Chačapuri - tai tokie gruziniški paplotėliai su įdaru. Yra labai daug šių paplotėlių variantų: uždari arba atviri, su mieline arba bemiele tešla, įdarai taip pat gali būti įvairūs. Dažniausiai įdarui naudojamas sulugumi sūris arba brinza. Tiek teorijos, dabar praktika :)
Anksčiau esu kepusi chačapurius su nemieline tešla, labai patiko. Dar norėjosi pabandyt ir su mielėm. Bet kadangi įkvėpimas kept užėjo nepasiruošus ir dar "lauko sąlygom" (t.y. sodyboje), teko naudoti tai, kas buvo šaldytuve. Todėl šitie paplotėliai visiškai nepretenduoja į autentiškus chačapuri. Bet skonis nuo to nė kiek nenukentėjo.
CHAČAPURI
Išeiga: apie 40 vnt. vidutinės lėkštės dydžio paplotėlių, trumpiau tariant - labai daug :)
Tešlai:
500 ml šilto vandens
500ml šilto pieno
1 v.š. cukraus
3 a.š. druskos
5 a.š.
sausų mielių2 v.š. aliejaus
miltų (neturėjau svarstyklių, bet gal ~1,5 kg tikrai suėjo)
Įdarui, kaip sakiau, reikia sulugumi arba brinzos, bet šįkart buvo:
~500g naminio varškės sūrio
~100g fermentinio sūrio
2 kiaušiniai
druskos,
prieskonių mišinio Chimi-Churi, žalumynų (čia šiek tiek plačiau: įdaras turi būti ne prėskas, o sodraus skonio, sūrokas, todėl prieskonių negailėti. Visada į chačapuri dedu Chimi-Churi nes gražiai skamba, jie tiesiog sukurti vienas kitam. Į tradicinius chačapuri žalumynų nededa, bet kai darželyje už lango bujoja petražolės, krapai ir kitos žolės, kaip jų neįdėsi? :))
- Pieną sumaišyti su vandeniu, sudėti cukrų, mieles ir miltų tiek, kad gautųsi skysta tešla, kaip mieliniams blyneliams. Palikti šiltai ir ramiai, kol gražiai suputos.
- Suputojus pridėti druską, miltus ir aliejų. Miltus geriau dėti dalimis. Užminkyti elastingą, nelabai kietą tešlą, palikti kildinti 1-1,5 val., vieną kartą perminkyti.
- Kol kyla tešla, laikas paruošti įdarą: sūrius sutarkuoti, įmušti kiaušinius, sudėti prieskonius, susmulkintus žalumynus. Jei masė gaunasi sausoka, įpilti kefyro arba grietinės, gerai išmaišyti.
- Pakilusią tešlą perminkyti ir padalinti į kumščio dydžio gabalėlius (pamiršau nufotografuoti kumštį mano kumštis nedidelis :)). Ant miltais pabarstyto paviršiaus gabalėlį tešlos iškočioti į lėkštės dydžio paplotėlį, ant jo uždėti gerą šaukštą įdaro. Paplotėlio kraštus surinkti virš įdaro ir sulipdyti, apversti sujungimu į apačią ir atsargiai iškočioti kiek galima ploniau. Reikės šiek tiek pasistengti, kad tešla neplyštų ir įdaras neištekėtų.
- Keptuvę gerai įkaitinti, įpilti truputį aliejaus. Paruoštus chačapurius dėti į keptuvę po vieną sujungimu į apačią, kai gražiai apskrus - apversti. Iškepusius krauti į bokštelį, viršutinę pusę aptepti sviestu (apatinė susiteps pati nuo apatinio paplotėlio).
Trumpai, kaip kepu:
1. Padalinu visą tešlą į rutuliukus.
2. Statau keptuvę ant ugnies.
3. Sulipdau 2-3 chačapurius.
4. Dedu į keptuvę vieną paruoštą paplotėlį ir atsargiai rankomis dar išploju jį beveik iki keptuvės dydžio.
5. Kol kepa vienas chačapuris, sulipdau kelis.
6. Iškepusį dedu ant popierinės servetėlės, vėliau perkeliu į bokštelį ir aptepu sviestu.
Taip kepant procesui įpusėjus lieka laiko sutvarkyti virtuvę, sode padengti didelį apvalų stalą, užplikyti didelį arbatinuką kvapnios arbatos, iškepus paskutinį chačapurį pakeliui į lauką paerzinti šunį nufotografuoti padėklą ir sukviesti kuopą karių būrį draugų prie stalo. Skanaus!