Петро СКУНЦЬ: Тільки будьте, Іване Чендею!

May 27, 2007 16:04



Завжди так виходило, що день народження ми свят­ку­ва­ли окремо. Адже він у нас - в один і той же день. І мої гості не завжди були б у вас бажаними, а ваші - в мо­їх гостей. Кажу - гостей, бо сам я ніколи не був гос­по­да­рем своєї долі, я довірявся їй, долі. І коли я був ще сту­ден­том, доля мене звела з вами. Не стану лукавити: пер­ша дорога до вас була довгою. Ви сиділи у найбільшому ка­бінеті Спілки письменників, а я йшов до вас по килиму, і ця дорога мені була дов­шою, як дорога до школи, в яку я ходив із далекого при­сілка.
---------------------------------------------
Іван Чендей та Петро Скунць сьогодні вже по той бік. І поза всяким сумнівом - обоє вони залишаються ду­хов­ною опорою для дуже багатьох в Україні й поза нею су­щих. Стаття написана до вісімдесятиліття Івана Чендея. Та й собі написав - “Собі на 60-річчя”:
Некрологів я написав до блуду

про тих, кого любив і не забуду.

І от самому смерть у спину дише.

Ба хто мені некролога напише?

Той - у служаках, той - авторитет.

Пожду. Аж поки зродиться поет.

Ав­тор запропонував ці речі до травневого “Екзилю”.

Скажу відверто, мені показались ви холодним на­чаль­ни­ком. Та, очевидно, зваживши на мої цураві шахтарські бо­кончі (брат-шахтар подарував), ви собі щось надумали. І через пару днів мене запросив бух­галтер пись­мен­ни­ць­кої організації, вручив мені 20 рублів. Та це ж майже сти­пен­дія!

Нас дуже хотіли посварити. Коли я, вже після уні­вер­­ситету, служив (нашим?) Збройним Силам на Да­ле­кому Схо­ді, мені писали: «А от Чендей на чер­го­вих зборах ска­зав: «Скунць в’їхав на білому коні в лі­те­ратуру».

Може, й так. Але з того білого коня давно сталася шка­па. Ще тоді, коли вони навіть на віддалі в 12 ти­сяч кі­ло­мет­рів хотіли нас посварити.

В тому, що ми не посварилися, очевидно, ваша біль­ша за­слуга, як моя. Адже ви й Дмитра Кременя, що не був ян­голиком, тримали терпляче біля своєї ви­важеної на­тури.

І коли ви для мене були просто чоловіком не моєї «фай­­ти» (я жив своїм буйним, а не вашим нібито спо­­кій­ним розважливим життям), я не знав, що вас хо­чуть про­сто знищити. Як людину, котра чи не єди­на в Закарпатті має силу протистояти брутальним за­їзним хлопам, що кон­че хотіли наступити бруд­ни­ми чобітьми на душу гор­до­му народу.

Тоді ще наш народ був гордим.

Вас тоді виключили з компартії. І ви умовили ме­не всту­пити до неї. Щоб у письменницькій орга­ні­за­ції, де все вирішувалося на партійних зборах, була своя людина.

Тоді виключення з компартії означало навіть біль­ше, ніж невступ до медведчуківської партії, кот­ра заш­морг­ну­ла багатющу державу на ефіопському рі­в­ні, корис­ту­ю­чись Президентом, що прийшов до вла­ди по закупівель­них цінах.

А після вас - «пошла писать губерния». На За­кар­патті в антинародні потрапили єврей Кривін, ма­дяр Ковач, ук­ра­їнець Скунць і навіть поміркований що­до влади Мей­геш. Бо потрібно було задушити «гід­ру, що піднімає го­ло­ву» (вислів мого ви­дав­ни­чо­го директора).

Ой, хлопці-комсомольці, які в шістдесят, і в сім­де­сят літ із комсомолу не вийшли! Комсомольського азар­ту у вас вистачало, а розуму, який тоді нічого не кош­тував, ви так і не пробували набути.

Але чого я до цих хлопців звернувся - вони й ни­ні при вла­ді, і результати їхньої любові до народу на­я­ву.

Я до вас звертаюся, Іване Михайловичу, - як до лю­­ди­ни, що при владі не була, але умами володіла і во­лодіє.

Коли вам захотіли повернути компартійний кви­ток, ви, наскільки знаю, за ним не пішли.

Я компартію теж покинув, коли став головою кра­­йо­во­го Народного руху. І знаєте, чому я тоді ні­чо­го не бо­яв­ся? Бо однодумцями в мене були Іван Чен­дей, Іван Меш­ко, Фелікс Кривін, Юрій Керекеш - люди, які навіть у дріб­ницях чесні до кінця, а вже у ве­ликому ділі...

Ми ж не були тими, хто не має чого втрачати, крім кай­данів. Ми мали народ із собою, за собою, а го­ловне - пе­ред собою.

На жаль, цей народ занепав за роки незалежної Ук­­ра­ї­ни більше, аніж за відверто антинародної вла­ди. А пол­чи­ща графоманів, що окупували лі­те­ра­ту­ру, не дають нам пра­во на довіру до літератури.

Тож будьте, Іване Чендею! Навіть якщо літа не до­­зво­ля­ють вам писати - будьте. Як духовна опора. Не тільки для мене, а й для молодших. А такі серед них є, Іване Ми­хай­ловичу! Будьте з нами, будьте з ними.

Скунць, Чендей

Previous post Next post
Up