив покрити будинок черепицею, хоч такого даху у автентичної будови ніколи не було.
Фото 2005 року:
Цікаво, вціліли старовинні підвали будинку після "реставрації" Фенцура? Цілком можливо, що ні, адже Василь знищив багато старовинних підвалів в місті. Вони йому здавалися тісними і не дуже сучасними.
У 2007 році від будинку збереглися лише загальні риси і білі стіни:
Але й такий варіант Фенцур не влаштував, і в підсумку навіть колір стін був змінений. Так, від будиночка, побудованого в подільському стилі, завдяки впливу Фенцура не збереглося практично нічого!
Ось так будинок виглядає в наші дні:
Особливу увагу зверніть на стан П'ятницької вулиці, яка знаходиться буквально перед обличчям керівника заповідника:
Ті, хто працюють в заповіднику досить довго, пам'ятають, що такий вид вулиця мала практично завжди.
Будинок під номером 6:
Або правильніше так?
І якщо Василю плювати, чи відповідає вимогам реставрації його будинок, невже ви думаєте, що йому не плювати на вигляд решти споруд міста!?