Петро МІДЯНКА: Є така країна СКУНЦІАНА

May 24, 2007 12:06



З втратою Петра Скунця й без того мале Закар­пат­тя ще більше змаліло й змізеріло. Ужгород став менш колоритним і привабливим у своїх вічно за­кло­потаних прагматичних мешканцях Цегольні, Бо­ло­тини й Боздоша. Петро Скунць був культурною “Mar­chia Ruthenorum” близько півстоліття й ця мар­ка додавала значимості Закарпаттю в цілому сло­в’ян­ському світі.

Петро Скунць був непомірно совісним і то­ле­рант­ним у ставленні до свого народу: чи то був радван­сь­кий циганин, чи бомж з площі Корятовича, чи ра­фі­но­ваний інтелігент з Винничної.

Міжгірська Верховина дала його серцю всі не­об­хід­ні живильні соки, і він скаржився, що перед вік­на­ми його дому на проспекті Свободи нема жодного де­рева. Це після міжгірського присілка Прохідне ба­чи­лося поету якимось люмпенським дикунством.

Міжгірська Верховина дала його серцю всі не­об­хід­ні живильні соки, і він скаржився, що перед вік­на­ми його дому на проспекті Свободи нема жодного де­рева. Це після міжгірського присілка Прохідне ба­чи­лося поету якимось люмпенським дикунством.

Про єдність Природи й Людини він писав у “Роз­п’ят­ті”. Не на стільки там був стержневий, розп’ятий на воротах гуральні Іван Кубинець, батько нашої шкіль­ної прибиральниці, як, скажімо, послання до Мар’­я­ни Данканич, епіграф з листа якої взяв Петро Ми­ко­ла­йович до свого тексту.

“Розп’яття” я читав студентом, певний час спіл­ку­вав­ся з Мар’яною, котра хотіла, “щоб люди походили від квітів”.

Петро Скунць стояв осібно від своїх колег-шіст­де­сят­ників, хоч не мав табірної долі, як Микола Ру­ден­ко чи Василь Стус, був членом КПРС за вимогою ви­дав­ничої посади й був шельмований, як це зазвичай бу­ває, найбільше земляками.

Скунць був і комунікабельним, і замкнутим, і ду­же тямущим у редакторських та літературних спра­вах. Чиюсь бездарність мусив плуганити своїм по­туж­ним талантом. Це призводило до стресу, до чар­ки, до надмірного паління й нехтування далеко не здо­ров’ям нинішнього “жирного кота”.

Головне, мабуть, не спосіб життя поета в його все­біч­них слабостях, а те, що він написав. І премія ім. Та­расаШев­ченка тут якось на задньому плані, і його впев­­не­ність та непоступливість. А от тексти Петра Скун­­ця - це класика в смислово-понятійному, в си­ла­бо-то­нічному плані безперечна. Майстер епічного вір­­ша, майстер експромту, віртуоз поетичних при­свят, зов­сім не таких, як на телеканалі “Тиса” й радіо “За­­кар­паття-FM”, а присвят вищого пілотажу.

Зі Скунцем я, на жаль, спілкувався мало, хоч саме він після Василя Вароді написав мені передмову в то­дішню “Молодь Закарпаття” й рекомендацію в НСПУ, він також умів закрити рота плаксивому сту­ден­тику: “Ми теж не мали телефонів і не хникали”.

Знаю, знаємо всі, яким будівничим української Не­­залежності був Петро Миколайович Скунць. Він  не бо­явся ні обкомівських секретарів, ні якихось ін­ших бо­сів: “Вони мені не страшні...”

Коли йому не писалося - на те було багато при­чин - перекладав, перекладав також вишукано й гар­но, робив це вимогливо й цього вимагав від інших.

Будучи скупим на похвалу (бо хто з питоменних вер­ховинців на це щедрий), він хвалив мою пуб­лі­цис­тику, докоряв дуже інтелігентно.

Іван Франко писав про “вічного революціонера”, Пет­ро Миколайович був “вічним опозиціонером” до за­хисників зла, мороку, темряви, безпросвіття. Йому до останніх днів не подобалися правлячі кола: не мог­ли ніяк у ньому поєднатися велика любов до Ук­ра­їни й ненависть до її Сатурна, що пожирає власних ді­тей.

Усі знають, що Скунць вживав, але дуже шля­хет­но вальсував на бенкетах з вишуканими ужго­род­сь­кими дамами, запально мітингував, мені імпонувала зав­жди ємність його слова, хоч я також Петро Ми­ко­ла­йович, але зовсім-зовсім інший, і точнісінько та­кий закарпатець, яким був Скунць.

Петро Скунць за життя був удостоєний комсо­моль­ської премії ім. Дмитра Вакарова за поему “На гра­ниці епох”, як і його теж, на жаль, уже покійний кум Василь Вовчок. Суперечлива постать Вакарова, який своєю ортодоксією в Ізі “задирав мадярів”, Пет­ром Скунцем змальована талановито, мудро, без обо­в’язкового тоді пафосу.

Петро Скунць ніколи не був одіозним, але був лю­ди­ною “з вершин і низин”.

Востаннє його бачив перед святом Миколи Чу­до­твор­ця на книжковому ярмарку. Оскільки ми в Спіл­ці були обидва Миколайовичі, а в нього ще й син Ми­кола, то зазвичай випили по чарці. На прощання я поцілував його в сивий вус, за який юний чемпіон Льво­ва з боксу поет Віктор Неборак хотів посмикати.

Переді мною були “Сонце в росі”, “Погляд”, “Роз­п’ят­тя”, “Один” - епохальні книги, епохальний поет, за яким сьогодні по-людському жаль, по-людськи сум­но:

Не сумуй, кохана,

Що береться осінню чоло,

Є така країна Франкіана,

Де зів’яле листя ожило...

Є така країна Скунціана!

Скунць, Мідянка

Previous post Next post
Up