Польські і українські військові в Кам'янці-Подільському. 3 травня 1920 року
Не так давно в мережі натрапив на цікаве фото, яке було за підписом зроблене у нашому місті. Через те, що я не міг ідентифікувати місце, де було зроблене це фото, я думав, що або це було зроблене не у Кам'янці, або цієї будівлі більше не існує. За допомогою я навіть звернувся до мережі Фейсбук з проханням допомогти у ідентифікації місця зйомки. Але ніхто теж не впізнав місце.
Були версії про Вірменський ринок у Старому місті. Деякий час я сам думав, що позаду будинок №4. На користь цього говорила і форма вікон, і нахил тротуару. Не сходилось тільки в архітектурному обрамленні вікон і відсутністю балконів.
Будинок по вул. Вірменський ринок 4
Також не на користь говорило те, що у період УНР в цьому будинку розміщувалась православна консисторія. Тож версія цього будинку була мною відкинута. І от вчора випадково, при дослідженні зовсім іншої теми, натрапив на кам'янецький будинок з відповідною архітектурою.
Кам'янець. 1916 рік
Обрамлення вікон першого поверху і їх форма повністю співпали
Одразу стало відомо і про місце зйомки. Це перехрестя вулиць Шевченка і Соборної. Сучасний будівельний технікум.
Одразу все стало на свої місця. Тепер можна було пояснити і широкий плац перед будинком, і нахил дороги, і таку кількість військових саме тут. Також у нашому арсеналі є архівне фото цього будинку у потрібному нам ракурсі.
Будинок міської управи. Фотограф М.Грейм
Також якість фото дозволяє нам роздивитись будинок ближче
Історична довідка цього будинку дуже скупо відображає період 1919-1920-х рр.. Обмежуючись тільки тим, що це будинок колишньої міської управи за проектом архітектора Канакотіна 1901 р.. У 1919 році тут розмістилось Міністерство охорони здоров'я та штаб повітряного флоту УНР. У часи короткого перебування польської влади в місті у 1920 році, тут розмістився магістрат на чолі з бургомістром. (матеріал взято з книги "Кам'янець-остання столиця УНР")
Якщо починати роздивлятись деталі - то можна помітити на центральному балкончику польський герб і національні прапори Польщі.
Також на передньому плані у білій уніформі зображений Святослав Шрамченко - військовий і громадський діяч, старший лейтенант військово-морського флоту УНР, видатний філателіст, письменник.
Святослав Шрамченко
Ось як описує його біографію Ігор Гриценко у своїй статті: "З 3 по 28 червня 1919 р. Шрамченко тимчасово перебуває на посаді товариша морського міністра, 25 днів фактично очолюючи морське міністерство України. 29 липня 1919 р. разом з іншими урядовцями лейтенант Шрамченко знову як ад’ютант морського міністра здійснює інспекторський огляд запасово-навчальної сотні 2-го полку морської піхоти. Наступні місяці так само були заповнені роботою в морському відомстві. 1 жовтня 1919 р. Святослав призначається ад’ютантом Кам’янець-Подільської гардемаринської школи та командиром сотні вихованців цієї школи. Як пригадував Святослав, він «...мусив бути з першою групою біля 20 будучих учнів Школи на першому медичному перегляді їх. Майже половина з них була відкинута, а решта могла бути принята. Прохання до школи все напливали, але далі зовнішні політичні обставини змінилися так, що справу з Гардемаринською школою треба було припинити». Заклад не проіснував і півтора місяця - незабаром місто було зайняте польськими військами... У грудні 1919 р. особовий склад морського відомства разом з іншими урядовими установами УНР був інтернований у Польщу. Після українсько-польської домовленості, в березні було відновлено діяльність Головної військово-морської управи (назва морського міністерства на той час). З 19 травня 1920 року до 10 грудня 1921 року лейтенант Шрамченко очолює організаційно-тактичний відділ військово-морської управи."
Детальніше про біографію можна дізнатися на
Вікіпедії Сам будинок колишньої міської управи був сильно перебудований у 1930-1932 рр. за проектом архітектора Чіарова. З того часу зовнішній вигляд будинку не змінився.
Фото - Франскевич В.
Внаслідок перебудови у будинку з'явився третій поверх, змінилося архітектурне оформлення і гострий кут будівлі змінився на півкруглий. На цьому фото ще видно стіну, яка виходить на вулицю Шевченка. Зараз, якщо дивитись з точки зйомки 94-х літньої давності, то весь будинок ховається за густою стіною дерев.
Фото з google.com.ua