Про відпустку 19. Частина перша. Варшава на один день

Mar 01, 2020 17:04


Je ne savais rien de Varsovie
Que Chopin, le Comte Palewski
Quelques chansons qui faisaient danser
Sur les tables en été

Пора вже розпочинати розповідь про минулорічну велику відпустку. Точно пора) . Пів року вже пройшло. Хто не в курсі, то літали ми з Оленкою в Португалію. Доторкнутися до океану - то була одна з моїх мрій.
Квитки купували ми завчасно, місяці за три. Довго шукали, примірялися, відловлювали знижки. І от в один з чудових травневих вечорів, сидячи в кав'ярні на Подолі, ми таки придбали їх. Квитки, я маю на увазі. Так як прямі рейси виявилися доволі дорогими, то брали через Польщу.
Квитки на двох : Київ-Варшава, Варшава- Порту, Лісабон-Вроцлав, Вроцлав-Київ обійшлися нам в сумі приблизно в 12 тисяч гривень. Це при тому, що в ту сторону в нас було одне на двох Priority на кожному перельот, а назад один на двох багаж. Багато речей ми з собою не возимо, а багаж брали тільки щоб навести різних смаколиків. А то не привезти з Португалії сардин і портвейну - то злочин якийсь.

Отож рано вранці, погрузилися з Оленкою в таксі і помчали в аеропорт "Київ". Подорож розпочиналася з Варшави.





Wizz Air з Києва в столицю Польщі літає в основний аеропорт міста в аеропорт імені Фредеріка Шопена (Lotnisko Chopina w Warszawie/WAW). Це найбільш завантажений аеропорт Польщі, на частку якого припадає близько 50% повітряних перевезень від загального пасажиропотоку країни. Але для туристів він зручний тим, що знаходиться в межах міста і добратися з нього в центр дуже просто громадським транспортом.
До центру Варшави можна дістатися на денних маршрутах № 175 (яким ми і поїхали) і № 188, а також нічному № 32. Автобус № 148 доставить вас в південну і східну частину міста, а маршрут № 331 - на станцію метро Wilanowska, що в південній частині Варшави.
Також до центру можна добратися електричками, або, звичайно ж, на таксі).
Ціни на проїзд в громадському транспорті Варшави :
20 хвилин - 3,4 злотих, на 75 хвилин - 4,4 злотих ( з можливістю пересадки), добовий квиток - 15 злотих. Це основці ціни для туриста... там ще є градація на купу різних проїзних, кому цікаво . або треба - то легко гуглиться.
Квиток до Порту в нас був на вечір цього ж дня , але з іншого аеропорту (про це трохи пізніше розкажу), тож коварний план полягав в тому. щоб добратися з аепорорту до залізничного вокзалу, залишити там в камері схову основну частину речей ( щоб ви розуміли, додатковою сумкою в нас був 50 літровий наплічник, не повністю заповнений, правда) , вирушити в місто погуляти, а потім їхати в аеропорт з вокзалу, забравши речі.
На станції Варшава Центральна (Warszawa Centralna) на нас чекав сюрприз.
Всі автоматичні камери схову не працювали. Виявляється 2 вересня , тобто через три дні до столиці Польщі мав приїхати Дональд Трамп, і заходи безпеки за маршрутом його переміщень почали впроваджувати заздалегіть.
Десь мабуть поруч з вокзалом мав проїхати...
Ми спочатку трохи прифігіли, але потім пощастило. Пошукали і знайшли звичайну ( ручну) камеру схову, яка працювала. Здали великий наплічник, попереднього скинувши в нього більшість речей з маленьких рюкзаків і вирішили досліджувати Варшаву. Купили в Бедронці ( Biedronka) на вокзалі собі булок, одна з яких називалася " Португальський сендвіч".Підтверджую, в Польщі знають, як виглядають португальські канапки)).
Ще перед тим, як показувати фотки зазначу, що Оленка перед поїздкою добивала свою роботу і дуже мало спала, тож прогулянка Варшавою була зовсім неспішною).

