Невідома країна: Мала Тартарія (Tartaria Minor). Частина друга, мешканці.

Dec 14, 2016 23:40

У другій частині я хочу розкрити тему населення Малої Тартарії. Хто жив на теренах між Дніпром та Доном? Попереджую, що вразливим людям у яких гостра хвороба національності заборонено читати далі.
Спочатку я хочу навести один факт з книги "Родословная история о татарах, : Переведенная на францусской язык с рукописныя татарския книги, Сочинения Абулгачи-Баядур-хана." Автор Абу-л-Газі (1603-1664), хан Хіви. Перевидана у м. Санктпетербург: При Имп. Акад. наук, [1768]. На сторінці 73 наведено такий текст:
" Земля Кипчацька , або Капчацька , як деякі Турецькі Автори називають , є докорінно батьківщіною Козакам , котрих походження шукали до сьогодення. Я не маю гадки, як думка моя сподобається загалу або ні у міркуваннях своїх ; але впевненно знаю, що маю я три доводи, як сильний аргумент і доводи не полишають мене , що я почав мати сумнів. Перший аргумент, що народ котрий нам донині відомий як Козаки , живе точно у тих межах ... дає землі Кипчацькі , або Капчацькі , тобто Ланди , які знаходяться між рікою Яік (Урал - прим. авт.) , та гирлом Дніпра, і що має чимале значення , щоб цей народ жив не деінде. Другий аргумент , що імена звичайно ті самі , і що тільки легкість вимови вчинила слово Козак , як Росіяни і Татари називають , слова Кіпчак , або Капчак. Третій , що нинішні Козаки вельми люблють Татар , яких вони називають братами та свояками , і схильні до всього того , до чого Татари. " (переклад авторський). Посилання http://dlib.rsl.ru/viewer/01004360127#?page=69 За посилання дякую Сергія Ігнатенка https://www.youtube.com/channel/UCtf0T988JZyRUxw_Z5ffolg?&ab_channel=%D0%A1%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B5%D0%B9%D0%98%D0%B3%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE
З цього тексту можна зробити два висновки. Перший, що козаки це корінний народ. Другий, що козаки та тартари мають дружні стосунки і однакові смаки у різних речах.
Але як виглядають козаки?


Добре, а як виглядають тартари?


Якесь непорозуміння, може помилка. Давайте ще раз подивимось на козаків.


Поглянемо на тартар.


От халепа, якби не підпис під малюнком, ніхто би не здогадався де козак, а де тартарин.
А ось на цьому малюнку самостійно вкажіть хто зображенний, козаки або тартари?


Вірна відповідь кримські тартари. Малюнок руки D.K. Bonatti і має назву Taguri Tatars of the Crimea
То може козаки та тартари з Перекопської Тартарії це один народ? Так, певною мірою усі козаки були тартарами. Тобто назва тартарин це не певна національність або народ, це причетність до держави Перекопська Тартарія. Так само були тартари узбецькі, ногайські, закатайські, московські. Але треба зробити певне зауваження, що не всі тартари у Малій Тартарії були козаками. Були і ті хто прийшов здалеку, вони були тартарами та принесли назву Перекоп державі, та не були козаками.


Так вони виглядали, одяг був схожий але була одна відміна у вигляді. Так як більшість козаків мали тільки вуса та мали голе підборіддя, тартари не голились зовсім тому мали вуса та бороду.
Невеличкий відступ від Малої Тартарії. Козаки були відомі в Турції, та мали добрий лад з турками. Офіційна історія стверджує, що це були закляті вороги які при першій ліпшій нагоді будуть один одного вбивати. Давня ворожнеча на релігійній основі та якесь міфічне рабство у яке брали турки козаків та інших. Це все знову нісенітниця. Знайомтесь з цим козаком:


Це голова охорони палацу турецького Султана. Нажаль я не знайшов його ім"я, але гадаю що воно відомо історії. Можливо його звали Андрій Тягнирядно, було б чудово, справжнє козацьке прізвище такому видатному козаку. Досягнути такої посади у чужій країні може лише видатна людина. Але повернемось до головного питання. Чи може султан призначити козака на цю посаду? Авжеж, бо козаки та турки у добрих стосунках. Палке вітання Рєпіну та всім історикам.
Повернемось до Малої Тартарії.
Давайте поглянемо на козацьких ватажків, можливо нас чекає дещо цікаве.


Козацький сотник. Цілком звичайний одяг для козака та нічого видатного для тої доби.


Козацький повковник.


Ще один малюнок козацького повковника. Бачимо пірнач у руках, один з атрибутів посади повковника. Також мало цікавого у цих малюнках.


Ось так зображувались гетьмани козаків. Уважно придивіться до малюнку. Один головний елемент з"явився, який нам у подальшому буде найбільш цікавий. Це не булава. Відповідь буде далі. Зображений гетьман намальован схематично, але будь хто впізнає риси обличчя Богдана Хмельницького.


