![](http://www.smart-distribution.co.uk/productnews/index_files/reading-the-newspaper.jpg)
Більшість медіа, які звикли жити на доходи від реклами, опинилися в кризі на межі існування. Вони як динозаври вимирають, тому що стало холодно, а вони не змогли пристосуватися до нових умов середовища. Але, як відомо з курсу біології, життя на планеті Земля після льодовикового періоду не закінчилося. Вижили ссавці. У них є тепле хутро і жировий прошарок. Стосовно до медіа - це видання, у яких є лояльна аудиторія: читачі і передплатники. Боротися за них більшість вітчизняних медіа не хочуть, не можуть або вже розучилися.
Днями між трьома працівниками медіа відбулася розмова. Журналіст запитав колег:
- Ви особисто виписуєте якісь видання?
З'ясувалося, що тільки одна виписує журнал. Інші не виписують нічого.
Не виписують з різних причин: немає часу на читання; більшість медіа в країні вихолощені й відверто бояться піднімати гострі теми; швидше і до того ж безкоштовно можна прочитати в інтернеті, а це дуже важливо на тлі подорожчання життя в Росії; немає видання, яке хотілося б виписати; давно не бачили, щоб хтось рекламував підписку. Не дивно, що кількість передплатників в РФ неухильно знижується. Наприкінці січня пошта Росії відрапортувала про 30 млн тиражі передплатних видань в Росії в першому півріччі 2010.
Дивно інше, що ЗМІ практично перестали боротися за те, щоб переломити цю тенденцію. Справді, важко побачити чи почути, щоб якесь медіа рекламувало підписку.
"Чи є життя на Марсі?", "Прорвемось" - ось, що згадується з уже далекого минулого. Але це були іміджеві рекламні акції, а не реклама підписки. А ще наклад 33.5 млн примірників АіФа 1990 року, занесений до книги рекордів Гінеса. Зараз, як з"ясувалось, все населення Росії виписує трохи менше.
Ну добре, грошей на рекламу немає. Але чому б не використати недорогі способи просування?
Можна по пальцях перерахувати прізвища редакторів федеральних медіа, які спілкуються зі своїми читачами в онлайн-конференціях. Частіше за всіх - "Новая газета" та її керівник Дмитро Муратов. Є ще видання, які мають клуби читачів і намагаються залучити їх ще більше.
Медіа, які розуміють, що треба працювати зі своєю аудиторією, зміцнювати її довіру, мають більше шансів на успіх, ніж ті, хто з аудиторією не працює. Криза - кращий тому доказ. Коли президента американського Newsweek запитали, чому його видання в глибокій [дупі], а у Economist ростуть і наклад, і надходження від реклами, він відповів, що конкуренти звикли працювати з аудиторією, у них багато вірних передплатників, а Newsweek звик жити на доходи від реклами і всіляко знижував підписні і роздрібні ціни. Тому, спробувавши підняти ціни на роздріб і підписку при одночасному падінні рекламного виторгу, опинився в цій самій "глубокій місцині".
Джерело