Хмарочоси поряд з Вокзалом. Стильно, модно, молодьожно). Я, насправді, люблю таку архітектуру.




А це ,власне, і сам головний залізничний вокзал столиці Польщі.
Побудований він був в 1975 році. З того часу не перебудовувався , тільки під Євро 2012 проводився косметичний ремонт. Доволі якісний, станція виглядає сучасною.







Безлюдними вулицями ( все перекрито. через майбутній візит президента США. Візит, на скільки я знаю так і не відбувся. Був відмінений в останній момент) пішли в сторону Палацу культури і науки (Pałac Kultury i Nauki)(колишнього Палацу культури і науки ім. Йосипа Сталіна).

Знаходиться він в самому центрі Варшави на площі Дефіляд (plac Defilad/Дефіляда - в данному випадку мабуть перекладається як "урочисте дійство").
Побудований він за три роки під керівництвом радянського архітектора Льва Руднєва і введений в експлуатацію у 1955 році. Архітектурний стиль - суміш архітектурного арт-деко, соціалістичного реалізму і польського історизму ( кароч. величезний сталінський вампір).
Зараз тут знаходяться офіси багатьох компаній і державних установ (кінотеатри, театри, магазинах, університети (Collegium Civitas), наукові органи). Також тут проходять різні види виставок і ярмарок, серед яких Міжнародний книжковий ярмарок (з 1958 р.). В палаці розташовані конференц-зал на 3000 чол., музей техніки, музей еволюції ПАН і Палац Молоді з басейном.
Будівництво Палацу Культури і Науки у Варшаві було радянською ініціативою, «даром дружби народів СРСР братерському народу Польщі». Вперше ідея будівництва висотної будівлі, подібну до московських висоток, була висловлена під час візиту до Варшави у липні 1951 р. міністра закордонних справ СРСР В’ячеслава Молотова, коли він обговорював плани післявоєнної відбудови столиці Польщі з головним варшавським архітектором Юзефом Сиґаліним.

З 1 лютого 2007 р. Палац Культури і Науки у Варшаві став пам'ятником історії і культури. Боротьба за включення його в список об'єктів, що охороняються, тривала вже декілька років. У 2005 він відзначив своє 50-річч, активно обговорюване питання про його охорону було спровоковане планами по переробці Конгрес залу в мюзик-хол, що привело б до знищення автентичних інтер’єрів частини Палацу.
1 лютого 2007 заступник воєводського консерватора пам'ятників Мачей Чердиш підписав документ про включення ПКіН до списку об’єктів, що охороняються, особливо цінних для історії і культури Польщі.
Цього року будівля відзначить своє 65-тиріччя.







Походили поряд , рушили далі. Прикольний. хмарочосик, правда?




Наш шлях пролягав в сторону Свентокшиського парку ( Park Świętokrzyski).




Це по суті невеличкий сквер з фонтаном по середині. Також тут знаходиться пам'ятник видатній людині Янушу Корчаку ( Pomnik Janusza Korczaka w Warszawie), он на фото зліва його можна побачити. Погугліть обов'язково , якщо не знаєте хто це (мені то Оленка розказала). Це дійсно була видатна людина з величезним серцем. В Києві також є йому меморіальна дошка. Хто скаже де вона знаходиться?
Та і вулиця його імені недавно з'явилася в столиці України.







Рушили далі. Костел всіх Святих ( Kościół pw. Wszystkich Świętych). Історична будівля ( 19 століття). У Варшаві після Другої світової їх не надто багато збереглося.




Поряд сквер з цікавим фонтаном. Мабуть круто тут сидіти спектного літнього дня.




Це ж явно не старовинна будівля.




Далі ми потрапили до Саксонського саду (Ogród Saski), що був заснований ще в 17 столітті ( 1713 рік закладення парку).










До Монументу невідомого солдата (Grób Nieznanego Żołnierza), підійти впритул не змогли, бо на площі Пілсулського (Plac Józefa Piłsudskiego), що напроти монументу польські солдати тренувалися... зустрічати Трампа))).
Підісрав нам Дональд трохи))).




