25 квітня 2012 р. 18-00
Круглий стіл "Контрактова площа: сценарії розвитку"
Проміжні результати.
Вхід вільний.
Приходьте і беріть друзів!
Київ, вул. Б. Грінченка, 7, Будинок Архітектора, 3 поверх.
Результати 2 дня.
«КОНТРАКТОВА ПЛОЩА - ПЛОЩА-ХАМЕЛЕОН»
На круглому столі, присвяченому результатам другого дня роботи міжнародного воркшопу «Контрактова площа: сценарії розвитку» куратор воркшопа Габріель Паскаріу зорієнтував команди щодо процесу проектування: обстеження - аналіз - розуміння - створення концепції - проектування.
Команда 3.
“GENERAL GUIDELINE”.
Тутор команди Хуліан Рестрепо проаналізував висновок, зроблений командою в перший день роботи: «Контрактова - це не площа». Чому? Більшість площ має: відкритий простір, відкриті кафе, місця для відпочинку, містобудівний фокус, просту геометрію, зелені зони, воду, місця в тіні.
Головна проблема Контрактової площі - це переплетіння різних видів транспорту. Також характерними відзнаками Контрактової площі є наявність пам`яток та пам`ятників та кіоски.
Як вирішити проблему? Реорганізація площі повинна торкнутись наступних елементів: виведення авто з площі; налагодження зручних маршрутів пересування площею; оживлення культурної активності - постійні культурні акценти та тимчасові культурні заходи; реновація історичного середовища (надання історичним будівлям нової сучасної функції).
Команда «Місто» порекомендувала звернути особливу увагу на питання «Культурні заходи: для кого?». Детальна проробка питань «хто? коли? і навіщо?» допоможе ефективно реконструювати площу для культурних акцій.
Команда 2.
«FISHING FOR IDEAS»
Команда під керівництвом Ігоря Марко присвятила другий день пошуку різних ідей, що були згруповані за інвестиціями, часом та масштабом реалізації. Команда представила бачення дорожньої карти повної трансформації площі. Щоб ця трансформація пройшла весело, треба робити «нерозумні речі». Час діяти:проблема автомобілів на площі - можна зробити декілька акцій протесту.
Головні інвестиції - це інвестиції в публічний простір. Якщо реклама приносить прибуток - зробіть її естетичною, пофарбуйте автобуси в привабливі кольори, зробіть вулиці зеленими, нехай люди ходять по газонах.
Команда запропонувала міський квест - якщо нанести яскраві смуги - маршрути до місць тяжіння, люди будуть грати в ігри на вулиці. Це збільшить динаміку простору.
На площі треба створити приваблюючі зони, які створять резонансні потоки. Для об`єднання площі треба відкрити прохід крізь Гостинний двір, це дозволить вільно протікати енергії площі. Простір належить площі!
Переосмислення площі повинно відбуватися в напрямку розвитку зелених зон та створення особливої легкої атмосфери на площі. «Нами було вироблено забагато «маревних» ідей, але вони дали нам напрямок пошуків», - сказав Ваутер Руякерс.
Команда 1.
«DETALISING»
Команда Юрона де Веілігена спробувала деталізувати знання та досвід, отримані раніше. Вони повернулись до натурних обстежень площі і визначили, що Контрактова площа = публічний простір + Києво-Могилянська академія. Команда дослідила зв`язки університетського містечка з площею та з`ясувала, що було б непогано їх збільшити.
Площа для бізнесу: були досліджені наступні види бізнес-процесів: великі бізнес-центри неподалік від площі, та малий бізнес: майстерні, банки, приватні клініки, оренда приміщень. Що потребує бізнес? - паркування авто, місця для харчування, зустрічей, сервіс.
Транспорт на площі: дослідженнями було виявлено некомпактність розміщення транспортних вузлів на площі, одним з прийомів поліпшення ситуації команда пропонує перенесення їх в один або декілька вузлів, а напрямок руху транспорту направити в обхід площі.
Пам`ятки історії та архітектури. Чи можемо ми з ними «гратися»? Не знаю… Пам`ятки на площі «захищають простір». Цікаво, якщо перенести скульптуру гетьмана П. Сагайдачного на місце сучасної автомобільної парковки - щось зміниться? Може зникне парковка? Пам`ятник Г. Сковороді приваблює молодь, чи ні?
«На площі багато публічного простору, чи потрібно його збільшувати або привести в порядок існуючий?» - таким питанням закінчив виступ команди Юрон де Веіліген.
Команда «Місто»
В другий день воркшопу команда «Місто» провела розмову з громадськими організаціями м. Києва - Асоціацією велосипедистів м. Києва та ГО «Збережи старий Київ». В цей день інтеракція з архітектурними командами збільшилася. Група «Місто» поставила декілька задач командам: інтеграція простору університету до публічного простору міста, розподілення транспортних потоків на площі, рішення щодо паркування авто, тощо.
Група «Місто» визначила, що охорона культурної спадщини в Києві - є інструментом соціально-політічних та економічних інтересів, що нетипово для країн Західної Європи.
Куратор воркшопу Габріель Паскаріу звернув увагу учасників на багатство образів площі. «Контрактова - площа-Хамелеон».
Далі буде…
Наступний круглий стіл відбудеться 26 квітня 2012 р. о 18-00.