Натрапив нещодавно на відносно новий шкільний атлас з історії України 2013 року. Та ще новіший атлас, 2016 року.
І от ці творіння мене приємно здивували. Одразу видно що наша історична географія не стоїть на місці і робить успіхи, правда не без допомоги білоруської іст. географії. Хоча в дечому, чесно кажучи навіть опереджає білорусів.
Вот наприклад. Чудова карта ВКЛР часів Вітовта. Кількома постами раніше я вже критикував самопальні інтернетні карти ВКЛ, що ж до цієї то вона напрочуд хороша.
По перше одразу видно різний статус різних земель у складі ВКЛ, їх неоднорідність, і не так поступально і нездоланно показаний натиск литовців, як наприклад в старих картах нульових
http://2.bp.blogspot.com/-8cvsR8hEa-s/Vpppor4dxpI/AAAAAAAAAUs/0JQBV_0jK6c/s1600/%25D0%25A3%25D0%25BA%25D1%2580.%25D0%25B7%25D0%25B5%25D0%25BC%25D0%25BB%25D1%2596%2B%25D1%2583%2B15%25D1%2581%25D1%2582..jpgЩе один плюс це те що автори вибирали менші часові проміжки у порівнянні з попередніми картами, тому їм вдалось показати більше подій і більше акцентувати увагу не зміни які відбувались на українських землях.
Дуже добре що автори показали удільні князівства - Київське, Подільське, Сіверське, Володимирське, адже вони після смерті Ольгерда і Кейстута часто виступали проти Ягайла і фактично були самостійними по відношенню до Вільна. Однак Кревська унія значно підсилила можливості останнього і він взявся за ліквідацію уділів неслухняних родичів.
Є в карти і дрібні недоліки, деякі з них однак кидаються в очі. Це в першу чергу кордони уділів і земель. Наприклад автори показали що між Берестям і Володимиром існував соєрідни "коридор" Вітовта, хоча в реалі його не було, про що свідчать пізніші докменти, от хоча б старіші карти тих ж авторів де нема цих коридорів
https://izno.com.ua/wp-content/uploads/2014/11/lu.png Трошки криво зображено Острозьке князівство, але це не дуже суттєво насправді. Не має Збаразької волості, яка принаймні до 1430 р. вже виділилась в окреме князівство, немає Четвертинської волості та Звягольської. Не до кінця ясний статус земель північніше Пинська, але вони скоріш за все входили до Пинського та Клецького князівств а не були великокняжим доменом.
Київське князівство сильно розтягнулось на схід тому що йому обрізали кусок лівобережжя,
http://www.hist-geo.net/media/blogs/blog/BRE/Kiev_2_publ.jpgНе виділена Яголдаєва тьма на схід від Курська. Трошки не вірно показані кордони Степанського і Дубровицього уділів, але суттєвий плюс що правильно показано Чарторийське князівство на відміну від білорусів які його малювали кривувато. Трохи забагато, здається вділили Гольшанам і Заславлю білоруському, але там кордони толком не зафіксовані до кінця 15 ст.
От здається все, якщо ще знайду щось буду доповнювати.
Таким чином бачимо що карта насправді дуже хороша, має багато плюсів, видно що автори старалися, і звертали увагу на найменші деталі, Події дати і більшість кодонів показано достовірно. Є, звичайно і низка мінусів, але це лише свідчить про те що авторам треба і далі вдосконалюватись і краще працювати з джерелами