Якось обійшли площу і чигирями вибралися до вулиці Крапівся передмістя ( Krakowskie Przedmieście), а ця вулиця вже веде до Старого Міста Варшави.







Відома ( широковідома у вузьких колах) ринва у вигляді дракона на центральній площі Варшави - Замковій ( Plac Zamkowy).




Королівський замок(Zamek Królewski w Warszawie), логічно, що розташований він на Замковій площі))). Вхід у внутрішній двір безкоштовний. Вхід в музеї , які розташовані в приміщеннях здійснюється за додаткову плату.




Цього разу музеї нас цікавили мало , тож ми пішли досліджувати Старе Місто столиці Польщі. Все, що ми бачимо зараз це по суті новоділ. Після Варшавського повстання ( 1944) нациські війська методично знищували всі будівлі тут. Майде все тут відбудовано вже після Другої світової війни.
Станом на 1945 рік в Варшаві було знищено приблизно 85 % будівель.
Доречі, кажуть цеглу на відновлення Старого Міста Варшави возили аж з самого Мальборка, розбираючи тамтешній замок.
На фото - дзін на вулиці Каноні (Dzwon na Kanonii), для туристів його в довідниках називають Дзвоном бажань. Дивна назва, бо площа Канонія ( Placyk Kanonia), на якій він знаходиться на місці старовинного кладовища.




Але місце дуже мальовниче).




Звернули в найближчий провулок. Через арочку вийшли на Гнійну Гору ( Gnojna Góra). Хоч назва і не дуже, але місце дуже мальовниче. Це зараз а раніше тут було сміттєзвалище Старої Варшави.




Посиділи, трошки. Відпочили.







Пішли далі. Повів Оленку до мого улюбленого місця в Старому місті Варшави. По вулиці Бугай (Bugaj) ми спустилися до Печальної вулиці ( Boleść). Знову не зважайте на назву. Тут дуже красиво. Особливо, якщо піти далі до Костелу св. Духа (Kościół Paulinów pw. św. Ducha i św. Pawła Pustelnika) по вулиці Мостовій ( Mostowa).
















Неподалік знаходиться площа Ринок Нового міста (rynek Nowego Miasta). Тобто зараз місто тут також старе, але не завжди ж так було. Тут час задуматися про відносність всього.
На фото красива штука від фонтана на цій площі і купол Костелу св. Казиміра ( Kościół Sakramentek pw. św. Kazimierza Królewicza).




Дивитися по сторонам треба постійно. Іноді цікаві речі знаходиш у зовсім несподіваних місцях.




Костел Благовіщення Діви Марії ( Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Warszawie). Поруч знаходиться пам'ятник Марії Склодовській-Кюрі (Pomnik Marii Skłodowskiej-Curie) - національній героїні Польщі. Тут дуже багато згадок про неї.
Пам'ятнік вночі не світиться зеленим сіянням. Дивно)). (Хоча ви ж знаєте,що радіактивні матеріали не світяться? це видумки кіношників).







Відпочили трохи. Оленка навіть поспала чверть годинки. Тут доволі симпатичні краєвиди, коль чо).







Пішли гуляти далі. Здебільного просто тинялися вуличками Старого міста.










Варшавський барбакан (Barbakan w Warszawie або Barbakan Warszawski) - барбакан (напівкруглий укріплений форпост) у Варшаві, столиці Польщі, який є одним з небагатьох збережених елементів комплексу укріплень XVI століття, що оточували Варшаву. Розташований між Старим містом і Новим містом .
Звичайно ж , майже повністю був зруйнований в 1944 році, відновлений у 1952-1954 роках на основі креслень XVII століття.










