Записки́ гентушника-початківця

Nov 15, 2011 17:06


: ...по ночам бухгалтерша роза степановна - крупная женщина в годах, надежда и опора отдела - просыпалась сама не своя. ее непрырывно преследовало чувство, что нужно что-то собрать, что-то недоделано, недописано, недопроверено. роза степановна хваталась было за годовой отчет, но нет - не то, все не то. и тогда она включала старенький компьютер, оставшийся от ушедшего к светке мужа, грузила непонятную ось и, сама не веря в то, что делает, набирала непонятное "emerge -uDN world". вид бегущих по экрану строчек странным образом успокаивал, снимал невнятное чувство недоделанности. а уж если появлялись неразрешенные зависимости, которые роза степановна каким-то чудом все-таки решала, то и зуд в пальцах пропадал. наутро бухгалтерша щеголяла на работе краснющими глазам и все вокруг верили, что это у нее просто любовное недосыпание.
ibash.org.ru

Не так давно я оновився до Убунту 11.10 і це неабияк допомогло мені перейти поріг ліні перед давно планованою установкою Генту: Гном став неналаштовуваним і, звично для дефолтних налаштувань дистрів, страшнуватим, перетворювати ж Убунту в Кубунту я уже навчився на роботі.

Отже, на цих вихідних серед купи відкритих вкладок була відкопана давно відкрита вкладка, порожній розділ на 20 Гб було відформатовано і я поринув у глибини красноглазія та конфігурування всього, що конфігурується.

Ядро. Останній раз я перекомпільовув ядро для домашньої машини два роки тому на openSUSE із чистої цікавості (доводилось, правда, конфігурувати на роботі, поки я ще займався ядром в Андроїді), перша спроба, само собою, вийшла не дуже - ядро тоді скомпілювалось, але фірмове у купі дрібниць поводилось краще. В Генту ж процес компіляції ядра™ - обов’язковий ритуал, якому я, втім, був радий: -march=native, думаю, немало значить для новенького Core i7. Отже, я запустив make menuconfig і подальші кілька годин провів за класичним красноглазієм, консультуючись із lspci та hwinfo, гуглем та іншими потойбічними (в сенсі по той бік екрану) сутностями. Плюси: було ввімкнено багато хороших і приємних плюшок, був підрихтований список файлових систем (дивно, але підтримки ntfs/vfat/9p/afs/xfs у дефолтній конфігурації немає, хоч що тут дивного і навіщо мені ntfs, крім як «про всяк випадок»), були викинуті драйвери відсутніх у мене пристроїв, були ввімкнені специфічні для Dell модулі (хоч тут я і напоровся на неприємність: при першому завантаженні ядро відмовилось вантажитись через CONFIG_I8K, який, попри загальну назву "Dell support", виявився специфічним для однієї з моделей, мораль: читайте документації опцій), були підрихтовані деякі значення (заради збільшення безпеки), був увімкнений PaX (система патчів, яка вводить додаткові перевірки на переповнення буферів/стеків та інші експлойтні радості).

Безпека. Спочатку я намірявся зробити систему повністю Hardened Gentoo, тобто із увімкненим SELinux/PaX/POSIX ACL/без сторонніх бінарних модулів, але коли відмовився ставитись skype і драйвери nvidia, я зрозумів, що доведеться поступитись цією хорошою ідеєю і зробити систему «майже-Hardened». На щастя, Генту виявилась достатньо толерантною для таких суперечливих вимог: ядро може бути цілком Hardened, тоді як з юзерспейсу можна забрати флаг hardened. Залишається нарешті розібратись із SELinux (групами я не сильно активно, але користувався раніше). Крім того, тепер я почуваюсь набагато впевненіше: збірка системи з -march=native зробила незастосовними практично всі бінарні експлойти (хоч ядро в Убунту і оновлюється достатньо часто, тому цей докір не такий уже й аргументований).

Тоталітарність. Лінукси - це взагалі втілення софтверного комунізму, але тим не менш комунізм буває різним: якщо Слака - це зразок комуністичного анархізму, Убунту/Сюзе - відносно ліберальний соціалізм, то Генту в цьому плані жорсткіша і нагадує китайську економіку: розбалуваний ліберальністю Убунту, я чекав, що Skype/Chrome та інші приблуди будуть ставитись окремо, через щось dpkg-подібне, але виявилось, що Партія portage уже знає про ці пакунки. Крім того, система use-флагів породжує більшу забюрократизованість порівняно із Убунтою, кілька разів доводилось розв’язувати конфлікти між інтересами різних use-флагів, оновлення конфігів у /etc вимагає явного підтвердження - лібералізму тут явно менше, хоч гнучкість portage достатня для ефективного функціонування економіки інфраструктури.

Зручність користування. Да, Генту - це система не для швидкої установки і звичайного користувача я завів тільки через день після запуску, а ікси вперше запустились ще пізніше. sshd запустися з півкопняка (косметичні правки /etc/ssh/sshd_config). Залишилось перетягнути Апач/MySQL/torrentflux/tor та подібне уже на четверту систему та другий комп’ютер (вміст моїх серверів тягне свою історію здавна і в процесі повільної еволюції пройшов через три жорстких диска і три дистрибутиви, не втративши дані), а також спробувати таку прекрасну смакоту, як Diaspora (проект, про який я дізнався буквально вчора).

linux, користувацьке

Previous post Next post
Up
[]