Pot of gold honey

Apr 16, 2007 23:17

I spent about $123 in one day !!!!!!

Not on clothes.
Not on accessories.
Not on fine dining.

I spent $123+ on 2kg worth of Manuka honey from Nature's Farm. (with a UMF of 10+)

How can honey cost so much?!!? You would think the honey was made from Golden KING bees or something. haha! Ok that's lame.

Well it IS Manuka, and not those $3 bottle from China kind. No offence to the country ya.

Now I am going to savor every last drop of honey.

But then again, I don't know what is so fantastic about Manuka and all the UMF stuffs. Will probably do my research after the exams. Haha I have to know why the honey is worth spending such money on.
Previous post Next post
Up