Пам'ятник Юному повстанцю.
Автором пам'ятника є польський скульптор Єжи Янушкевич. Він розробив його ще в 1946 році, і до встановлення пам'ятника скульптура маленького повстанця була відома в країні у вигляді маленьких статуеток.Бронзовий пам'ятник юному повстанцеві, встановлений на невисокому постаменті, являє собою хлопчика 6-8 років, який одягнений у велику для нього каску, на яку прикріплена стрічечка біло-червоного кольору - символ польського прапора. Маленький захисник міста тримає в руках гвинтівку . Вважається, що прототипом маленького героя став син медсестри на призвіще Кучеряшка (Kręcone).




Потинялся ще трохи Старим Містом...







І рушили далі. Вирішили сходити до Бібліотеки Варшавського університету (Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie). Пішли пішки.







Чим далі від туристичних натовпів, тим менш прилизана Варшава.




Добралися .
Саме цю будівлю бібліотеки було введено в експлуатацію 15 грудня 1999 року ( взагалі Варшавська національна бібліотека заснована у 1816 році). Нова будівля бібліотеки складається з головного корпусу заввишки 4 поверхи та низького фронтового корпусу. Корпуси з'єднує пасаж зі скляним дахом. На даху головного корпусу влаштований ботанічний сад площею в 1,5 га. Саме цей сад нас і цікавив.
Вхід до саду безкоштовний, але відкрито тут лише вдень. Нічні фото зробити не вийде звідси.
Але тут класно).






















От звідти ми прийшли. То Королівський замок. Здається, що далеко, але насправді йти хвилин 20.







Після бібліотеки прогулялися трохи біля центру науки "Коперник" ( Centrum Nauki Kopernik). Кажуть, класний музей, але не думаю, що після амстердамського NEMO нас сильно вразить такий формат музея.




Притомилися. Пішли шукати метро. А знайшли символ Варшави - сирена (Warszawska Syrenka). Оригінал встановлено на площі Старий Ринок ( перше фото в пості), а це збільшена копія стоїть на набережній Вісли поруч з Свентокшиським мостом ( Most Świętokrzyski), який мені дуже нагадує Північний міст в Києві. І вантовий в Ризі).




Метро ми також знайшли)). Воно поруч. А поїхали ми в парк Королівські лазенки, але перед тим, ми просто були зобов'язані провідати точку продажу морозива GoodLood, яке розпробували у Кракові.




По дорозі до морозивка надибали красивенну Парафіянську церкву святого Спаса ( Kościól parafialny Najświętszego Zbawiciela), дивно, що вона не трапляється в туристичних путівниках. Дуже красива споруда.




Після морозивка ж, пішкарусом рушили до парку. Ось такі от соціальні мурали у Варшаві трапляються. " Підтримуйте літніх людей" пропагують вони.




Королівські стежки, Лазєнки, Парк Лазєнковський (Łazienki Królewskie, Łazienki, Park Łazienkowski) - палацо-парковий комплекс у Варшаві, що вирізняється чисельними пам'ятками в стилі класицизму, заснований у XVIII столітті польським королем Станіславом Августом Понятовським, спланований королівськими архітекторами: Домініком Мерліні, Яном Крістіаном Камсецером і Яном Крістіаном Шухом.
Околиці, в яких були засновані Лазенки, багато століть тому належали до володінь Яздова, що знаходиться поряд з Варшавою, тобто Уяздова. Біля підніжжя схилу Вісли тягнувся Звежінець (звіринець), в якому мазовецькі князі полювали на дичину. Поруч з ним у другій половині XVI-го століття королева Бона заснувала італійський сад. У 1578 р. в Уяздовському маєтку на честь шлюбу Яна Замойського відбулася прем’єра «Відмови грецьким послам» Яна Кохановського.

Приблизно в 1683-1689 роках за розпорядженням С. X. Любомирського Тільман де Гамер побудував в центрі Звежінця бароковий павільйон Лазні, а на північ від нього - павільйон, званий Ермітажем. У 1720 р. палац був переданий Любомирськими в оренду королю. Август II Сильний хотів зробити з нього прекрасну королівську резиденцію.
В останній рік царювання Августа III вдова Теодора Любомирського Ельжбета і їх син Каспер остаточно продали Уяздув Станіславу Понятовському, тоді ще лише стольнику Великого князівства Литовського. Вже будучи королем, 13 січня 1766 року Станіслав Август виплатив суму 1100000 злотих, тим самим, остаточно прибрати маєток.

