PRO ET CONTRA

Jan 18, 2016 23:20



В одній з праць папський бібліотекар, теологі і історик Августин Тейнер (1804-1874) згадує, що в Бересті уніатський митрополит (Лев Заленський) ганив православну церкву, на що цар Петро одповів: "Я шаную добрих католиків, але таких нахабних людей, як ви, бию бичами і вішаю" (Monuments historiques de Russie, с.379-383). Інцидент мав бути описаний в листі від 9 вересня 1698 року папським нунцієм Дарном. Згідно з ним, цар обурився на митрополита після того, як він назвав православних схізматиками.

Цілком у іншому дусі описана зістріч царя з митрополитом в рукописі митрополита Льва Кишки. Він згадує, що "московський імператор", який в 1699 році приїхав на запрошення "графа варшавського, замойського і інших" (мається на увазі Замойський) мусив через хвилювання повертатися в Московію, "то зупинився в Бересті у королівського достойника Юзефа Слушки, віленського каштеляна і власника замку в Тересполі поблизу Бугу". Тут він мав розмову з уніатським митрополитом. Митрополит говорив про потребу єдності церков під началом одного пастиря. Петро мав цілком погоджуватися з
митрополитом, виником чого стала місія Шереметьєва у Рим, а також приїзд на ректорську посаду в слов'яно-латинську академію учня єзуїтів, члена римської колегії пропаганди, першого російського доктора філософії, Палладія Роговського. Додатково Роговський став в Росії ігуменом Заіконоспаського монастиря. Оскільки Кишка був добре проінформований про причини приїзду Роговського до Росії його описання виглядає досить правдоподібно.

В "Юрналі" подорожі за серпень 1698 року не описаний зміст розмов царя, але описаний його маршрут в Берестейському повіті: "В 7 день. Вранці поїхали; приїхали в село Володаву, одїхали 2 милі; стояли години зо 3; був великий дощ; і стіль поїхали, одїхали з півмілі, надїхав берестейський підкоморій Людвиг Потій, вітебського воєводи син. В нього звелів Десятник (так зветься Петро в Юрналі) бути з послами; а наші повози поїхали вперед, проти вечора приїхали до міста Славатичі; стіль 3 мілі; стояли 3 години. Десятник приїхав в їх каретах з послами і поїхали в ніч; приїхали в місто Кодень, одїхали 2 мілі і ночували. В 8 день. Вранці поїхали, приїхали в місто Тереспіль, за 3 години до півдня; одїхали 3 мілі і тут їли. Годину після півдня поїхали одтіль. Десятник лишився у гетьманської жінки з послами; там їли; а повози пішли вперед. Проїхали місто Бересть, який столиця литовська; під ним дві ріки Буг та Мухавець; їхали через мости. Вночі приїхали в корчму в Степанках, одхали 3 мілі і ночували. В 9 день. Вранці одсіль поїхали; приїхали в корчму в Киватичі, одїхав пів-три мілі; стояли з півгодини; і приїхали в село Жабин, одїхали пів-дві мілі; після півдня 5 годин приїхали в місто Пружану, одїхали 3 мілі і ночували."

Володава, Пружана, Степанки, подивинка, Тереспіль, Киватичі, Підляшшя, Бересть, Берестейщина

Previous post Next post
Up