рецензія на «Ворошиловград»Сергія Жадана

Jan 30, 2011 00:56

ВИСОКЕ НЕБО. ЧОРНА ЗЕМЛЯ



Це останні слова нового роману Сергія Жадана «Ворошиловград». Майже останні - бо після них є два постскриптуми, важливі для завершення всієї оповіді - не так сюжетного, як емоційного.

То оповідь не стільки про молоду людину на ймення Герман, скільки про певне місце: умовно позначене радянським топонімом «Ворошиловград», воно є головним героєм.

Це не той простір, який треба долати в раціональному пориві самоствердження і розбудови своїх планів: Ворошиловград, його небо і його земля потребують заглиблення, пильного погляду - натомість вглядаючись у тебе. Ворошиловград просвічує будь-кого мов рентгеном, безпомилково виявляючи співвідношення гідності, ницості чи боягузтва.

Внутрішня драма будь-якого простору - кордон, котрий обмежує або розділяє. Кордон між уявним і реальним стертий, проте вистачає інших кордонів - від міждержавних, на яких запросто можуть вбити, до внутрішніх меж, до вічної проблеми вибору. Тут є справою честі не просто виграти футбольний матч, а ще й відстояти виграш. Тут, як на будь-якому фронтірі (так у США колись називали лінію між освоєними землями та дикою прерією), вистачає дуелей і протистоянь - соціальних, психологічних, фізичних, навіть метафізичних. А спільна локація, понад усіма межами, єдина для всіх - небесний Ворошиловград, місце безповоротних утрат і сильних почуттів, земля найбільших скарбів і яскравих натур.
Жадан довго йшов до цієї книжки, через більш чи менш вдалі прозові спроби. У «Ворошиловграді» Сергієві вдалося нарешті поєднати свої таланти поета - ідеальне відчуття ритму, метафоричну насиченість, відточеність форми - і прозаїка, що виразилося в «довгому диханні» оповідача, вмінні тримати сюжет, наповнювати текст безліччю облич, промальовувати героїв, постачаючи кожного з них неповторними рисами: деякі сцени колоритні на кшталт фільмів Кустуриці кращого періоду.

Варто зауважити, що наша проза значною мірою зосереджена на реаліях Заходу країни. Носії «станіславського феномену» провели свій кордон у часі - практично кожний автор цієї школи так чи інакше озирається на минуле - байдуже, часи це СРСР, Польщі чи навіть імперії Габсбургів. Кордони «Ворошиловграда» - тут і зараз. Саме тому казати, що у Жадана набув голосу наш Схід, було б лише частиною правди. «Ворошиловград» важливий саме тим, що його парадигма не задана певною часовою конкретикою, це не черговий епос і не заплив у скаламучену річку сторічної міфології. Те, через що проходить Герман, може трапитися будь-де і будь з ким. Це історія розуміння - через отой дивний простір під назвою «Ворошиловград» - себе і людей довкола себе. Розуміння того, що собою являють оті банальні й вічні речі - кохання, дружба, смерть, високе небо, чорна земля. Розуміння того, в що варто вірити і як зберегти надію, навіть якщо тебе кинуто у глибоку яму і довкола ходять голодні леопарди.

Дмитро Десятерик

література

Previous post Next post
Up