Василь ҐАБОР: РОЗМОВИ НАОДИНЦІ З САМОТНІМ ПОЕТОМ

Nov 02, 2007 16:33



Доля Івана Колоса, поета Карпатської України, така ж тра­гічна, як і доля молодої держави, співцем якої він був: сплеск радості і великих надій та безжально перервані спо­дівання і можливості. І хоч Іван Колос прожив три­ва­лий вік - його творчий розвій припинився саме з кри­ва­вою драмою Карпатської України. Печальна й кончина по­ета. Як помер - то тиждень пролежав у помешканні, і лі­кар не зміг встановити точну дату його смерті. Отак і буде зна­читися дата його смерті: помер між 29.11. - 5.12.1993 ро­ку в Бржезові, у Чеській Республіці.

Але чому розпочинаю розмову про Івана Колоса з такої сум­ної ноти? Можливо, тому що не за­ли­шає мене від­чут­тя, що він, пожертвувавши все життя слу­жінню своєму на­ро­ду, виявляється тепер нікому неп­о­тріб­ним, адже й сьо­го­д­ні на Закарпатті дуже мало зроб­ле­но для належного вша­нування пам’яті поета.


І мені згадуються його слова в передостанні роки жит­тя, коли переконував його відвідати рідний край:

- Я ціле життя був поза Закарпаттям і тепер не хочу вер­татися додому, бо мене ніхто там не знає. На За­кар­пат­ті мають мою поезію, то нехай оцінять її задля факту. Там є все: хто я є, як жив. Але нема чого робити рекламу, що я слав­ний, я себе таким не вважаю, то все минуле і треба ду­ма­ти про сучасні проблеми, не про одну людину, а про всіх.

- Шкода, що ви не створили сім'ї, - сказав тоді йому. А він у відповідь:

- Та я би тоді мусив стати запроданцем. А так я від­по­ві­дав лише за себе. Якщо я терпів, то сам, а так мусили б тер­піти і діти, і жінка. І тоді я б мусив бути піддатливішим.

Тривалий час (сливе двадцять п’ять років) родичі роз­шу­кували Івана Колоса через «Червоний Хрест» і вва­жа­ли, що він через політичні переконання перебував в ув'яз­нен­ні. Однак сам поет стверджував, що працював простим ро­бітником (у листі від 22.10.1990 р. він писав, що «50 ро­ків... як безправний раб заробляв дуже тяжко на вбоге жи­во­тіння»), що, на нашу думку, для людини з високою еру­ди­цією (а Іван Колос закінчив Карлів універститет і во­ло­дів декількома іноземними мовами) було майже рів­но­зна­ч­­ним позбавленням волі. Проте він мав можливість пі­ти й лег­шим шляхом: засвідчити свою лояльність і вчи­те­лю­ва­ти. Однак не зробив цього.

- Я не хотів йти вчити дітей у школу, - казав, - бо вва­­жав і вважаю, що комунізм - то річ погана, а як я міг вчи­­ти дітей поганому?

Наприкінці 80-х років до Івана Колоса почали при­їж­джа­­ти родичі з Закарпаття. Але він жив в малій одно­кім­нат­ній квартирі, в якій могли зупинитися лише двоє гос­тей, та траплялося, що до нього приїжджало і значно біль­ше, тому прохав усіх попередньо повідомляти його про при­­їзд. «Таким способом буду мати хоч приблизний по­ря­док, як до мене будуть приїжджати гості гарненько за чер­гою один по другім, а не гуртом по 5-6 осіб.., як це сталося у вересні цього року», - писав у листі від 14.11.1988 р.

Коли й нам з дружиною вдалося погостювати у нього, то я був вражений його страхом перед каральними орга­на­ми. Він вважав, що за його квартирою слідкують, а про се­бе, як поета Івана Колоса, вів мову в листах тільки у третій осо­бі і категорично відмовлявся подавати комусь будь-які пись­мові свідчення про себе. Через це незаслужено на­па­дав і на людей, які щиро цікавилися його долею і просили на­писати про себе, вбачаючи в них таємних агентів. І ли­ше згодом я зрозумів, що побоювання Івана Колоса були-та­ки не безпідставними: він - один із членів ОУН і від­чу­вав реальну загрозу власному життю від каральних ор­га­нів. На це проливає світло і його лист від 13.05.1991 р., у яко­му він писав про себе в третій особі: «Сам І. К., що піз­ні­­ше стався Іва­ном Колосом, ніколи не давав своєї адреси ре­­дакціям ча­сописів і видавництвам і не перевіряв, що, де і коли було опубліковано. Якраз такий поступ мав свої не­об­хідні при­­чи­ни». Цими «необхідними причинами» було те, що Іван Колос після закінчення війни радив іншим ви­їж­джа­ти до Америка, а сам залишився, чи точніше ка­жу­чи, був за­лишений в соціалістичній Чехословаччині. А щоб за­стра­хуватися від депортації в радянську Україну, по­ет піс­ля війни з допомогою друзів змінив у документах на­ціо­наль­ність на словацьку, що дуже боляче сприймав. І осо­б­ли­во на старості. Та попри всі труднощі Іван Колос до кін­ця життя зберіг у душі світлу віру в свій народ і за­ли­шив­ся вір­ним власним ідеалам. Якось сказав мені:

- Нарід відроджується, як дерево, але мусить усе йти від нових ґенерацій і новими методами, а не як за козаць­ких часів.

У мене збереглося небагато листів Івана Колоса. Як пе­ре­­читую їх, то згадую, як гуляли з поетом околицями міс­теч­­ка Бржезова, Карловими Варами та Прагою. У його лис­тах проявляються не лише вроджена інтелігентність, але й яс­­ний критичний розум та внутрішня врівноваженість. Іван Колос дуже часто безпристрасно говорить і про себе та свою творчість.
А наприкінці 1993 року нові сніги замели навіки сліди Івана Колоса на чужій землі.

Закарпаття, література, Карпатська Україна, Василь Ґабор, поезія, Іван Колос

Previous post Next post
Up