На перебудову палацу пішла величезна сума, і вже в 1769 р. в ньому поселився Станіслав Август. Однак ремонтні роботи так і не закінчилися. Молодий король відрізнявся марнотратністю, і в його голові виникали все нові ідеї. Роботи над садом і будівлею тривали до останніх днів його правління.

З перебудови палацу почалася велика інвестиція короля - створення палацово-паркового ансамблю. Одночасно з будівництвом тривали роботи в інших частинах Звежінця. Були побудовані нові будівлі: Білий Дім і Мислевіци. Білий Дім був поставлений на захід від Палацу на плані квадрата, в стилі класичної вілли другої половини XVIII-го століття.

До побудованих будівель відносяться також Резервуар і Великий Флігель. Далі були побудовані «le Trou-Madame» - спеціальна невелика будівля від назви модної у той час гри, схожої на більярд, а також Турецький Будинок (не зберігся).

Коли житлові павільйони були готові, в Лазенках почали думати про театри. Таку функцію повинен був виконувати дім «le Trou-Madame». Його назвали Малим театром. Незабаром він дійсно виявився занадто малий і був покинутий. Театр влаштували в новозбудованому будинку під назвою «Помаранчарня» (дослівно Оранжерея). Його відкриття відбулося 6 вересня 1788 р., він був призначений для короля і його двору. У тому ж році почалося будівництво чудового амфітеатру, зі сценою на острові і глядацьким залом у формі півкола. Перше урочисте представлення відбулося 7 вересня 1791 року

Сьогодні Королівські Лазенки - це обширний парк з мальовничими алейками, каналами, водоймами, прикрашений численними чудовими скульптурами. Серед алей парку, в різних його частинах розташовані старовинні будівлі. Найважливіша з них - Палац на воді, в якому була баня великого коронного маршала Станіслава Геракла Любомирського.

Так от. На всю цю красу в нас було зовсім мало часу. Тож пробіглися кабанчиками)). Зупинятися не можна було). Оленка б заснула).










Той самий славнозвісний Палац на воді (Pałac na Wyspie).
















Вибігли з парку і помчали на вокзал. Забрали речі і купили квитки щоб добратися до другого Варшавського аеропорту - Модлін. Бо летіли ми в Порту з Варшави Ryanair.
Аеропорт Варшава-Модлін ( Port Lotniczy Warszawa/Modlin,IATA) - міжнародний аеропорт, раніше занедбане військове летовище, що був відкритий в липні 2012 року[1] Розташований за 40 км до півночі від центру Варшави.




Є два основних способи доїхати до аеропорту Модлін :
Оптимально скористатися пропозицією mazowieckie.com.pl і придбати квиток на поїзд + автобус за 17 злотих. І ще один варіант - скористатися трансферами modlinbus.pl .
Ми вибрали перший варіант і таки добралися з горем по полам. Спочатку довго не могли знайти, з якої ж колії відходить наш потяг. Потім мало не вийшли з потяга не на своїй зупинці... Але таки потрапили в аеропорт, швидко прошли всі контролі і стали чекати ( трохи зарання приверлися).
Аеропорт Модлін - та ще срака світу. Маленький, переповнений, сидячих місць немає.. жах кароч. але що не стерпиш, бо на завтра нас чекав ОКЕАН.
Але про це наступного разу. Буде цікаво. Не перемикайтеся.




Booking тимчасово завершив свою реферальну програму, тож знижку ( суттєву, до 39 $) ви можете отримати тільки за одним з моїх реферальних лінків. Потрібно зареєструватися на AirBnb через посилання www.airbnb.ru/c/shuras1 - і отримати плюшки. Ну і мені трохи перепаде).

Оригінал публікації ось туточки

польща, каняка, фото, фото19, 650 d, 17-40, подорож, оленка, позитифф, літо, тріп19, варшава

Previous post Next post
Up