Піар типу

Oct 14, 2013 12:15

На сайті Львівської міської ради стартує новий проект - "Львів 100 років тому". Щоденний огляд львівської преси, тільки на сто років раніше :) Прошу любить і жалувать!



Скандали, інтриги, розслідування!

«В суботу, 11. с. м., коло год. 6. веч. напав п. Михайло Яцків, письменник, в львівській Центральній Каварни на начального редактора Діла Василя Панейка, сидячого при однім столику з д-ром Степаном Бараном і редактором Діла Ярославом Весоловським і занятого писанєм, і чинно його зневажив. Напад відбув ся в той спосіб: П. М. Яцків, переходячи попри столик, привитав присутних словами: “Добрий вечір!”. Тому, що між тов. Панейком і п. Яцковом від довшого часу нема особистих зносин, тов. Панейко не вважав сього привитаня зверненим до себе і писав далі, не звертаючи на п. Михайла Яцкова уваги. Тов. Весоловський, не хотячи серед таких обставин входити з п. М. Яцковом в розмову, по відповіди на його привитаня почав далі читати ґазету. Тоді п. М. Яцків користаючи з хвилі, що на нього не звертають присутні уваги, наніс тов. Панейкови удар в голову. Почувши удар, тов. Весоловський схопив п. М. Яцкова за руку й відсунув на бік, не допускаючи до дальшого скандалу.
Щоби скваліфікувати моральну вартість сього нападу, треба сконстатувати, що між тов. Панейком і п. М. Яцковом ніколи не було ніяких особистих конфліктів. Єдиною причиною, яка могла викликати в п. М. Яцкова ворожий настрій до тов. Панейка, могло бути хиба те, що в Ділі появили ся неприхильні критичні оцінки творчости п. М. Яцкова» («Діло»).

«Інавґурация в львівській політехніці відбула ся нині пер. пол. По богослуженю зібрали ся запрошені достойники, репрезентанти власти та гості й молодіж в авли політехніки. До зібраних промовив ректор Олєарський. В зимовім семестрі було слухачів 1742, а в літнім 1589. В зимовім було Поляків 1582, Українців 96, иншої національности 62; в літнім було 1458 Поляків, Українців 62, инших 62. Галичан було 1152 (1032), закордонців 542 (519). Нагороду з фундациї бл. п. проф. Мариняка за поступи в науці в области будови машин одержав Едмунд Зельський та М. Трембецький за знамениті поступи в математиці з фундациї д ра Кенпінського. Інавґурацийний виклад виголосив проф. Вісньовський про інжінєрську практику в розвитку ґеоґрафії» («Діло»).

«Польский діяч - шпигуном і провокатором! Ціла держава стоїть під вражінєм небувалої афери. Під замітом шпигуньства в хосен Росиї станув чоловік, який в польскій суспільности тішив ся славою патриота “першої кляси”. Се справдішній польский Редль, який стягнув страшний сором на цілу польску суспільність. Львівска поліция великого шпигуньства для Росиї. Іменно дійшло вже перед роком до відома поліциї, що якийсь Шиманьский стоїть в тісних зносинах з росийским ґенеральним штабом і часто з ним обмінює ся посилками. В часі доходженя показало ся, що сей Шиманьский називає ся властиво Лев Кшемєнєцкий, великий польский патриот і діяч. Досить буде сказати, що сей чоловік має на повстанчій виставі з 1863 року свою окрему комнату, в якій помістив свої збірки. Поліция маючи певні докази в руках перевела у него трусеницю і найшла богато документів, які відносять ся до війскового і політичного шпигуньства» («Руслан»).

«У вагонах електричного трамваю 11 числа цього місяця знайдено: ковдру, парасолю, шкільні підручники і рулон нот. 12 числа знайдено: латунні прути, дві парасолі, ціпок, дамську парасольку, дві пари черевичків і два портмоне з певною сумою готівки» («Kurjer Lwowski»).

«Наші кам’яниці. Вчора з третього поверху будинку по вул. Бальоновій [тепер - вул. Гайдамацька], 18 на Леона Давидовського, який проходив поряд, впав великий шматок карнизу. Давидовського, якому проламало череп, рятункова служба відвезла до загального шпиталю» («Gazeta Poranna»).

«Поліцейська хроніка. З гардеробу готелю «Ґранд» у прислужника Юзефа Волянського вкрадено пальто і 80 корон готівкою...
До помешкання п. Юзефа Вайторна на вул. Краківській, 8 у суботу вламався злодій і вкрав два срібні ліхтарі, срібні ложки, виделки, ножі, ложечки і три келихи, загальною вартістю 300 корон» («Gazeta Lwowska»).

«Львів - Краків (0:1) 0:0. Футбольний матч збірних команд Львова і Кракова завершився перемогою Кракова з рахунком 1:0. Львів грав удесятьох, без Кухара ІІ, який через розтягнення на нозі мусив покинути поле, і без Каммерера, якого замінив Місінський, також з “Поґоні”» («Kurjer Lwowski»).

«“English Couversation Club”. Англійський розмовний клуб запрошує панів і пань на середу, 15 числа, і на суботу, 18 числа цього місяця від 7 до 9 години вечора на вул. Гофмана [тепер - вул. Чехова], 3, партер» («Gazeta Poranna»).
Previous post Next post
Up