Sep 26, 2016 15:54
Як я розумію, у Польщі відбулася прем'єра фільму "Волинь", про події 1943 року. Фільму я не бачив, і тому навіть (поки що принаймні) не "осуждаю". Але маю певні зауваження.
Перш за все, схоже, що фільм як саме твір кінематографу вдався. Кажуть, що глядачів перегляд його приголомшив. Кажуть, що сильніший від Вайдової "Катині" (цей я бачив, сподобалося - хоча відмічав певну схематичність, і певне box-ticking). Кажуть, що нібито вину покладено не на всіх українців (нібито - ще ращ нібито, з того, що читав - показане щасливе довоєнне життя поляків поряд з українцями) - а лише на "оунівців-бандерівців-українськихнаціоналістів" (і що - нібито - за це польська правиця і кресов'яки фільм критикують)
Справа не в цьому, а в тому, що відтепер саме цей фільм буде стандартним, референційним образом у величезної більшості польського суспільства щодо тих подій. І що показана на екрані жорстокість буде перенесена не на "оунівців", а на українців. І до чого воно призведе - тут вже хтозна, не квонтифікується.
Бо можна згадати інший фільм історичної тематики, що був зроблений в Америці (і відповідно демонструвався по всьому світу). Це фільм Мела Ґібсона "Хоробре серце". (Власне, можна згадати ще й "Патріота", того ж автора, де інфернальнй англійці заганяють нещасних колоністів у церкву і спалюють їх там, з жінками й дітьми). В принципі, цей фільм можна скоріше визначити не як історичний, а як фентезі за історичними мотивами. Бо там хибне все, практично все, за винятком загальної канви подій (і то, дуже приблизно). Історія із сценарієм там якщо й лежала поряд, то дуже далеко. Але кому із мільйонів глядачів це відомо? Одиницям, тоді як всі інші вважають, що воно так і було, а як не зовсім так, то майже так, і взагалі то все дрібниці й придирки заздрісників.
І фільм, як мені здається, зіграв дуже велику роль у підйомі шотландського націоналізма і його карколомних політичних успіхах минулого двадцятиліття. Деволюція багато в чому була відповіддю на фільм - свого часу казали, що деволюція виб'є ґрунт з-під ніг шотландських націоналістів - ага, якби ж то. Але мова не про те
А про те, що емоційно заряджені твори, і особливо візуальні образи, грають величезну роль незважаючи на те, правдиві вони чи ні. І тому польсько-українським стосункам відтепер доведеться проходити у якісно нових умовах. А беручи до уваги, що український кінематограф це дуже сумна історія, то протиставити щось новому фільмові... краще б вони й не бралися, бо буде ще гірше
Україна,
політика,
думки,
кіно,
Польща,
розсмикане,
Шотландія,
ДСВ,
націоналізм