Богдан Хмельницький, справжній прижиттєвий портрет. Під портретом написано, що він козацький князь cossacorum dux. Цей портрет тут не даремно, нам цікавий тут один елемент.


Петро Дорошенко, правжній прижиттєвий портрет. Під портретом написано, Cossacorum Generalis. Вважаю що коментар тут зайвий. Знову цей таємничий елемент присутній.


Великий Хам (це титул), мав владу у Великій Тартарії. Подивіться хто в нього у помічниках.


Ви мабуть вже здогадались, про який елемент йде мова. Так, це пір"я у шапці. Воно означає владу Кама та причетність до його двору. Ви можете самі подивитись, що до Хмельницького не було у гетьманів на голові пір"я. А потім кожний гетьман мав таке оздоблення шапки. Це не випадковість. У попередній частині було сказано, що союз між тартарським Хамом та Хмельницьким не розпався, як вважає офіційна історія. Тут ми бачимо, що цьому є ще одне підтвердження. До речі, а я виглядав сам кримський Хам? Правдивих портретів, я не знайшов у музеях та бібліотеках, але є один малюнок на мапі того часу, що схематично зображує постать Хама.


На вигляд цілком європейська постать монарха. Корона також європейського вигляду. Нагадаю, що іноді назва Малої Тартарії була Європейська Тартарія.
Але давайте повернемось до звичайних тартар та козаків. Давайте порівняємо традиційний одяг, можливо нас чекають якісь висновки.




Це сучасна реконструкція кримськотатарського традиційного чоловічого одягу. Кінець 18 сторіччя.
Автор Рустем Скибін.




Це малюнки українського одягу. Бачимо що кобеняк (це така накидка на плечі) однакового крою але відрізняється кольором. Кушак (пояс) та штані теж ті самі.




А тепер порівняєм з козацьким одягом


Дещо іншого фасону сорочка та керсетка, наявний комірець. Але це все ж таки залишається козацьким вбранням. Можна зробити висновок, що сумнів Абу-л-Газі був доречний. В козаків та тартар були однакові смакі, але не козаки запозичували у тартар, а навпаки. Кобеняк був відомий на цих територіях ще задовго до появи тартар. Кобеняк добре захищає від опадів. І справді кількість опадів у козацьких краях була чуттєвою щоб на них звертати уваги. А територія звідки прийшли тартари, містить мало опадів. Це північ та північний схід Каспійського моря.
На останок пропоную подивитись на черкеса-кабардиньця.


Ось так виглядали люди на Кубані та на іншому березі Дона. Висновки робіть самостійно, але колір волосся на обличчі каже багато цікавого.
Можливо чиїсь національні почуття та гідність я зачепив, але проти фактів безглуздо йти.
Посилання на джерела:
1. 1847. Ригельман. Летописное повествование о Малой России и ее народе и козаках вобще (29 стр.) http://and110.ucoz.ru/LR/21/sam04.html
2. Recueil d'estampes, représentant les grades, les rangs & les dignités, suivant le costume de toutes les nations existantes 1780 http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/btv1b55003867c/f186.item.zoom
3. Recueil d'estampes, représentant les grades, les rangs & les dignités, suivant le costume de toutes les nations existantes 1780 http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/btv1b55003867c/f186.item
4. D.K. Bonatti Taguri Tatars of the Crimea
http://www.art.com/gallery/id--a45405/d-k-bonatti-posters.htm
5. Recueil de cent estampes représentant les diverses nations du Levant, tirées d'après nature en 1707 et 1708 par les ordres de M. de Ferriol 1714-1715 http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/btv1b53000003j/f209.item
6. http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/btv1b53000003j/f79.item
7. «Историческое описанiе одежды и вооруженiя россiйских войскъ», 1899, т. 2. http://listat.ru/T02/T02_01.htm
8. Portret van Bohdan Khmelnytsky, Willem Hondius, 1651 https://www.rijksmuseum.nl/en/collection/RP-P-OB-55.192
9. Wagner, Matthäus Ulm 1698 http://portraits.hab.de/werk/4889/
10. Alain Manesson Mallet Paris / 1683 http://www.raremaps.com/gallery/detail/16719?view=print
11. Nova et exquisita descriptio navigationum ad praecipuas Mundi partes recens delineata / per Nicolaum Nicolai Delphinat. pictorem et geographum excellentissimum http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/btv1b55000158q?rk=171674;4
12. Рустем Скибін http://www.rustemskibin.com/?page_id=2489
13. Odezhdy Russkago gosudarstva https://digitalcollections.nypl.org/collections/odezhdy-russkago-gosudarstva#/?tab=navigation

Мала Тартарія, Справжня історія

Previous post Next post
Up