Караїми в Україні

Mar 31, 2013 17:10

Караїзм являє собою монотеїстичну релігію, що сповідували араби, греки, євреї та інші народи на територіях Ірану, Іраку, Сирії, Ізраїлю, Марокко, Єгипту. Караїми поклоняються єдиному Богу і визнають священну книгу - Старий Заповіт. Особливо шанується ними Пятикнижжя. Караїм зобов'язаний дотримуватися наказу пророка: "Не додавайте до того, що я вам заповідаю, і не зменшуйте з того, щоб виконувати заповіді Господа, Бога вашого, що я заповідав вам"
Вважається, що У VIII столітті верхівка хозар на чолі з каганом прийняла караїзм. Це сприяло поширенню віровчення серед язичницьких тюркських племен каганату на великій території, включаючи Крим.

Січень 1246 року. Князь Данило Галицький отримує від хана Батия ярлик на правління Галицько-Волинським князівством. Разом з ним до Галича прибуває 80 караїмських сімей з Мангупа, Кафи та Солхату. Згідно іншої версії, караїми з"явилися в Галичині в 15 столітті. У 1578 році польський король Стефан Баторій підтверджує їхні права вільної торгівлі,продажу горілки та інші.


Станом на березень 2012 року в Галичі проживало усього дві караїмки:Ада Захарович та Людмила Єшгович


Якщо прогулятися з центру Галича в напрямі присілку Тарасове, можна побачити старовинне караїмське кладовище на березі Дністра


Мандруючи Кримом в 2008 році, вдруге зіткнувся з караїмською культурою. Печерне місто Чуфут-Калє("іудейська-фортеця") дотепер зберігає найстарші в світі країмські святилища-кенаси. Перша датується 16 століттям


Інша-18 століттям


Недалеко від Чуфут-Калє розташоване одне з найсакральніших місць караїмів:кладовище та священний дубовий ліс в урочищі Балта-Тіймез("сокира не торкнеться"). Від тюрських предків-язичників, караїми зберегли цей пережиток у формі поклоніння Богу в дубовому гаї. Це найстаріший тюрський некрополь в Європі на території близько 4 гектарів.






Далі буде
P.S. Частково використано інформацію та світлини з наступних ресурсів:http://news.if.ua; http://pidruchniki.ws; http://besahy.com; http://www.qirim.info, а також власний фотоархів.

Етнос

Previous post Next post
Up