На останніх виборах були не тільки повернуті старі
способи фальсифікації на виборах, а й запроваджено 2 нових. Ці способи серйозно відрізняються від інших в першу чергу тим, що направлені не стільки на покращення свого результату, скільки на погіршення результату супротивника.
Перший, фальсифікація недійсними бюлетенями, - це коли ворожий бюлетень зазнає покращення... і визнається недійсним. Другий - це коли недійсною визнається уже вся дільниця. Ну або усе місто. Власне на цю тему ми сьогодні й поговоримо.
Відбувається усе приблизно так: на дільниці приходять до згоди, що відбувалися фальсифікації, що встановити справжній результат буде важко/неможливо і приймається рішення результати по дільниці вважати недійсними.
На перший погляд таке рішення може здатися компромісом, ба навіть перемогою над фальсифікаторами. Проте це далеко не завжди так!
Зрозуміло ж, що якщо така дільниця знаходиться, наприклад, в Львові чи Києві, то хоча голоси втратять усі партії, проте опозиційні партії втратять в рази більше! А якщо ця дільниця знаходиться в Донецьку чи Севастополі - в рази більше втратить уже влада.
Для більшої наочності: якщо вважати недійсними усі бюлетені Львівської області, як це позначиться на виборах?
В абсолютних числах Партія Регіонів втратить 61 тисячу голосів. Проте оскільки опозиція втратить більше мільйона голосів, то відсотковий результат та представництво в парламенті Партії Регіонів суттєво зросте.
Отже. Які масштаби фальсифікацій даним способом?
Недійсними було визнано 38 дільниць з, переважно це дільниці з кількістю виборців відчутно більшою середньої(на маленькій недійсній дільниці багато не навариш). Право вплинути на вибори було відібрано в 60482 громадян України. З них лише 323 (1 дільниця) на Південному Сході України, усі решта (60159 громадян) - в помаранчевих регіонах.
Основним регіоном застосування цього способу є Київська область, на неї приходиться 27 дільниць і 54 тисячі громадян. Решта - переважно на західній Україні.
Особливо активно постраждали Обухів, Українка, Васильків та Боярка.
В провладних регіонах недійсною була визнана всього 1 дільниця - село Луб’янка на Луганщині з 323 голосами, як бачимо згідно офіційних даних, в опозиційних регіонах спроб фальсифікації було багато, а в провладних практично не було:))
Ефективність фальсифікацій цим методом
Метод неймовірно ефективний. Наприклад, якщо взяти місто Миронівка Київської області, яке
на цих виборах добре відзначилось в плані фальсифікацій.
Допустимо, що чесні результати виборів в Миронівці були на рівні 2010 року(Янукович 2 тур = ПР, Тимошенко 2 тур = опозиція).
ПР 23.32% -> 41.8%.
Опозиція 69.97% -> 50.9%.
Як бачимо, для прикладу ми взяли доволі сильну фальсифікацію. Як вона вплинула б на загальноукраїнських результат?
При чесних виборах в Миронівці маємо: 29.9998% у ПР і 49.9591% у опозиції.
При фальсифікаціях вкиданням і т.д.(офіційний результат виборів 2012): 30.0082%(+0.00845%) і 49.9503%(-0.00872%).
У разі якщо б результати в Миронівці просто визнали недійсними(як це зробили в Обухові, Василькові і т.д.): 30.0113%(+0.01151%) і 49.9411%(-0.01788%).
Як бичимо дуже серйозні фальсифікації шляхом вкидання та маніпуляції з бюлетенями приносять відчутно менше зиску ніж банальне невизнання результатів. Нагадаю, що усе це ефект від одного невеликого міста Миронівка, яке куди менше усіляких Васильковів.
При цьому ефективність методу може бути куди більшою, адже на дільницях де результати були визнані недійсними регіонали на виборах 2010 набирали менше ніж в Мироніці. В Обухові, де недійсними визнали майже усі дільниці,
за Януковича в 2010му проголосували 16%, а на недійсних дільницях Західної України і того менше.
Саме фальсифікації шляхом непризнання результатів голосування на дільницях дозволили Партії Регіонів захистити бар’єр 30% в ключовий момент, коли стало ясно що результат от-от впаде нижче 30%, а непідраховані дільниці залишились лише в помаранчевих регіонах. Якби ці дільниці визнали дійсними, навіть тотальні фальсифікації куди нагліші ніж в Миронівці не втримали б оборону тридцятивідсоткового бар’єру.
P.S. Щодо фальсифікацій недійсними бюлетенями, то на цю тему чудово писав пан
golovoyzadva отут і
отут. На цю тему можна зробити приблизну карту по дільницях(приблизну, бо на цих виборах секрету кількості недійсних бюлетенів по дільницях ЦВК відкрито не було), скоріш за все зроблю якось, коли знайду на це час.